Naučné stezky

Naučná stezka Po hranici

Délka: 3,6 km                       Náročnost: 2

Naučná stezka byla slavnostně otevřena v květnu 2017 a zavede vás na úsek historické hranice milotického a buchlovského panství, kde se dochovaly dvě desítky hraničních kamenů, převážně z poloviny 18. století. Naučnou stezku najdete v Chřibech, začíná na Kameňáku a dovede vás na Zavadilku. Na 7 informačních panelech se seznámíte s historií, historickými mapami, pověstmi a zajímavostmi z Čeložnicka a Moravanska.

Naučná stezka Ždánickým lesem

Délka: 10,5 km                      Náročnost: 3

Základní okruh stezky je veden od nádraží ve Ždánicích. Dále na sever po asfaltové a posléze polní cestě se mírným stoupáním dostává k hranicím rekreačního lesa Palánek, pokračuje stoupáním až na kótu 356 a odtud pozvolným klesáním k poslednímu rozcestí U Slepice. Poté se vydejte jižním směrem a po zelené stezce zpět do Ždánic. Je možné se také odpojit na Lovčice, odkud lze využít autobus do Kyjova nebo do Ždánic. Třetí možností je v polovině okruhu odbočit a projít k rekreačnímu táboru Haluzická hájenka (s vlakovým spojením do Kyjova).

Naučná stezka Motýlí ráj

Délka: 2–3 km             Náročnost: 1 (vhodná i pro rodiny s dětmi)

V údolích Šraňky a Habrůvky najdete 4 panely, které Vás seznámí se zajímavostmi Motýlího ráje. V Habrůvkách je umístěn jeden panel, ve Šraňkách stojí panely tři, které jsou s čísly 12, 13 a 14 napojeny na naučnou stezku Ždánický les. Naučná stezka Motýlí ráj je značená od autobusového nádraží, kolem městského úřadu na konec města ulicí Žandrof, kde přechází do údolí Šraňky. Na konci údolí je možné vstoupit do lesa a napojit se na naučnou stezku Ždánický les. Můžete se jen krátce projít Motýlím rájem anebo si udělat pěkný okružní výlet otevřenou krajinou a lesem.

Zajímavé: Pro pozorování motýlů je nejvhodnější začátek léta, ale své krásy umí Motýlí ráj předvést v každém ročním období.

»MAPA STEZKY A VÍCE INFO

Naučná stezka Kyjov – Bohuslavice

Délka: 17 km             Náročnost: 2

Naučná stezka byla zřízena v roce 2005 mezi Kyjovem a Bohuslavicemi, návštěvníky má seznámit s některými přírodními a historickými zajímavostmi okolí Kyjova a Bohuslavic. Na trase, která měří necelých 17 km, je rozmístěno 9 informačních panelů. Přemostění naučné stezky v Bohuslavicích nabízí možnost občerstvení a výběr delší nebo kratší varianty trasy, jejíž celkové převýšení činí 230 m.

Naučná stezka Váté Písky

Délka: 4,5 km            Náročnost: 1

Borovicovým lesem Doubrava a oblastí Národní přírodní památky Váté Písky vede nenáročná naučná stezka, která není v terénu značena - pouze na první ceduli u Bechtlova pomníku je zobrazena trasa na mapě. Národní přírodní památku tvoří několik km dlouhý a 60 m široký pás písečných dun a přesypů po obou stranách železniční trati. Daří se tu celé řadě druhů teplomilného hmyzu a vzácným a ohroženým druhům rostlin.

Naučná stezka v Moravanech

Délka: 3,5 km             Náročnost: 1 (vhodná i pro rodiny s dětmi)

Naučná stezka na svých 4 informačních panelech informuje o obou partnerských obcích (slovenská obec Breza a obec Moravany, které se na tomto projektu podíleli), řemeslech a službách v obcích, zemědělství a vinařství, informuje o krásách přírody a krajiny v obou obcích. Součástí této naučné stezky je vybudování zálivu s odpočinkovou sedačkou se stříškou v prostoru Kameňáku u sochy sv. Vendelína, která má sloužit k odpočinku turistů a návštěvníků.

Včelařská naučná stezka

Délka: 1,5 km            Náročnost: 1

Naučná včelařská stezka je dlouhá asi 1,5 km a má určitou logickou posloupnost života včel. Začíná u ZŠ v Bohuslavicích, pak se stáčí a pokračuje po levém břehu říčky Kyjovky, znovu protíná říčku Kyjovku a stáčí se vlevo pod železniční viadukt a opět se stáčí vlevo a protíná říčku Stupavku a pokračuje směrem na chráněnou oblast bohuslavické stráně a koupaliště biotop. Prohlídkovou trasu tvoří 10 včelařských stanovišť, dvě odpočinková místa a výstavka starých, dnes již nepoužívaných úlů z minulého století.

Křížová cesta v Bukovanech

Tato Křížová cesta se nachází se za obcí Bukovany kousek od kapličky sv. Anny a vede do mírného kopce nahoru. Skládá se ze 14 zastavení a podle slov Zdeňka Slováčka, autora ideje vybudování této Křížové cesty, znázorňují „Příběh, který změnil způsob života v půlce světa.“ Autorem umělecké tvorby je Mgr. Luboš Jarcovják. Všech 14 zastavení je vyhotoveno v podobě základních geometrických prvků ze základních materiálů betonu, železa, dřeva a skla.

Zajímavé: Vybudování Křížové cesty trvalo deset let a v roce 2009 bylo dokončeno.

Přiložené soubory