V Kyjově roste unikátní parkourové hřiště

Image - 2023-11-02T140910.476

Stavba hřiště odstartovala v areálu městského stadionu dnes, hotovo by mohlo být do prázdnin. Zabere plochu o velikosti 16 x 12 metrů. Předpokládané náklady se blíží k jednomu a půl milionu korun. Nové sportoviště se stane jediným parkurovým hřištěm na celém Hodonínsku.

Parkour je moderní dynamický sport, který si získal pozornost především teenagerů. Chuť po něm sílí i v Kyjově – díky skupině mladých lidí, kteří do atraktivního druhu pohybu postupně zasvěcují kyjovskou mládež. „Na našich kroužcích míváme více než 80 dětí, už třetím rokem navíc pořádáme příměstské parkourové tábory, jezdíváme i po vystoupeních,“ říká Stefan Chrenko z Kyjova, iniciátor výstavby nového sportoviště. Jedna z povedených exhibicí se v polovině loňského roku uskutečnila i před kyjovskou radnicí. S moderním sportem se tak seznámili i představitelé města. „Parkour výborně zapadá do naší filosofie hledat nové, zábavné pohybové aktivity, které mládež přesvědčí nesedět doma, ale aktivně se hýbat. Věřím, že se nové hřiště stane oblíbeným a vyhledávaným cílem, stejně jako sousední workout,“ přeje si kyjovský starosta František Lukl. Workoutové hřiště, které se nachází jen pár desítek metrů od probíhající výstavby, je vlastně posilovnou pod otevřeným nebem. Denně ho navštěvuje v průměru 30 lidí. Rozložení cvičebních prvků před pěti lety navrhoval Stefan Chrenko – ostatně stejně jako v případě vznikajícího parkouru. „Na 170 metrech čtverečních návštěvníci najdou nejrůznější typy překážek z betonu, překližky i železných konstrukcí, součástí budou pryžové a pískové doskokové plochy,“ vypočítává Chrenko.

Stavba vyjde bezmála na 1,5 milionu korun, hotovo by mělo být do konce června. Bude to první parkourové hřiště v okrese Hodonín, složením cvičebních prvků navíc jedinečné i v rámci celého kraje.
Parkour vzešel z Francie. Hlavním cílem je dostat se z bodu A do bodu B - co možná nejkratší cestou, za použití vlastního těla a přitom efektně, pomocí akrobacie, různých přeskoků či salt.

parkour_vizualizace