Kyjovská "polytechnika" bude jednou z nejmodernějších škol v kraji

Image (46)

Střední škola automobilní Kyjov a Střední odborné učiliště Kyjov se od 1. ledna 2022 sloučí do Střední školy polytechnické Kyjov. Důvodem je především modernizace středního odborného školství a jeho větší propojenost s podnikatelským sektorem.

Nová polytechnika získá od kraje 50 milionu korun na vybudování moderních dílen. Jejich součástí bude taky FabLab - jakási digitální dílna vybavená špičkovými výrobními stroji, kterou vedle žáků školy bude moci využívat i veřejnost. Půjde o vůbec první jihomoravský FabLab mimo brněnskou metropoli.

„Vznikne inovativní centrum technického vzdělávání, které na sebe váže záměr stimulovat novou generaci mladých podnikatelů, kteří by začali s podnikáním na Kyjovsku. Už nyní jsme oslovováni obcemi napříč krajem, které by chtěly náš záměr následovat,“ uvedl na tiskové konferenci Jiří Nantl – náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast vzdělávání a strategii chytrého regionu.

Ředitelem sloučené školy bude Petr Koiš (dosavadní ředitel SOU Kyjov), jeho protějšek Radek Hladný (dosavadní ředitel automobilní školy) bude jeho zástupcem.

„Děkuji kraji za možnost, aby Kyjov byl pilotním městem, ve kterém polytechnika vznikne. Vidím v tom veliký přínos pro zvýšení kvality studia, protože moderní technologie žáky efektivně připraví pro jejich budoucí život. Současně mohou být lákadlem pro rodiče, kteří teprve zvažují, jakou nejvhodnější střední školu pro své děti vybrat,“ uvedl starosta Kyjova František Lukl.

Do budoucna je plánováno rozšířit i některé další obory. Při škole také bude vybudován mikroregionální podnikatelský inkubátor. V plánu je i posilování spolupráce se zaměstnavateli.

„Můžu potvrdit, že probíhají debaty s privátním sektorem o zájem absolventů oboru mechanik plynových zařízení, protože spousta tímto směrem zaměřených firem sídlí v okolí Kyjova. Předpokládáme vznik jednoletého nástavbového oboru,“ dodal Nantl.