Adaptace i face lift – novinky v životním prostředí
Zdá se, že komisi životního prostředí nezastaví mráz ani koronavirus, a tak se daří posunout dál mnohá rozpracovaná témata.
Doba, kdy se debatovalo o tom, zda člověk ke klimatickým změnám přispívá či je způsobuje, už je vlastně za námi a debata se přesunula k tomu, jakým způsobem se máme na změny přizpůsobit, neboli adaptovat.
Město Kyjov se po vzoru jiných obcí a měst rozhodlo pro aktivní přístup a v současné době probíhají přípravy pro vypracování adaptační strategie. Dobrou zprávou je, že chystaný dokument se bude týkat jak města, tedy zastavěného území, tak i volné krajiny, která je v celé problematice klíčová. Bez nápravy mnohých nedostatků v naší mimořádně intenzivně využívané krajině se zlepšení stavu životního prostředí nedočkáme.
Klíčem k realizaci většiny vhodných adaptací v krajině však zůstávají komplexní pozemkové úpravy a ty se bohužel nedaří na kyjovských katastrech zahájit. Přitom město opakovaně žádá majitele dotčených pozemků o souhlas, ale u některých naráží na nepochopení a nezájem. Kéž by se podařilo tuto bariéru překonat, abychom mohli napravit ty nejzásadnější problémy v krajině a účinně se tak bránit změnám klimatu. Například nedostatek vody v krajině si každý z nás umí velmi jasně představit, proto bychom měli těmto aktivitám dát zelenou.
Z dalších důležitých témat je nutné zmínit probíhající zásahy v městském parku. Keřové porosty se rozrostly natolik, že v mnoha místech vytvořily zelenou zeď. Protože v této podobě již keře nepůsobily esteticky, přitahovaly nežádoucí pozornost různých individuí a nepůsobily pro chodce bezpečně, přistoupily Technické služby po detailní diskuzi a několikerém projednávání k postupnému prořezávání a snižování keřů. Tento face lift parku svědčí, jak se již nyní můžete při procházce osobně přesvědčit. Cílem má být mnohem rozvolněnější a pravidelně upravované keřové patro, které umožní jednotlivým keřům vyniknout a přitom se zásadně zvýší čistota a bezpečnost v jejich okolí.
A pokud už se chystáte do parku, nezapomeňte na jeho ptačí obyvatele. Mezi mohutnými platany blízko koupaliště stále stojí velké besídkové krmítko, které se stalo vítaným zdrojem potravy pro mnoho ptáků. Přikrmování je žádoucí nejenom během mrazivých dnů, trendem je nyní celoroční pomoc ptáčkům – přirozené zdroje potravy totiž rapidně ubývají, a tak slunečnici, lojové koule, směsi semen ale i rozpůlená jablíčka či roztlučené ořechy můžete do krmítka nosit po celý rok.
Další témata zatím jen ve zkratce – chystá se hezká úprava prostoru před knihovnou z pera architektky Martiny Černé, plánován je odborný ořez platanů na třídě Komenského, který stromy odlehčí a zvýší jejich stabilitu, blíží se podpis Memoranda o spolupráci s Povodím Moravy a.s., které se bude týkat záměru revitalizace Kyjovky, proběhla intenzivní diskuze o okrasných třešních lemujících náměstí, které budou nakonec také odborně ošetřeny, aby nezasahovaly do fasád domů a silnice. Jako třešničku na dortu můžeme zmínit plánované umístění hnízdních budek pro poštolky na radnici, kde se snad podaří nainstalovat webkameru a budeme tak moci pozorovat v přímém přenosu život těchto krásných malých dravců.
Plánů je pro letošní rok skutečně dost a drobnými krůčky tak postupujeme dál, s vizí lepšího životního prostředí ve městě i v krajině kolem nás.
Za Komisi životního prostředí Zuzana Veverková (členka) a Pavel Berka (předseda)