Nová galerie ponese jméno svérázného fotografa Tichého

Image - 2023-11-02T185004.109

V pondělí 12. dubna si Kyjov připomene deset let od úmrtí světoznámého rodáka - fotografa a malíře Miroslava Tichého. Narodil se v roce 1926 a ve slováckém městě prožil celý svůj život. Zasvětil ho umění, zejména fotografii. Jeho odkaz připomene nová galerie.

V průběhu 60. až 80. let vytvořil Miroslav Tichý stovky, možná tisíce snímků. Svérázný fotograf je pořizoval vlastnoručně sestrojenými aparáty, které v místních budily dojem, že snad ani nemohou být funkční. Opak byl pravdou a Tichý tak vytvořil monumentální dílo vysoké umělecké kvality, ve kterém svým osobitým stylem vzdává poctu kyjovským ženám a ženské kráse. Kromě fotografií je Tichý také autorem velkého množství kreseb, grafik a maleb. Jeho celoživotní dílo dlouhé roky shromažďoval Roman Buxbaum, jeho rodinný přítel a zakladatel nadace Tichy Ocean. Právě ta - ve spolupráci s kyjovskou radnicí - připomene desáté výročí od úmrtí Miroslava Tichého výstavou velkoformátových fotografií nainstalovaných v ulicích města. Jedna z plachet bude viset i na domě č. 456 ve Svatoborské ulici. Objekt je majetkem zmíněné nadace, která ho začne v příštích měsících rekonstruovat tak, aby v něm našla zázemí nová galerie odkazující nejen na život a dílo tohoto jedinečného kyjovského fotografa.