Rozpad rodiny
Děti se s rodiči silně ztotožňují. Děti mají polovinu všech svých hlavních zkušeností od otce
a polovinu od matky. Když matka pomlouvá otce, nebo když otec pomlouvá matku, říkají tím dítěti, že polovina dítěte je špatná. Tím nevědomky podkopávají pocit vlastní hodnoty.
Matoušek, Pazlarová
Období rozvodu je velmi bolestivá životní etapa, která sebou nese dlouhodobé trápení. Manželství ukončeno rozvodem může mít negativní dopad na psychické i fyzických zdraví. Pro dítě nebo mladého dospívajícího člověka je rozchod rodičů novou skutečností, se kterou se musí naučit žít. Neméně bolestivá je tato etapa i pro rodiče, kdy se konfrontují s negativními pocity vůči člověku v minulosti nejbližšímu. Mísí se v nich pocity plné zloby a hněvu, touhy po odplatě, projevy zlomyslnosti, egoismu. Komunikace v době rozcházení je pro rodiče velmi obtížná, ne-li nepředstavitelná. Dospělí jsou zaplaveni silnými emocemi, které je však potřeba upustit, zvláště, kdy jsou rozvodovému kolotoči přítomny děti. Vyrovnat se se zklamáním a uzavřít jednu životní etapu je však v moci času.
Podpora rodiny v průběhu rozvodového procesu, by měla být založena na stanovení hlavního cíle, a tím je dospění k oboustranně akceptovatelné dohodě mezi rodiči v otázkách péče o jejich děti s obhledem na nejlepší zájem dítěte. K tomuto se přiklání právní úprava, která zohledňuje a upřednostňuje uzavřenou dohodu mezi rodiči s ohledem na nejlepší zájem dítěte, před zásahem státu. Zákonodárce nastupuje ve chvíli, kdy se rodiče nejsou schopni se dohodnout v záležitostech dítěte nebo v případě, kdy je ohrožen nejlepší zájem dítěte.
Oba dva rodiče disponují jako jediní vůči svému dítěti (dětem) rodičovskou odpovědností. Ta vzniká narozením dítěte a zaniká dovršením plné svéprávnosti dítěte. Povinnosti a práva tvořící rodičovskou odpovědnost rodiče ve vztahu ke svému dítěti vykonávají neustále, po celou dobu, kdy je jejich nezletilé dítě plně nesvéprávné.
Kolize mezi rodiči v životě dítěte
Rozvodu často předchází období, kdy se rodiče snaží vyvíjet značné úsilí pro zachování vztahu. Mnohdy však příčiny rozchodu dospělých nelze ovlivnit. Problém nastává, když jeden z partnerů nese rozchod hůře, pociťuje větší křivdu. To pak může být začátkem vzniku zákeřného a mstivého počínání vůči druhému partnerovi, ve většině případů skrze vlastní děti. Dlouho se vlekoucí spory vyživované negativními emocemi, dospělým mnohdy „zatemňují rozum,“ pak mají neblahý dopad na děti.
Dítě rodinnou situaci může vnímat jako hrozbu, že ztratí jedno z rodičů. Konflikty mezi rodiči jsou pro něj velmi stresující a bez pomoci a podpory dospělého období nezvládne.
Rodičům je doporučováno, aby na rodičovský spor pohlédli z dětské perspektivy. Dítě je přítomno častým nočním hádkám rodičů, přes den tiché domácnosti, trvalému napětí. Dítě má rádo oba rodiče, vždyť ještě nedávno fungovali všichni jako rodina. Rodiče tady pro něj vždycky byli. Teď najednou neví, za kterým z rodičů jít. Bolí jej vzájemné osočování, nenávistné pohledy. Situace se může zhoršovat, křičí přímo před dítětem, které si zakrývá uši, aby nic neslyšelo. Dítě se navíc ocitá mezi dvěma nejdůležitějšími osobami ve svém životě, kdy je ohroženo na každé straně ztrátou jednoho z nich.
Rodiče, jsou často zahleděni do svých problémů, mnohdy tak nevnímají, že tomuto nenávistnému prostředí přihlíží také jejich děti. Dítě však atmosféru mezi rodiči registruje velmi dobře. Dítě lze jen těžko udržet opodál rodičovským sporům.
Manželství musí být ukončeno oficiální úřední cestou. Rozvod manželství je ze zákona jediný možný způsob zrušení manželství za života obou manželů. Mezi manželi zaniká rodinně-právní vztah. Před tím, však rodiče musí podat k opatrovnickému soudu návrh ve věci úpravy poměrů ke společným nezletilým dětem (dítěti). Tento krok musí být učiněn i v případě, že rodiče dospějí ke společné dohodě v těchto otázkách, i přesto tedy musí oznámit společný akt OSPOD i opatrovnickému soudu.
Cochemská praxe
„Nosnou myšlenkou tohoto modelu je, že je nejlepším odborníkem na nezletilé dítě jeho rodič, a měl by to být především on, kdo v případě rozpadu vztahu rodičů najde nejlepší řešení pro své dítě. Na to nemění nic ani skutečnost, že rozchodové či rozvodové situace bývají plné emocí a málokomu se jimi podaří procházet s klidnou hlavou.“ Okresní soud v Hodoníně
Okresní soud v Hodoníně (dále jen soud) začal od 1.9.2018 aplikovat ve všech řízeních péče o nezletilé, která mají soukromoprávní povahu, tj. ve věcech výkonu rodičovské odpovědnosti:
- otázky péče,
- styku s nezletilým dítětem,
- zastupování nezletilého dítěte,
- významné otázky, na nichž se rodiče nemohou dohodnout, (výběr školského či zdravotnického zařízení apod.).
Naopak tuto praxi soud nebude aplikovat v řízeních veřejnoprávní povahy, tedy v oblasti náhradní rodinné péče (osvojení, pěstounská péče, poručenství, péče jiné osoby) a výchovných opatření včetně ústavní výchovy.
Cochemský model spočívá jednak ve větší odpovědnosti rodičů za výsledek řízení, resp. za úpravu poměrů k nezletilým dětem, jednak ve větší spolupráci soudu s dalšími subjekty a institucemi - orgány sociálně-právní ochrany dětí (tj. především městskými úřady Hodonín, Kyjov a Veselí nad Moravou), neziskovými organizacemi specializujícími se na práci s rodinami a sociálně-právní ochranu dětí a rovněž i odborníky z oboru pedopsychologie, rodinné terapie, mediace.
Právě pro tyto případy Okresní soud v Hodoníně vybudoval síť spolupracujících institucí a odborníků, jež mají všichni jeden společný cíl – tím je blaho dítěte a pomoc všech zúčastněných v překonání náročné životní situace rodiny.
Po celou dobu řízení jsou tedy rodiče vedeni k výkonu své rodičovské odpovědnosti a k nalezení dohody o úpravě poměrů jejich dítěte či dětí. Pracovníci orgánu sociálně-právní ochrany dětí společně s neziskovými organizacemi a soudem poučí o rodiče o jejich právech a povinnostech, které jim jako rodičům náležejí, a budou směrovat k tomu, aby se ohledně svého dítěte dohodli.
Cochemská praxe vychází ze čtyř hlavních zásad:
- Snažit se vyřešit rodičovský spor v co nejkratší době.
- Zachovat oběma rodičům rodičovskou odpovědnost za dítě.
- Vždy upřednostnit dohodu rodičů před zásahem soudu.
- Rodiče jsou vedeni k dohodě za pomoci odborníků.
Podstatou Cochemské praxe je tedy interdisciplinární spolupráce, propracovaná fungující síť, do které jsou zapojeny všechny profese účastnící se na řešení rodičovského konfliktu.
Soud konkrétně spolupracuje s institucemi a odborníky nacházejícími se na Hodonínsku, Kyjovsku a Veselsku. Jedná se o Městské úřady Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou, Centrum pro rodinu a sociální péče Hodonín, Psychocentrum Domeček Hodonín, Oblastní charity Hodonín, Kyjov a Veselí nad Moravou, KROK Kyjov, z.ú., Mgr. Tomáš Galan (www.naseporadna.cz), Espediente, z.s., Centrum sociálních služeb Kyjov a další subjekty. Městský úřad Kyjov, odbor sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí.
Pokud se dohoda mezi rodiči nepodaří uzavřít napoprvé, bude jim doporučena jak je výše uvedeno odborná pomoc; případně tuto pomoc může nařídit soud.
„Důležité je vědět, že jakkoli může být dohoda s druhým rodičem Vašeho dítěte zdánlivě nemožná, cení se snaha – a soud bude při hledání nejvhodnějšího modelu pro Vaše dítě hodnotit především to, jakým způsobem se stavíte k výkonu rodičovské odpovědnosti, nakolik jste schopni a ochotni respektovat rodičovskou roli druhého rodiče, uzavírat s ním alespoň dočasné dohody týkající se Vašeho dítěte a tyto dohody dodržovat.“ (OS Hodonín)
Užitečné odkazy:
Řízení ve věcech péče soudu o nezletilé - Okresní soud v Hodoníně - Portál justice