Jednosměrka se příliš neosvědčila, náměstí bude znovu obousměrné

Image - 2023-11-02T140324.348

Jednosměrný provoz Masarykovu náměstí sice částečně odlehčil, současně ale výrazně vzrostl počet aut v okolních ulicích, především v Jungmannově a Dobrovského, kudy chodí například děti do škol. Při debatě s veřejností, která se uskutečnila v závěru minulého týdne, proto místostarosta Antonín Kuchař oznámil, že v pondělí 9. prosince bude zkušební provoz předčasně ukončen a po náměstí se bude znovu jezdit v obou směrech. Opětovné zobousměrnění požadovaly i 2 petice.

Jednosměrku jako nejrychlejší a současně nejméně problematický způsob regulace dopravy doporučila studie, kterou pro město vypracovalo ČVUT v Praze. Ambicí bylo ulevit centrálnímu náměstí, které především v ranní a odpolední špičce připomíná rušnější magistrálu. Zkušební provoz ale naznačil, že jednosměrka není nejvhodnějším řešením, protože má citelný negativní dopad na přilehlé ulice. Vyplývá to mimo jiné z měření, která se uskutečnila ve třech etapách - před zjednosměrněním náměstí, bezprostředně po něm a s časovým odstupem v průběhu října a listopadu.

Po zjednosměrnění sice doprava na náměstí poklesla, v Jungmannově a Dobrovského ulici se ale současně hustota provozu zvýšila více než dvojnásobně. Například v úseku mezi farou a mlékárnou během dne za jedinou hodinu projíždí cca 500 aut. Jedná se o orientační hodnoty. Jednosměrka přinesla přehlednější provoz na křižovatce u pošty, současně ale zhoršila už tak komplikovaný průjezd křižovatkou u fary.

Návrat k původnímu stavu požadují i dvě petice – tu první sepsali obyvatelé ulice Jungmannovy, pod druhou se podepsali obchodníci podnikající na Masarykově náměstí. Zástupci obou skupin se zúčastnili besedy v minulém týdnu, nechyběli ani zastánci jednosměrky. Městský architekt si z debaty odnesl úkol rozpracovat jiné možnosti řešení dopravy na náměstí, které by současně neměly tak negativní dopad na okolní ulice.

V přílohách jsou k nahlédnutí statistiky z měření dopravy, současně časosběrné video hustoty provozu na Masarykově náměstí a v ulici Jungmannově.

Přiložené soubory