Náhradní rodinná péče
Náhradní rodinná péče nastupuje ve chvíli, kdy se dítěti nedostává příznivého rodinného prostředí ve vlastní biologické rodině. Ve chvíli, kdy rodiče nemohou, nechtějí nebo se neumějí starat z nejrůznějších důvodů o dítě. Důvodem může být také výskyt vážných výchovných problémů u dítěte. Náhradní rodinná péče umožňuje dítěti vyrůstat v prostředí, které se nejvíce podobá rodině biologické.
Péče v rámci náhradního rodinného prostředí má jednoznačně přednost před péčí v rámci ústavního zařízení.
Formy náhradní rodinné péče
Náhradní rodinná péče může být uskutečňována prostřednictvím několika forem. Jedná se o péči jiné fyzické osoby než rodiče, osvojení (adopci), pěstounskou péči, pěstounskou péči na přechodnou dobu nebo poručenskou péči.
Péče jiné osoby než rodiče - Vyžaduje-li to zájem dítěte, může být dítě soudem svěřeno do výchovy jiné fyzické osoby než rodiče. Jedná se o příbuznou nebo blízkou osobu, k níž má dítě vytvořený citový vztah, a která poskytuje záruku řádné výchovy. Tato osoba o dítě pečuje a vychovává a zastupuje jej v běžných věcech. Práva a povinnosti jsou vymezeny soudním rozhodnutím. Rodiči trvá vyživovací povinnost, rodičovská odpovědnost je omezena soudním rozhodnutím.
Osvojení (adopce) – Do osvojení jsou zařazovány děti, u kterých rodiče podepsali souhlas s osvojením nebo děti, o které rodiče neprojevili po určitou dobu zájem. Osvojením zanikají právní vazby dítěte vůči původní rodině. Na osvojitelskou rodinu se od okamžiku osvojení pohlíží jako na každou jinou běžnou rodinu. O osvojení rozhoduje vždy soud. Osvojitelé přebírají veškerá práva i povinnosti rodičů.
Pěstounská péče – Jedná se o dlouhodobou formu péče o dítě, která je státem řízená a kontrolovaná, a taktéž zabezpečovaná hmotnou podporou. O svěření do pěstounské péče se uvažuje u dětí, jejichž rodiče nemohou dlouhodobě výchovu dětí zabezpečit. Příčiny pro něž nemohou původní rodiče řádně plnit svá rodičovská práva a povinnosti, musí být dlouhodobého charakteru. Pěstounská péče má přednost před umístěním do ústavů, a to z důvodu zásadního práva dítěte vyrůstat v rodinném prostředí. Soudním rozhodnutím nezanikají právní vztahy dítěte k jeho původní rodině. Mezi pěstounem a dítětem nevznikají pěstounskou péčí příbuzenské vztahy.
Pěstoun není zákonným zástupcem a nemá k dítěti vyživovací povinnost. Rodičovská odpovědnost bývá rodičům v různé míře zachována. Mezi pěstounem a dítětem nevzniká taková vazba, jako mezi dítětem a jeho biologickými rodiči. Pokud je to možné, dítě zůstává v kontaktu se svojí biologickou rodinou. Pěstounská péče je vnímána jako dočasné řešení, které umožní rodině upravit svou situaci natolik, aby byla schopna opět převzít odpovědnost za péči o dítě. Stát zajišťuje dostatečné hmotné zabezpečení dítěte i přiměřenou odměnu pěstounů a ponechává si kontrolu nad výkonem péče. Podpora a odborná pomoc je pěstounům poskytována ze strany doprovázejících organizací a nastaveného systému odborných služeb pro náhradní rodiny.
Pěstounská péče na přechodnou dobu – Dítě je dočasně svěřeno do péče profesionálního pěstouna. Zde může být umístěno maximálně na 1 rok. Jde o dočasné řešení, které umožní rodičům upravit si poměry tak, aby byli znovu schopni převzít dítě do své péče, nebo nalézt dítěti jinou vhodnou náhradní rodinu.
Poručnická péče - Pokud v životě dítěte není žádný z rodičů, který by vůči němu vykonával rodičovskou odpovědnost, tj. rodiče zemřeli, byli zbaveni rodičovské zodpovědnosti, výkon jejich rodičovské zodpovědnosti byl pozastaven nebo jim byla omezena svéprávnost, soud ustanoví dítěti poručníka. Mezi poručníkem a dítětem však nevzniká takový poměr, jako je mezi rodiči a dítěte. Rozhodnutí, které poručník učiní v podstatné věci, musí být schváleno soudem. Pokud poručník osobně pečuje o dítě, vystupuje tak v roli zákonného zástupce, je tato péče hmotně podporována státem. Pokud poručník o dítě osobně nepečuje, vykonává pouze funkci zákonného zástupce dítěte. Pokud nemůže být ustanoven poručníkem žádná osoba, soud ustanoví poručníkem orgán sociálně-právní ochrany dětí. Poručnictví zaniká nabytím zletilosti, smrtí dítěte či poručníka, obnovením rodičovské zodpovědnosti původních rodičů a na základě rozhodnutí soudu, pokud je pro funkci poručník nezpůsobilý a porušuje své povinnosti.
Pracovnice agendy NRP zabezpečují:
- odborné poradenství v oblasti náhradní rodinné péče (NRP) - osvojení, pěstounské péče, pěstounské péče na přechodnou dobu, poručenství;
- přijímání žádostí o osvojení, pěstounskou péči a pěstounskou péči na přechodnou dobu, vedení dokumentace těchto žadatelů;
- vyhledávání dětí vhodných pro osvojení a umístění do pěstounské péče, vedení dokumentace o těchto dětech;
- předávání spisové dokumentace dětí vhodných do osvojení a umístění do pěstounské péče krajskému úřadu k vyhledání vhodných žadatelů pro tyto děti;
- podávání návrhů soudu na umístění dětí do NRP;
- doprovázení a podpora pěstounským rodinám;
- spolupráce s odbornými institucemi poskytujícími poradenství v oblasti NRP.
Užitečné odkazy:
Ministerstvo práce a sociálních věcí - Náhradní rodinná péče
Jihomoravský kraj - Pěstouni Jihomoravského kraje - Pěstouni Jihomoravského kraje