Tiskové zprávy

Dotazník spokojenosti poskytl městu zajímavou zpětnou vazbu

Image - 2023-11-02T135542.533
Vytvořeno:

Se zářijovým číslem Kyjovských novin byl do všech domácností roznesen dvoustránkový dotazník. V rámci něj měli Kyjovjáci možnost vyjádřit, jak se jim ve městě žije, co je těší a na čem je podle nich potřeba zapracovat. Takto zjištěné potřeby a priority budou v následujícím období zapracovány do strategického rozvoje města Kyjova.

Do šetření se zapojilo bezmála 400 lidí. To už je slušný reprezentativní vzorek. Plné znění hodnotící zprávy zájemci naleznou na webových stránkách města (sekce Život ve městě → Strategické vize a rozvoj města). Konkrétní náměty byly pro přehlednost zobecněny. Rozhodně nezapadnou a budou použity při přípravě konkrétních projektů.

Z výsledků šetření vyplynulo, že drtivé většině obyvatel se v Kyjově žije velmi dobře. Město je podle zapojených lidí vhodným místem pro bydlení, kde se jednoduše cítí bezpečně a všude se rychle a bez potíží dostanou. Kladné hodnocení si vysloužila úroveň poskytovaných služeb a komplexní občanská vybavenost. Často skloňovaná je příjemná atmosféra „vesnice“ se službami srovnatelnými s velkými městy, navíc v dosahu krásné přírody. Většina lidí si váží tradic a folkloru. Někteří lidé ale současně upozorňují na přílišné upřednostňování folklorních akcí na úkor jiných druhů zábavy, především pro mladší generaci.

V součtu jen 14% procent zapojených lidí uvedlo, že je se situací v Kyjově spíše (10%) anebo velmi (4%) nespokojeno. Nejčastěji zmiňovaným důvodem je omezená dostupnost bydlení a jeho cena. Poptávku by mohlo z větší míry uspokojit několik projektů, které se na území města připravují a jejichž záměrem je právě výstavba bytů či rodinných domů. Část respondentů upozorňuje na menší nabídku pracovních příležitostí, především pro kvalifikované uchazeče. Opakovaně je zmiňován problém bezdomovectví a osob závislých na alkoholu či drogách. Nehezké vysvědčení si vysloužilo i autobusové nádraží, které však není v majetku města, ale patří společnosti ČSAD Kyjov. Část respondentů by ocenila rychlejší postup některých projektů – například řešení chátrajících objektů bývalé mlékárny a pivovaru, případně výstavbu bazénu a rekonstrukci stávajícího letního koupaliště. Dalším tématem hodným pozornosti je zavádění nových technologií a moderních prvků ve veřejném prostoru. V tomto směru se Kyjov zapojil do soutěže Ministerstva průmyslu a obchodu, v rámci níž bude pět měst pilotně pokryto signálem superrychlé 5G sítě, slibující zajímavé možnosti budoucího využití.

Součástí dotazníkového šetření bylo i stanovení priorit, kterými by se Kyjov měl intenzivně zabývat. Nejčastěji se v rámci podpory zaměstnanosti skloňoval rozvoj průmyslové zóny Traktorka, následován výstavbou bazénu a rekonstrukcí letního koupaliště. Takřka shodný počet respondentů upozorňuje na potřebu výstavby nových bytů a sportovní víceúčelové haly.

Děkujeme všem, kteří se do dotazníkového šetření zapojili, je to mimořádně zajímavý a především autentický podklad pro další rozvoj našeho města.