V Kyjově se po sedmi letech zvýší poplatek za svoz odpadu

Image - 2023-11-02T184100.672

V Kyjově se po sedmi letech zvýší poplatek za svoz odpadu

Zastupitelstvo města Kyjova na svém prosincovém zasedání odhlasovalo navýšení poplatku za svoz komunálního odpadu. Stalo se tak poprvé od roku 2014, kdy naopak došlo k jeho snížení. Letos tedy občané zaplatí 500 namísto dosavadních 250 Kč.

Důvodem navýšení jsou především rostoucí náklady na samotný svoz odpadu. Ty v roce 2019 činily cca 5,5 milionů korun. Poplatky za svoz vybrané od občanů přitom nepokryly ani polovinu těchto nákladů. „To navíc není konečný účet,“ upřesňuje mluvčí radnice Filip Zdražil a dodává: „Jsou tu ještě další náklady, třeba na separaci a likvidaci stavební suti, kterou občané přivezou přímo do sběrného dvora. I když započítáme odměnu za třídění od společnosti EKO-KOM (cca 1,25 mil. ročně, pozn. redakce), na nakládání s odpady jsme v roce 2019 dopláceli bezmála tři miliony.“

I když kompletní data pro rok 2020 ještě k dispozici nejsou, už nyní je zřejmé, že náklady meziročně znovu vzrostly. Průběžná čísla ukazují, že vloni město za nakládání s odpady zaplatilo od ledna do konce října (tedy za pouhých 10 měsíců) takřka stejnou částku, jako za celý předchozí rok.

Ani rok 2021 nepřinese změnu tohoto trendu - svoz odpadu se městu podle předběžných propočtů skokově prodraží asi o 1,3 milionu korun. Z části to způsobí i nový zákon o odpadech, který platí od 1. ledna 2021 a obcím zvyšuje poplatky za skládkování směsného komunálního odpadu z dosavadních 500 na 800 Kč za tunu.

„Kyjov držel poplatky za svoz odpadů na stejné úrovni dlouhých 7 let. Za tu dobu se ale situace podstatně změnila a na zvyšování nákladů jsme byli nuceni reagovat i navýšením poplatku za svoz. Ani tak zcela nepokryjeme rozdíl mezi příjmy a výdaji, nicméně už nebude tak propastný. Při stanovení výše poplatku jsme se snažili příliš nezatížit rozpočet kyjovských domácností, ostatně i nadále bude Kyjov městem, jehož občané platí jeden z nejnižších poplatků za odpad široko daleko,“ doplňuje kyjovský místostarosta Daniel Čmelík.

Další informace k poplatku za svoz komunálního odpadu naleznete ZDE.

Přiložené soubory