Slintavka a kulhavka přehledně. Informace pro chovatele

Z důvodu výskytu virového onemocnění slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku a na Slovensku přijala Česká republika preventivní opatření zamezující šíření nákazy na naše území.
Platí:
- Zákaz přemísťování zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska a Slovenska do ČR. Zakázáno je také přemísťování zárodečných produktů, vedlejších živočišných produktů a také tepelně neopracovaných živočišných produktů z těchto zemí.
- Zákaz dovozu sena, slámy, píce pro hospodářská zvířata ze SR a Maďarska.
- V oborách na území Jihomoravského kraje platí zákaz vstupu nepovolaným osobám.
- Všichni chovatelé vnímaných zvířat (sudokopytníci) jsou povinni uplatňovat vysokou úroveň biologické bezpečnosti, doporučujeme zejména omezit přístup osob do hospodářství a provádění desinfekce vozidel a obuvi u vstupů.
Jakékoli podezření na toto onemocnění zvířat je nutno hlásit KVS, krizová linka: 720 995 213 - NESLOUŽÍ JAKO INFOLINKA.
Podrobné informace naleznete na stránkách SVS: www.svscr.cz, dále byla ČMSCH zřízena infolinka: 257 896 335. Provoz bude každý pracovní den od 6:30 do 18:00.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění postihující sudokopytníky, jako jsou skot, ovce, kozy, prasata a volně žijící zvířata. Hlavní příznaky jsou horečka, malátnost, změny na mléčné žláze, tlamě a okolí (vč. slinění) a na končetinách. Jedná se o puchýře, které praskají a objevují se otevřené rány na kůži a sliznicích. Onemocnění se šíří snadno přímou cestou – mezi zvířaty a i nepřímo (například větrem, potravinami nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty). I když není přenosná na člověka, lidé mohou nákazu přenést mezi chovy vnímavých zvířat.
Více informací pro chovatele naleznete v přiložených souborech.