Tiskové zprávy

V Kyjově uctili památku obětí holokaustu

Image - 2023-11-02T131928.249
Vytvořeno:

Chodník v kyjovské Jungmannově ulici nově „zdobí“ tzv. kámen zmizelých. Mosazná cihlička připomíná Reginu Joklovou, kyjovskou rodačku a jednu z obětí nacistického režimu, která byla v roce 1943 spolu s dalšími lidmi transportována do Terezína a už se nevrátila.

Pietního aktu se zúčastnily dvě desítky lidí. Byla mezi nimi i Věra Weberová z Kyjova, zřejmě poslední žijící dáma, která Reginu Joklovou pamatuje. „Z Kyjova jsme byli vlakem převezeni do Uherského Brodu, kde jsme strávili tři dny. Už tam paní Joklová umírala. Bylo moc smutné, když ji, namísto pomoci, naložili na nosítka a přenesli do skladového prostoru vlaku, mezi bedny a jiné předměty. Paní Joklová ještě vydržela dojet do Terezína, kde ale v kruhu své rodiny a kyjovských občanů zemřela,“ vzpomíná paní Weberová.

Mosazná cihlička, jejímž cílem je připomenout kolemjdoucím útrapy války, je vsazena do dlažby před domem, ve kterém paní Joklová žila. „Nemůžeme vrátit čas, ale svým jednáním můžeme učinit maximum pro to, aby se takové tragické události už nikdy neopakovaly. Položili jsme tento "kámen zmizelých", o který má symbolicky klopýtnout každý tak, aby nezapomněl. Abychom tu dnešní krásnou dobu udrželi co nejdéle,“ říká starosta Kyjova František Lukl a dodává, že mosazná cihlička věnovaná paní Joklové nemusí být poslední, která v královském městě bude položena.

Regina Joklová se narodila v prosinci 1856 v Kyjově manželům Sonnenscheinovým. Měla 10 sourozenců. Vdala se za Samuela Jokla, kterému porodila syna. Zahynula 24. ledna 1943 při transportu do koncentračního tábora, bylo jí 86 let.

Autorem projektu "kamenů zmizelých" (původní název Stolpersteine) je německý umělec Gunter Demnig. Doposud jich nainstaloval více než 73 tisíc v 26 zemích Evropy. „Myslel jsem, že časem zájem opadne, ale není tomu tak. Čím dál více rodin chce připomenout své příbuzné,“ řekl před časem Demnig.

Galerie