Podpora rodiny
Rodina je prvním sociálním prostředím, do něhož dítě vstupuje po narození. Prostředí, které se zásadním způsobem podílí na rozvoji jeho osobnosti a je nejvhodnější pro jeho výchovu.
Za posledních několik desítek let si rodina prošla značnou proměnou. Současná rodina je odborníky charakterizována jako malá a nestálá jednotka, která je považovaná za rizikovou a křehkou. Rodina se musí postupně přizpůsobovat změnám, zvládat různé životní úkoly a překážky, které se jí staví v průběhu života do cesty. Pokud v rodině vyrůstají děti, pak je podstatnou funkcí rodiny zajistit a naplnit jejich životní potřeby, s tím se pojí výchovné předpoklady a rodičovské kompetence rodičů.
Z praxe vyplývá, že překážkou pro rodiče v uplatňování rodičovských kompetencí bývá duševní onemocnění, porucha osobnosti nebo závislost na návykových látkách, se kterou se potýkají, dále také snížené rozumové schopnosti rodičů nebo vlastní zkušenost s nevhodným zacházením ze strany rodičů během jejich dětství a dospívání (týrání, zneužívání nebo zanedbávání, domácí násilí).
Nejrozšířenější formou nevhodného zacházení s dítětem je zanedbávání. Zahrnuje obvykle nevhodnou základní péči (nedostatečné zajištění přiměřené výživy, oblečení, péče o zdraví), nedostatečný dohled, případně opuštění dítěte.
Pokud se rodina dlouhodobě potýká s problémy ve více sférách svého fungování, kdy není schopna těmto čelit sama, je nutná podpora a intervence odborníků z řad pomáhajících profesí. Jedná se o tzv. ohrožené rodiny, které si mnohdy své problémy přenáší skrze generace.
Hlavním hlediskem pro činnost OSPOD je princip preventivního působení, poradenská a depistážní činnost v rámci vlastní terénní sociální práce, kdy jsou pracovníky vyhledávány ohrožené děti a rodiny, aby došlo k včasnému záchytu a poskytnutí pomoci a podpory rodině. Pracovník OSPOD je koordinátorem tzv. multidisciplinární spolupráce s dalšími odborníky, podílí se tak na tvorbě podpůrné sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny.
Podpora ohroženým rodinám by měla být založena na intenzivní týmové práci odborníků s rodinou, kdy se jedná o tzv. sanaci rodiny. Jde o postupy, které podporují fungování rodiny. Přístup, který chce v zájmu dítěte i dospělých nejdříve posílit možnosti rodiny, nebo při případném neúspěchu, kdy muselo být přistoupeno např. k umístění dítěte do náhradního rodinného prostředí, se zachováním kontaktu s biologickou rodinou či zachování možnosti návratu dítěte do biologické rodiny.
Základem sanace rodiny je vytvoření podpůrné sítě tedy multidisciplinárního týmu, který mohou tvořit poskytovatelé sociálních služeb zaměřených na práci s rodinou a dítětem/dětmi, psychologové, PPP, SPC, SVP, terapeuti, ale i učitelé a lékaři apod. Spolupráce odborníků je založena na odbornosti, schopnosti týmové spolupráce, ale i osobnostních předpokladech. Každý člen týmu je odborníkem ve své profesi, určité oblasti práce s ohroženým dítětem a jeho rodinou. Smyslem a cílem spolupráce multidisciplinárního týmu je přispět ke snížení míry zanedbávání dítěte v rodině.
Podporu rodinám s dětmi jejichž vývoj je ohrožen kvůli dlouhodobě nepříznivé sociální situaci poskytují organizace, které zajišťují sociálně aktivizační služby pro rodiny (dále jen SAS). Posláním služby je poskytování sociální pomoci a poradentství rodinám. Služba je zaměřena na podporu stabilizace rodiny, zvyšování výchovných kompetencí rodičů, hospodaření s financemi
a další výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti.
Mezi nástroje při práci s ohroženými rodinami patří případové, rodinné nebo interaktivní konference. Tyto metody nabízí rodinám bezpečný prostor pro zapojení se do hledání řešení jejich situace.
Případová konference je plánované a koordinované setkání rodiny a odborníků, kteří s rodinou spolupracují.
Rodinná konference nabízí naopak prostor pro zapojení široké rodiny a dalších blízkých osob (sousedé, přátelé, zástupci komunity).
Interaktivní konference umožňuje zase dítěti býti hlavním aktérem setkání rodiny a odborníků. Cílem uvedených metod je nalezení vhodného řešení, zapojení a přenesení odpovědnosti za řešení situace ohrožených dětí/dítěte na rodinu, vytvoření plánu podpory a pomoci rodině.
Užitečné odkazy:
https://www.css-kyjov.cz/podpora-rodin-s-detmi/
https://krokkyjov.cz/index.php/agentura-pro-obcany-sluzby-pro-rodiny-s-detmi/
https://educante.cz/sluzby/terapeuticka-podpora/
https://www.psychocentrumdomecek.cz/sluzby/manzelska-a-partnerska-poradna Domeček
https://www.rk-centrum.cz/informace-pro-rodice
https://iqrs.cz/zaostreno-na-rodinu/