Kyjov začal s přípravou jubilejního Slováckého roku

Image - 2023-11-02T182240.092

Přesně rok dělí Kyjovsko od folklorního festivalu Slovácký rok. Nejstarší národopisná slavnost v Česku se uskuteční pouhé dva roky od předchozího ročníku. Porušení čtyřletého cyklu má opodstatnění - v srpnu 2021 uplyne sto let od prvního Slováckého roku. Nadcházející festival tak bude především o vzpomínání a oslavě tradic, nabídne ale i atraktivní novinky.

Přestože se rok může zdát jako dlouhá doba, organizátoři již dávají dohromady hlavní kostru programu. Návštěvníci nepřijdou o pilíře, na kterých Slovácký rok už bezmála sto let pevně stojí – v programovém schématu nebude chybět stavění a kácení máje na kyjovském náměstí, které je považováno za symbolické zahájení, resp. ukončení slavností, krojovaný průvod, jízda králů, ani komponované programy tanečních souborů, pěveckých sborů a muzik. „Na 4 scénách rozložených v centru města a přilehlém okolí vystoupí odhadem na čtyři tisíce účinkujících z Kyjovského Dolňácka a sousedního Ždánicka. Do slavností se aktivně zapojují obyvatelé všech spádových obcí, což z něj dělá asi největší regionální festival v České republice,“ vyzdvihuje starosta Kyjova František Lukl.

Slovácko je také o chutích a vůních. Součástí oslav tak znovu bude bohatá gastronomická zóna s nabídkou zejména regionálních produktů.

Předsedou programové rady, tedy člověkem, který je zodpovědný za programovou náplň slavností, byl zvolen David Pavlíček. Externí spolupracovník Ondráše a dalších tanečních souborů je vedoucím programového oddělení a úseku tvorby a dramaturgie Klubu kultury Uherské Hradiště. Jako zdatný organizátor se osvědčil např. na Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice či Slováckých slavnostech vína a otevřených památek. „V nejbližší době mě čeká sestavení užší programové rady ze zástupců regionů. Společně s nimi pak budeme hledat další autory a nosná témata. Jednou z věcí, kterou mohu již teď prozradit, je motto celého festivalu: PŘED STO LETY PO STO LETECH.  V podstatě půjde o ohlédnutí za prvním ročníkem i nahlédnutí do budoucnosti,“ vysvětluje Pavlíček.

Příští, v pořadí 21. Slovácký rok, prolne stejný počet příběhů, které se na slavnosti v průběhu sta let nabalily a jsou s nimi nedílně spjaty. Symbolizovány budou velkými písmeny X, která se krátce před zahájením oslav objeví ve vybraných lokalitách města Kyjova. Písmena budou opatřena QR kódem s odkazem na internetový obsah s doprovodnými informacemi. „Jedním z nosných příběhů bude například skoronská Jízda králů anebo historie Sokola v Kyjově, tedy spolku, který v roce 1921 stál u zrodu slavností,“ upřesňuje Pavlíček, které chce Českou obec sokolskou, s přihlédnutím k tradici, do programu zapojit.

Otazník zatím visí nad stanovým městečkem. „Ubytovací kapacita v Kyjově není velká a možnost levného kempového ubytování na Kyjovsku chybí, obsazenost městečka během minulého Slováckého roku ale byla minimální a zdaleka nenaplnila naše očekávání,“ dodává mluvčí festivalu Filip Zdražil.