Ve čtvrtek startuje Milostivé léto II

Image (85)

Biblické Milostivé léto přichází dle Starého zákona jednou za 50 let. Naši zákonodárci prodlevu mezi Milostivými léty významně zkrátili. V termínu od 1. 9. 2022 do 30. 11. 2022 probíhá ani ne po roce druhé kolo mimořádné akce odpuštění dluhů dlužníkům – fyzickým osobám.

První kolo využilo 15 tis. dlužníků a bylo zastaveno cca 42 tis. exekucí. Je otázka, jak úspěšné bude kolo druhé.

Pokud dlužník splňuje podmínky, otevírá se mu na krátkou dobu časové okno pro vypořádání se svými hříchy v podobě finančních závazků ke státu a veřejnoprávním institucím. V celé řadě případů jeho aktuální dluh mnohonásobně převyšuje původní jistinu a na tyto dluhy je celá akce zaměřena. Přínosem pro věřitele je skutečnost, že se takto dostanou ke svým často již odepsaným nevymahatelným pohledávkám.

Okno milostivého léta se otevírá od 1. 9. 2022 do 30. 11. 2022. V tomto období musí dojít k úhradě dlužné jistiny. Tedy původní dlužné částky (bez úroků, poplatků, pokut atd.). K tomu musí být uhrazena odměna a paušální náhrada soudního exekutora ve výši 1.500,00 Kč + DPH, tedy celkem 1.850,00 Kč. Pokud dlužník neví, kolik dluží, může se písemně obrátit na exekutora a ten mu musí výši dlužné jistiny sdělit. Dlužník by měl uvést, že žádá o postup dle zák. č 214/2022 Sb.

Takto mohou zaniknout pouze dluhy, které má dlužník ke státu a veřejnoprávním institucím. Jedná se o dluhy za těmito subjekty:

a) Česká republika,

b) územní samosprávný celek (např. města, obce),

c) státní příspěvková organizace,

d) státní fond,

e) veřejná výzkumná instituce nebo veřejná vysoká škola,

f) dobrovolný svazek obcí,

g) regionální rada regionu soudržnosti,

h) příspěvková organizace územního samosprávného celku,

i) ústav založený státem nebo územním samosprávným celkem,

j) obecně prospěšná společnost založená státem nebo územním samosprávným celkem,

k) státní podnik nebo národní podnik,

l) zdravotní pojišťovna,

m) Český rozhlas nebo Česká televize,

n) právnická osoba, v níž má stát nebo územní samosprávný celek většinovou majetkovou účast (např. ČEZ, a.s.).

Účinky Milostivého leta se nevztahují na dlužníky v insolvenci, na peněžité tresty nebo jiné majetkové sankce uložené dlužníkovi v rámci trestního řízení pro úmyslný trestný čin, náhrady škody způsobené porušením právních povinnosti, na výživné ze zákona a pohledávky za náhradní výživné, dále se nevztahují na náhradu škody způsobenou na zdraví.

V případě, že dlužnou částku vymáhá stát bez soudních exekutorů, např. typicky většina daňových exekucí, nelze také účinky Milostivého léta použít.

V případě, že dojde ke splnění všech podmínek, bude příslušenství k původní jistině prominuto a je zde reálná šance se těchto dluhů jednou provždy zbavit.

Jak správně postupovat?

1. Pokud dlužník nezná všechny své dluhy, jež jsou předmětem exekuce u soudního exekutora, musí navštívit např. Czech POINT (pošta, městský úřad) a zažádat o výpis z Centrální evidence exekucí (CEE).
  2. Napsat dopis exekutorovi, že žádá o vyčíslení nezaplacení jistiny vymáhaného dluhu a informuje jej o využití Milostivého léta (zák. č. 214/2022 Sb.). Pokud exekutor v přiměřené době nebude reagovat a odpověď dojde po 30. 11. 2022, automaticky se prodlužuje lhůta pro zaplacení. Pozor, v tomto případě dopis exekutorovi musí být odeslán nejpozději do 15. 11. 2022! Tedy není na co čekat!
  3. Následuje zaplacení dluhu ve výši jistiny + odměny exekutora (1.850,00 Kč). Do sdělení pro příjemce platby při zadávání příkazů uveďte „Milostivé léto“.
  4. Exekutor vydá rozhodnutí o osvobození od placení zbylé části dluhu a zastaví řízení

Autoři příspěvku:

Ing. Petr Janíček, DiS, MBA, LL.M., insolvenční správce