Přírodní rezervace a přírodní památky
Přírodní rezervace a přírodní památky na Kyjovsku. Národní přírodní památky.
Přírodní rezervace
Přírodní rezervace Písečný rybník (Milotice)
Rybník a k němu přiléhající vlhké slatinné louky asi 1km severovýchodně od Milotic. Území je navržené i mezi evropsky významné lokality soustavy Natura 2000.
Přírodní rezervace Sovince (Nenkovice)
Výměra: 1,5 ha
Malá travnatá stráň mezi Nenkovicemi a Želeticemi hostící teplomilná společenstva rostlin a živočichů.
Přírodní rezervace Moravanské louky (Moravany)
Komplex několika malých luk, které jsou oddělené lesíky nacházejícími se na zalesněném hřebeni Chřibů.
Přírodní rezervace Horky (Milotice)
Travnaté a křovinaté svahy kopce Nákla asi 1,5 km jihozápadně od Milotic s bohatou populací hlaváčku jarního. Z důvodu výskytu hadince červeného byly Horky navrženy k zařazení mezi evropsky významné lokality soustavy Natura 2000. Vedle hlaváčku jarního a hadince červeného se zde vyskytuje i kozinec vičencovitý a dánský, divizna brunátná, zvonek sibiřský, hadí mord nachový a objeven byl i vstavač kukačka. Z teplomilných druhů motýlů vyniká žluťásek jižní či otakárek fenyklový.
Přírodní rezervace Hovoranské louky (Hovorany)
Výměra: 10,99 ha
Prudké travnaté svahy nad bezvodým údolíčkem, 1,5 km severozápadně od Hovoran. Jedna nejvýznamnějších lokalit stepních luk na Moravě. Území je zařazeno do soustavy Natura 2000.
Přírodní rezervace U Vrby (Ždánice)
Byla vyhlášena v roce 1994. Rezervace na ploše 30 ha se nachází 4 km severovýchodně od Ždánic v blízkosti trasy naučné stezky – stanoviště č. 15.
Přírodní památky
Přírodní památka Bohuslavické stráně (Bohuslavice)
Výměra: 3,5 ha
Jedná se o dvě oddělené lokality. Větší se nachází na kopci Hrad, kde se nachází skromné pozůstatky středověkého opevnění. Přístup je možný od kostela vzhůru na nezalesněnou vyvýšeninu. Druhá, menší lokalita je na protější straně údolí, na okraji vesnice na stráni zvané Chrástka.
Přírodní památka Osypané břehy (Bzenec)
Výměra: 75,9 ha
Neregulovaný úsek řeky Moravy se třemi vyvinutými meandry a přilehlými lesy. Unikátním přírodním výtvorem je 13 metrů vysoká písečná stěna v nárazovém břehu meandru, která vznikla zaříznutím řeky do vátých písků. V sousedství přírodní památky je velká pískovna, ve které probíhá těžba.
Přírodní památka Vojenské cvičiště (Bzenec)
Výměra: 36,8 ha
Jedna z mála otevřených jihomoravských písčin s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů.
Přírodní památka Jezero (Vacenovice)
Výměra: 7,95 ha
Louky na severovýchodním okraji obce s mělkou nádrží s výskytem řas parožnatek a vrbotopolovým hájkem. Pod názvem Vacenovické jezero byla lokalita zahrnuta i do soustavy Natura 2000.
Přírodní památka Hošťálka (Skalka)
Nevelká louka na hřebeni 1,2 km severovýchodně od obce Skalka. Bývalá pastvina s výskytem koniklece velkokvětého.
Přírodní památka Ježovský lom (Ježov)
Výměra: 0,97 ha
Pískovcový lom asi 1 km severovýchodně od Ježova. Významný geologický odkryv luhačovických vrstev zlínského souvrství. Přes svou malou rozlohu je lokalita i důležitým útočištěm teplomilné flóry a fauny.
Přírodní památka Losky (Ježov)
Chráněné území tvoří východní část opuštěného hliniště v trati Losky po levé straně státní silnice II/422 směrem na Osvětimany. Ve stěně hliniště jsou odkryty sprašové sedimenty kvartérního stáří obsahující několik fosilních půd a jejich derivátů. Lokalita skýtá řadu paleoklimatických a paleografických údajů pro celou přilehlou oblast.
Ostatní
Národní přírodní památka Na Adamcích (Žeravice)
Výměra: 7,5 ha
Travnaté svahy úbočí kopce Homole, 1 km jihozápadně od Želetic. Přístup neznačenou polní cestou z horního konce obce. NPP Na Adamcích hostí jedny z nejlépe zachovaných teplomilných trávobylinných společenstev na jižní Moravě a je navržené i mezi evropsky významné lokality soustavy Natura 2000.
Národní přírodní památka Váté Písky a Dúbrava
Váté Písky vznikly před 9–12 000 lety, na konci doby ledové. Byly vyváty silnými větry z říčních teras řeky Moravy a ukládaly se v prostoru mezi Moravským Pískem, Vracovem a RohatcemNa píscích vznikl komplex světlých doubrav, nazývaný Dúbrava, Ve středověku byly lesy vykáceny a následná pastva zničila zbytky vegetace a uvolnila písky. Aby se zamezilo větrným bouřím, přišel nadlesní J.B. Bechtel začátkem 19. století s nápadem na odlesněné plochy vysadit borovici, tímto způsobem byla tato oblast postupně zalesněna. Další informace se můžete dozvědět prostřednictvím Vzdělávacího a informačního střediska Bílé Karpaty.
Zajímavé: Oblasti se začalo říkat „Moravská Sahara“ díky uvolněným pískům, které se při silných větrech přemisťovaly a vytvářely duny.
Babí lom - nevyšší vrchol Kyjovska
Přímo nad obcí Strážovice se vypíná nejvyšší bod Kyjovské pahorkatiny. Na vrchol kopce s vysílačem Českých radiokomunikací vede nové zelené a žluté turistické značení (Strážovice 1,5 km, Svatobořice 5,5 km, Ždánice 9,5 km, Sobůlky 2,5 km, Kyjov 8,5 km). Cyklisté sem mohou vyjet po asfaltové silničce. Severně od vrcholu jsou výrazné pozůstatky po dolování železných rud. V lese zde na jediném místě ve Věteřovské vrchovině roste buk.
Zajímavé: Babí lom je vysoký 417 m.n.m. a místní ho nazývají Stražovják.
Bájný vrch Náklo
Náklo (265 m) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 m a z jeho vrcholu jsou hezké rozhledy směrem na Chřiby i Bílé Karpaty. Ve 30. letech 20. století nastal na vrchu Náklo rozvoj těžby lignitu firmou Baťa. Těsně pod vrcholem kopce objevíte ukázku miniaturních pecí. Najdete zde také pískovcovou sochu Sáma, prvního krále Slovanů, který zde sedí na vladařské stolici a shlíží do krajiny a k uctění příchodu Cyrila a Metoděje zde byl v roce 2004 vybudován kříž, který má svá ramena zakončena liliovitým okvětím.
Zajímavé: Právě zde, na vrchu Náklo se mohlo, dle jedné z teorií, v minulosti nacházet bájné slovanské megaměsto Veligrad.