Kostely, kláštery a židovské památky
V okolí Kyjova se nachází množství významných a zajímavých sakrálních staveb. Zde je přehled kostelů, židovských památek a další.
Židovský hřbitov v Dambořicích
Nachází se v sousedství katolického hřbitova. Má rozlohu 3 496 m2 a je zde zachováno přibližně 500 náhrobků. Barokní náhrobky jsou typologicky shodné s náhrobky z Mikulova.
Web: http://www.damborice.cz/historie/pamatky-obce.htm
Židovský hřbitov ve Bzenci
Nachází se na svahu nad severním okrajem města. Jsou zde náhrobky od konce 17. st. až do 80. let 20. st. Ke hřbitovu náleží smuteční obřadní síň.
Web: https://www.bzenec.cz/turistika/pamatky-turisticke-cile/zidovsky-hrbitov/
Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána ve Bzenci
Znovu obnovená barokní kaple nabízí nahlédnutí dovnitř z ochozu či po předchozí domluvě je přístupná skupinkám návštěvníků. Je zde také možnost vyhlídky z věže kaple na blízké okolí.
Web: https://www.bzenec.cz/turistika/pamatky-turisticke-cile/kaple-sv-floriana-a-sebestiana/
Poutní kostel sv. Anny v Žarošicích
Empírový kostel byl postaven v roce 1801 po požáru původního dřevěného kostela. Na zdi k faře jsou na sgrafitech zachyceny významné události z dějin poutního místa. Mozaiky křížové cesty vytvořil Antonín Klouda z Prahy.
Web: https://www.zarosice.cz/farnost/farnost-zarosice/kostel-sv-anny/
Augustiniánská rezidence v Šardicích, letní sídlo kláštera
Rezidence pochází z 2. čtvrtiny 18. st. a vznikla přestavbou staré sýpky. Jako reprezentační sídlo brněnských augustiniánů byla vybavena potřebnými úředními a společenskými prostorami.
Web: https://www.infocentrumrezidence.cz/
Kostel sv. Jana Křtitele ve Bzenci
Barokní kostel pochází z let 1696-1702. V kartuši na portálu jsou znaky tehdejší bzenecké vrchnosti Jiřího Kryštofa Pruskovského z Pruskova a jeho manželky Marie Rozálie z Thurri a Val Sassina.
Web: https://www.bzenec.cz/turistika/pamatky-turisticke-cile/kostel/
Farní kostel v Dambořicích
Kostel se připomíná již roku 1326. Současná stavba je pravděpodobně až z 2. pol. 18. st., v letech 1909-10 byl vybudován nový presbytář se sakristií a oratoří. V interiéru dřevořezba Madony z poslední čtvrtiny 14. st.
Kostel sv. Jana Křtitele v Hovoranech
Barokní kostel z roku 1725, v roce 1925 byly přestavěny sakristie, oratoř a kaple.
Kostel sv. Václava v Kostelci
Tato pozdě románská stavba je nejstarší zachovanou památkou na Kyjovsku a jedná se zřejmě o nejstarší stavbu z té doby a v takové celistvosti v Čechách. Původní podoba kostela je známa ze staré kostelecké pečetě. U kostelní zdi volně leží dvě kamenné nádoby, v nichž se prý brousily meče a další zbraně.
Kostel sv. Petra a Pavla v Lovčicích
Empírový kostel byl vystavěn v letech 1802-08 a nahradil nejstarší stavbu, která stávala na jiném místě. Uvnitř jsou mozaiky od Antonína Kloudy z roku 1985.
Kostel Všech svatých v Miloticích
Barokní kostel byl postaven v letech 1697-1703. Umělecký hodnotný interiér s obrazy od J. Sterna a sochami O. Schweigla. Kolem kostela je zeď s hranolovými pilíři. Na nich jsou druhotně osazené barokní sochy svatých z 18. st.
Kostel svatého Martina a Cyrila a Metoděje v Násedlovicích
Moderní stavba z let 1927-28 (vysvěcen 30. září 1928) podle projektu ždánického rodáka Antonína Mendla. Kostel je v seznamu kulturních památek.
Kostel v Nenkovicích
Moderní římskokatolický kostel spolu s místním hřbitovem a vzrostlou zelení tvoří zátiší na severozápadním okraji obce. Na návsi stojí zvonice zdobená sgrafity od Jano Kohlera.
Kostel Navštívení Panny Marie ve Svatobořicích-Mistříně
Původní románský kostel, který stál na místě zvaném Kostelíky, jižně od dnešního Mistřína, byl zbořen v roce 1784. Dnes je na tomto místě dubový kříž. Ještě před jeho zbořením byl v Mistříně postaven nový barokní kostel.
Kostel Obrácení svatého Pavla v Syrovíně
Kostel byl postaven v letech 1713-16 ve stylu smíšeného renesančního a raně barokního slohu.
Kostel sv. Jana Křtitele v Uhřicích
Goticko-renesanční stavba s cyrilometodějskou tradicí. V chrámu se nachází hliněný svatostánek. Jedná se o habánskou práci z konce 16. a začátku 17. st. Vznikl v místní toufarské dílně v čase, kdy Uhřice vlastnil Kryštof Jager z Puysbrunu. Na to, že se jedná o vzácné hrnčířské dílo, se přišlo až v roce 1929.
Kostel Božského Srdce Páně ve Vacenovicích
Uvnitř kostela na čelní stěně je mezi sochami sv. Petra a Pavla obraz Božského Srdce Páně od Jana Köhlera. Najdete zde barokní varhany z roku 1754.
Kostel sv. Cyrila a Metoděje a secesní fara ve Věteřově
Novorenesanční kostel z roku 1900-1902. V sousedství kostela stojí vznosná secesní fara, kterou nechal v letech 1908-09 vystavět pražský klášter Křížovníků. Fara je vyzdobena freskami Jana Köhlera.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vlkoši
Barokní kostel byl postaven v letech 1770-80 na místě původního gotického kostela. V hrobce u kostela je pohřben Ludvík Serényi, olomoucký probošt, který stavbu kostela z větší části financoval.
Kostel sv. Vavřince ve Vracově
Raně gotický kostel s presbytářem z r. 1240 byl postaven v tzv. burgundsko-cisteriáckém slohu. V původním stavu se dochoval jeho presbytář z roku 1240.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Ždánicích
Původní gotická kaple byla v roce 1701 přestavěna a rozšířena v raně barokním stylu. Nový kostel nahradil původní kostel sv. Bartoloměje, který stával na jiném místě (Hrubá strana) a byl za Josefa II. zrušen a posléze zbourán.
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele v Žeravicích
Barokní kostel z let 1722-29, postavený Janem Dětřichem z Petřvaldu. Uprostřed kostela je hrobka Marie Crestencie z Petřvaldu. V interiéru obrazy Ignáce Raaba a Joži Úprky.