Z ulic Kyjova mizí vraky a auta bez technické

Image (51)

Daří se to i díky novele zákona o pozemních komunikacích, která začala platit v roce 2020. Pokud má podle ní vůz propadlou "technickou" déle jak půl roku, nemá na veřejné pozemní komunikaci co dělat. Novela tak pomáhá v případech, kdy se auto ještě nedalo označit za vrak, současně bylo technicky nezpůsobilé k provozu.

Takových aut bylo ještě před rokem v Kyjově více než 30 - třeba na sídlištích, kde zbytečně zabírala místa ostatním řidičům. Strážníci postupně zjistili jejich majitele, se kterými začali jednat o odklizení vozidel. Drtivá většina z nich si odtah zajistila sama.

"V tuto chvíli evidujeme v ulicích města ani ne desítku problematických aut. V jejich případě je situace o něco složitější, protože se nám nedaří ztotožnit vlastníka. Budeme postupovat v intencích, jaké nám novela příslušného zákona umožňuje. Vůz ekologicky zlikvidujeme na náklady města a pokud se nám majitele přeci jen podaří dohledat, náklady s likvidací spojené po něm budeme vymáhat," říká starosta Kyjova František Lukl. Současně vyzývá veřejnost: Víte o autě, které je zjevně nepojízdné a dlouhodobě zabírá parkovací místo? Anebo dokonce stojí někde na trávě? Pošlete foto vozu s upřesněním místa na e-mail namety@mukyjov.cz. K likvidaci úřední cestou vede zdlouhavý proces a čím dříve začneme, tím dřív vraky a nepojízdná auta z našeho města zmizí.