Soutěž v prostorové orientaci se uskuteční i na kyjovské radnici

Image - 2023-11-02T135352.607

Nejedná se o soutěž v pravém slova smyslu. Při této aktivitě jde především o to, aby zrakově postižený člověk, který již má při orientaci v neznámém prostoru problémy, si vyzkoušel samostatný pohyb za pomoci bílé hole, která činí jeho chůzi bezpečnější, pohodlnější a rychlejší.

Zrakově postižený člověk, který již bílou hůl ke svému samostatnému pohybu na veřejnosti používá, má možnost pod odborným dozorem zjistit své případné nedostatky vedoucí k zajištění vyšší bezpečnosti.

Zdraví lidé budou mít možnost vyzkoušet si, jak se nevidomí lidé cítí.

Trasa chůze povede ulicemi města podle podrobně připraveného popisu. Tento itinerář připravili odborní pracovníci, instruktoři prostorové orientace, z Centra sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích. Každou zrakově postiženou osobu, která bude mít zaslepené oči, bude doprovázet průvodce, "anděl strážný", jehož úkolem, mimo dohledu nad bezpečností během celé trasy, bude seznamovat soutěžícího s jednotlivými úseky cesty. Na trase bude několik stanovišť, na kterých budou soutěžící plnit různé úkoly. Zde předvedou práci s kompenzačními pomůckami, které jsou pro usnadnění života bez zraku velmi důležité, také se zde prověří jejich vnímání ostatními smysly, když zrak schází, jemná motorika apod.

Odborní pracovníci na určitých úsecích si budou všímat dodržování základních zásad při chůzi s bílou holí, které je nutné pro bezpečnou chůzi dodržovat a ve finále pak vše zhodnotí.

Podmínkou konání této výjimečné akce je v první řadě spolupráce s odbornými pracovníky, kteří trasu připraví, podrobně popíší kudy jít, sami si ji bez kontroly zraku projdou, aby zjistili, zda jsou pokyny srozumitelné a přesné.

V tomto případě jde o dlouholetou spolupráci s vedením Centra sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích.

Dalším velmi důležitým článkem jsou "strážní andělé", tedy studenti Střední zdravotnické školy v Kyjově, kteří jsou po celou dobu soutěžícímu velkou oporou.

Taktéž zde nezastupitelné místo mají samotní členové oblastní odbočky SONS v Kyjově a jejich dobrovolníci, kteří zajišťují nezbytné zázemí.

KDY: 7. října 2019

KDE: ulice města Kyjova, budova kyjovské radnice

REALIZÁTOR: Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, oblastní odbočka Kyjov

soutez_v_prostorove_orientaci