Cyklisté

Jízdní kolo vždy bylo a zřejmě navždy zůstane dobrým pomocníkem. Někdo jej používá jen jako dopravní prostředek, jiný jako nástroj relaxace nebo druh sportu. 

Legislativa

Mnozí jste se již určitě v ulicích našeho města setkali s hlídkou Městské policie Kyjov, kontrolující stav vybavení jízdních kol cyklistů. Jedná se spíše o večerní hodiny, kdy cyklistům většinou chybí řádné osvětlení jízdního kola. Na základě zákona č.553/1991 Sb., o obecní policii, mají strážníci pravomoc tuto problematiku řešit. Rovněž je zde zahrnuta problematika jezdců na kolečkových bruslích, koloběžce, skateboardu a pohybu chodců. Tato problematika je řešena zákonem č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.

Cyklisté na silnicích

Cyklista je také účastník silničního provozu a platí pro něj stejné předpisy jak pro ostatní řidiče. Každý cyklista si musí uvědomit, že je lehce zranitelný, nechrání jej žádné plechy jako řidiče vozidel. Proto je důležité, aby se řídil pravidly více než kdo jiný. U cyklistů do 18 let je povinná cyklistická přilba. Doporučujeme, aby ji používali i ostatní cyklisté.

Děti do 10 let nesmí jezdit bez doprovodu osoby starší 15 let. Na kole není dovoleno jezdit ve dvou, pouze pokud je kolo vybaveno pomocným sedadlem může osoba starší 15 let vést dítě mladší 7 let. Cyklista je povinen se za jízdy držet oběma rukama řídítek.

Cyklisté musí využívat k jízdě jízdní pruhy pro cyklisty nebo cyklostezky, pokud jsou vybudovány podél silnice, kde jedou. Toto nařízení je dáno zákonem 361/2000Sb. o provozu na pozemních komunikacích § 57. Za porušení tohoto paragrafu může policista uložit pokutu. Zákon také zakazuje cyklistům jezdit na jízdním kole po chodníku.

Výbava jízdního kola

  • Dvě na sobě nezávislé účinné brzdy s odstupňovatelným ovládáním brzdného účinku. Jízdní kola pro děti předškolního věku vybavená volnoběžným nábojem s protišlapací brzdou nemusí být vybavena přední brzdou.
  • Často zapomínané zaslepení volných konců trubek řídítek. Je to proto, aby vás při pádu otevřený konec řídítek nezranil.
  • Stejně tak i zakončení ovládacích páček brzd, volných konců řídítek, páčky měničů převodů, křídlové matice, rychloupínače nábojů kol, držáky a konce blatníků musí mít hrany obaleny materiálem pohlcujícím energii.
  • Matice nábojů kol, pokud nejsou křídlové, rychloupínací nebo v kombinaci s krytkou konce náboje, musí být uzavřené.
  • Pneumatiky a ráfky nesmí vykazovat trhliny, praskliny a jiné zjevné deformace, které by narušovaly bezpečnost jízdy.

Přední a zadní odrazky

Jízdní kolo musí být vybaveno zadní odrazkou červené barvy, tato odrazka může být kombinována se zadní červenou svítilnou nebo nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností. Je dána i velikost odrazky, která nesmí být menší než 2000 mm2. Odrazka nebo světlo musí být pevně umístěna v podélné střední rovině jízdního kola nebo po levé straně co nejblíže k ní ve výšce 250 - 900 mm nad rovinou vozovky. Cyklista může místo zadní odrazky použít i odrazové materiály umístěné na oděvu či obuvi cyklisty. Stejné parametry jako pro zadní odrazku platí i pro přední odrazku. Rozdíl je pouze v tom, že přední odrazka musí být bílé barvy a musí být umístěna v podélné střední rovině nad povrchem pneumatiky předního kola u stojícího kola.

Odrazky oranžové barvy 

Těmito odrazkami musí být vybaveny pedály na obou stranách. Tyto odrazky mohou být nahrazeny světlo odrážejícími materiály umístěnými na obuvi nebo v jejich blízkosti. Cyklisté si často neuvědomují to, že právě pohyb pedálů s odrazkami za snížené viditelnosti upozorňuje řidiče na jejich přítomnost na silnici. Další častou chybou cyklistů jsou chybějící odrazky oranžové barvy na paprscích předního nebo zadního kola.  Tyto odrazky opět upozorňují řidiče, kteří přijíždějí k cyklistovi z boku. Vyhláška však jedním dechem dodává, že tyto odrazky mohou být nahrazeny odrazovými materiály na bocích kola nebo na bocích plášťů pneumatik či na koncích blatníků nebo bočních částech oděvu cyklisty. Nespoléhejte na jednu plochu reflexního materiálu na vaší bundě. Zde platí pravidlo „čím více, tím lépe“.

Jízdní kola za snížené viditelnosti

Mezi tím, co pravidla pro odrazky platí neustále, pravidla pro světla se týkají cyklistů jedoucích za snížené viditelnosti. Prvním základní povinnou výbavou je světlomet svítícím dopředu bílým světlem. V dnešní době jsou na trhu velice výkonné světlomety. Cyklisté při jejich použití nesmí zapomenout na správné nasměrování paprsku světla. Nesmí totiž oslnit ostatní účastníky provozu. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může být světlomet nahrazen svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem. Druhý prvkem, na který nesmí cyklisté za snížené viditelnosti zapomenout, je zadní svítilna červené barvy. Podmínky pro umístění této svítilny jsou shodné s podmínkami pro umístění a upevnění zadní odrazky. Často je dneska zadní svítilna zaměňována za svítilnu přerušovaným světlem červené barvy.

Cyklistické přilby

Do 18 let věku je povinností nosit při jízdě na kole či elektrokole cyklistickou přilbu. Totéž ale platí pro jízdu na koloběžce i elektrokoloběžce. Od 18 let je jízda s přilbou na dobrovolnosti a zodpovědnosti každého, kdo si sedne na kolo nebo se postaví na koloběžku.

Registrace jízdních kol

Městská policie Kyjov již dlouhou dobu nabízí občanům možnost registrace jízdních kol. Tato služba spočívá v zaevidování Vašich jízdních kol do naší databáze. Stačí se dostavit s jízdním kolem na služebnu městské policie, kolo bude nafoceno a zaevidováno. Je nutno mít sebou doklad o nabytí jízdního kola, případně další doklady obdržené při jeho koupi a občanský průkaz majitele jízdního kola. Registrace je zdarma.