Často kladené otázky
Chceme uzavřít sňatek v obřadní síni v Kyjově. Jaké poplatky se musí zaplatit při uzavření manželství a kdy obdržíme oddací list?
Pokud budete chtít uzavřít sňatek v obřadní místnosti našeho úřadu v sobotu, nebudete platit žádný správní poplatek. V jiný den než v sobotu zaplatíte 3000 Kč. Rovněž snoubenci s trvalým pobytem na území České republiky neplatí žádný správní poplatek (pokud nemá trvalý pobyt na území České republiky, za jeden z nich zaplatíte 3000 Kč, pokud nemá TP ani jeden ze snoubenců zaplatíte 5000 Kč). Oddací list (OL) obdržíte nejdříve ve středu následující týden po uzavření manželství. Za tento doklad nezaplatíte žádný správní poplatek, za každý další matriční doklad (OL) zaplatíte 300 Kč.
Lze zapsat druhé jméno, které není obvyklé a není zapsáno v kalendáři?
Do matriční knihy lze zapsat jakékoliv existující jméno, a to ve správné pravopisné podobě. Nelze zapsat jméno zkomolená. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Matriční úřad dále nezapíše jméno, pokud je mu známo, že toto jméno užívá žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče. Vzniknou-li pochybnosti o existenci jména nebo jeho správné podobě, je občan povinen předložit matričnímu úřadu odborné podklady od veřejné výzkumné instituce, jejímž předmětem činnosti je výzkum v oblasti jazykovědy, nebo znalecký posudek.
Prohlášení se činí před kterýmkoliv matričním úřadem, lze tak učinit pouze jednou a toto prohlášení nelze vzít zpět. Tento úkon nepodléhá žádnému správnímu poplatku. V úředním styku musíte uvádět obě jména.
Co je to zvláštní matrika?
Do zvláštní matriky se zapisují narození, uzavření manželství, vznik partnerství a úmrtí státních občanů České republiky, ke kterým došlo na:
- území cizího státu,
- zastupitelském úřadu České republiky,
- námořním plavidle nebo v letadle mimo území České republiky,
- místě, které nepatří pod pravomoc žádného státu.
Do zvláštní matriky se zapisují i partnerství občana vzniklá na území cizího státu.
Do zvláštní matriky se dále zapisují manželství, která byla v případě, že byl život snoubence přímo ohrožen a uzavřena před:
- velitelem námořního plavidla plujícího pod státní vlajkou České republiky,
- velitelem letadla zapsaného v leteckém rejstříku v České republice
- velitelem vojenské jednotky České republiky v zahraničí v cizině a je-li alespoň jeden ze snoubenců občanem.
Matriční knihy, do kterých se zapisuje narození, uzavření manželství, vznik partnerství a úmrtí státních občanů České republiky, ke kterým došlo v cizině, vede Úřad městské části Brno-střed (dále jen "zvláštní matrika").
Žádost o zápis do zvláštní matriky se podává u zastupitelského úřadu České republiky, u kteréhokoliv matričního úřadu nebo krajského úřadu, před nímž občan složil státoobčanský slib nebo učinil prohlášení o nabytí státního občanství České republiky.
Potřebujete vystavit druhopis matričního dokladu?
Druhopis (duplikát) rodného, oddacího, úmrtního listu vydá matriční úřad (v místě narození, sňatku, úmrtí) fyzické osobě, které se týká, popř. členům její rodiny – manželovi/manželce, rodiči, dítěti, prarodiči, vnukovi, vnučce, sourozenci nebo zplnomocněnému zástupci, který musí mít plnou moc k vyřízení a vyzvednutí duplikátu s ověřeným podpisem, případně fyzické osobě, která prokáže, že je nezbytné pro uplatnění jejich práv před státními orgány územních samosprávných celků, nebo osobě, která prokáže, že je to nezbytné k uplatnění právních nároků v cizině. Dále matriční úřad vydá rodný list dítěte na žádost zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo fyzické osobě odpovědné za výchovu dítěte, pokud bylo dítě do péče tohoto zařízení nebo osoby svěřeno na základě rozhodnutí.
Žadatel předloží:
- písemná žádost o vystavení matričního dokladu
- platný občanský průkaz nebo platný cestovní pas
- doklad o příbuzenském vztahu (rodný list, oddací list, popř. plnou moc s ověřeným podpisem, doklad prokazující oprávněný zájem, rozhodnutí soudu)
- správní poplatek 300 Kč
Dokdy musí dítě dostat jméno?
Dle zákona č. 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů se do matriky jméno dítěte zapisuje na základě souhlasného prohlášení rodičů (u svobodné matky na základě jejího prohlášení).
Toto prohlášení je součástí „Hlášení o narození dítěte“, které matrika obdrží od porodnice. Na základě tohoto hlášení se činí zápis do knihy narození. Pokud dítěti jméno nebylo určeno již v době narození, je možno tak učinit dodatečně – a to až do doby uzavření zápisu v knize narození, což znamená nejpozději do 30 dnů. Pokud jméno není určeno ani po této lhůtě, matrika hlásí tuto skutečnost soudu a dítěti pak určuje jméno soud.
Jak určit (uznat) otcovství?
a) Pro ještě nenarozené dítě (rodiče nejsou oddáni – otec občan ČR)
Zápis souhlasného prohlášení o určení otcovství lze sepsat na kterékoliv matričním úřadu. Pokud jste svobodná a oba s partnerem jste občané ČR potřebujete k sepsání zápisu občanské průkazy a rodné listy. Matka předloží těhotenský průkaz. Dítě ponese příjmení jednoho z rodičů.
b) Pro narozené dítě (rodiče nejsou oddáni – otec občan ČR)
Oba rodiče se dostaví před matriční úřad a předloží tyto doklady:
- matka – původní rodný list dítěte, svůj rodný list, občanský průkaz (v případě že je rozvedená, doloží i rozsudek o rozvodu)
- otec – občanský průkaz, svůj rodný list
Před matričním úřadem učiní rodiče souhlasné prohlášení o určení otcovství narozeného dítěte, které oba podepíší. Současně se dohodnou na jménu a příjmení dítěte. Po provedení zápisu bude vystaven nový rodný list dítěte.
c) Pro narozené dítě (rodiče nejsou oddáni – otec cizinec)
Oba rodiče se dostaví před matriční úřad a předloží tyto doklady:
- matka – původní rodný list dítěte, svůj rodný list, občanský průkaz (v případě že je rozvedená, doloží i rozsudek o rozvodu)
- otec – cestovní doklad, svůj rodný list opatřený příslušnými úředními ověřeními a přeložený českým soudním tlumočníkem.
Před matričním úřadem učiní oba rodiče souhlasné prohlášení o určení otcovství narozeného dítěte, které oba podepíší. Současně se dohodnou na jménu a příjmení dítěte. Po provedení zápisu bude vystaven nový rodný list dítěte. Otec musí znát český jazyk slovem i písmem (učiní před matrikářkou prohlášení). Pokud úřední jazyk neovládá, musí se dostavit s českým soudním tlumočníkem, který tento zápis otci přečte a potvrdí. Náklady spojené s řízením (tlumočníkem) hradí rodiče. Tento zápis lze učinit i před zastupitelským úřadem České republiky v cizině.
Jak postupovat, když můj manžel není otcem mého nenarozeného dítěte?
Narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství nebo po jeho prohlášení za neplatné považuje se za otce manžel matky (§ 776 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Dítě bude mít takové příjmení, na jakém jste se dohodli při uzavření manželství (dle oddacího listu), jako otec bude zapsán manžel a je nutné se s manželem domluvit na jménu dítěte. Dle zákona č. 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů se jméno dítěte zapisuje na základě souhlasného prohlášení rodičů (tiskopis prohlášení rodičů o volbě jména/jmen obdržíte v porodnici nebo na matrice). Pokud by jméno dítěti nebylo určeno nejpozději do jednoho měsíce od jeho narození, matriční úřad příslušný k zápisu narození tuto skutečnost oznámí soudu. Po narození dítěte můžete dát návrh na popření otcovství u soudu. Pokud dojde k úspěšnému popření otcovství před soudem, můžete následně určit otcovství před matričním úřadem se skutečným otcem dítěte a společně se domluvit na příjmení.
Narodí-li se dítě v době mezi zahájením řízení o rozvodu manželství a třístým dnem po rozvodu manželství a manžel, popřípadě bývalý manžel matky prohlásí, že není otcem dítěte, zatímco jiný muž prohlásí, že je otcem dítěte, má se za to, že otcem je tento muž, připojí-li se matka k oběma prohlášením. Takto lze určit otcovství i k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato. Toto prohlášení lze podat nebo prohlášení učinit nejpozději do uplynutí jednoho doku od narození dítěte (tzv. trojdohoda).
Jak mám postupovat, pokud bych chtěla po rozvodu opět své rodné příjmení?
Do šesti měsíců od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu je možné u matričního úřadu prohlásit, že opět přijímáte své příjmení, se kterým jste vstupovala do manželství. Pokud od nabytí právní moci rozsudku uplynula doba delší než šest měsíců, můžete požádat o změnu příjmení na matrice příslušné k místu Vašeho trvalého pobytu. V obou případech je třeba předložit občanský průkaz, oddací list a rozsudek o rozvodu s vyznačeným nabytím právní moci. Za změnu příjmení po uplynutí lhůty od nabytí právní moci se platí správní poplatek 300 Kč, pokud se jedná o změnu na příjmení předchozí.
Mohu užívat dvě jména místo dosavadního jednoho?
Prohlášení o užívání dvou jmen může občan učinit na kterémkoliv matričním úřadu. K prohlášení je třeba přinést: občanský průkaz, rodný, případně oddací list, protože ve všech těchto dokladech se změna musí promítnout. Prohlášení o užívání dvou jmen je zdarma, pokud se však občan později rozhodně, že chce opět používat pouze jedno jméno, jedná se již o změnu jména a za tuto změnu se platí správní poplatek 3000 Kč. Po provedení změny následně občan požádá o výměnu občanského, případně cestovního průkazu.
Kde nás najdete?
Budova městského úřádu na adrese Masarykovo náměstí 18/4, Kyjov 1
Zobrazit v mapě