Sklepní uličky

Sklepní uličky_Milotice

Bohuslavice u Kyjova

Slavnou historii vinařství v obci připomíná dnes jen několik sklepů s přízemními lisovnami. O velikosti některých sklepů se traduje, že se do nich dalo vjet s koňským povozem, jiné prý vedly až pod hrad.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Bohuslavice.aspx

Bzenec

Na obnově vinařské proslulosti Bzence v 18. a 19. století se významně podílela početná židovská komunita ve městě. Na jižních svazích v okolí města jsou rozloženy prvotřídní vinařské trati odrůdy Ryzlinku rýnského, známého pod známkou Bzenecká lipka.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Bzenec.aspx

Hovorany

Svažitá humna byla odedávna využívána ke kopání sklepů. Každý sedlák měl sklep za domem. Sklepní uličky jsou tedy mladšího data, vznikaly ve 2. pol. minulého st., každá z nich má dvacet sklepů.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Hovorany.aspx

Hýsly

Většina vinařských tratí v okolí obce byla získávána vyklučením lesů. Nevelkou kolonii Pod Hýselskou horou tvoří jednostranná ulička asi třiceti sklepů, jejichž lisovny jsou z větší části poznamenány přestavbou v 70. a 80. letech minulého století.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Hysly.aspx

Kelčany

Kolonii kelčanských búd rozděluje na dvě poloviny pískovcový kříž z roku 1939. Dvacet sklepů v levé části areálu jsou původní plže vykroužené ve svahu s krátkou šíjí i prostorem pro ukládání vína.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Kelcany.aspx

Kyjov

První vinařské stavby na „Šištótě“ v ulici U Sklepů byly vybudovány v polovině 18. století, většina letopočtů nad vchody do lisoven však uvádí pozdější datum.. Další sklepy naleznete v Nětčicích a Boršově.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Kyjov.aspx

Milotice

Od konce 50. let minulého století se Šidleny postupně rozrostly v členitý areál čítající 250 sklepů, zástavba tvoří náznaky několika náměstíček.  Rozložena na návrší mezi vinicemi však nabízí krásný výhled do údolí a atmosféru živé vinařské kolonie.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Milotice.aspx

Skalka

Rozložena pod mohutnou pískovcovou skálou ve zvlněné krajině podhůří Chřibů, působí obec Skalka svým tichem a nehybností jako obraz starého světa. V době oživení skaleckého vinařství začal vyrůstat  i areál sklepů drobných vinařů zvaný Drahy.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Skalka.aspx

Skoronice

První vinice na obecním katastru se začaly vysazovat v polovině 18. století. Nejstarší známý sklep byl zbudovaný v roce 1910. Ze stejné doby je i Šnajdrův sklep.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Skoronice.aspx

Šardice

Vinařství bylo po staletí tradiční obživou občanů, o čemž svědčí i dochované pečetidlo z roku 162 s vinařskou tématikou. Začátkem 18. století vlastnili sklep jen augustiánský klášter, farář a hostinský.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Sardice.aspx

Vacenovice

Areál sklepů byl budovaný v letech 1987–1997. Exteriér většiny staveb používá často prvky historického tvarosloví, vnitřní prostory lisoven i sklepů jsou přizpůsobeny současným požadavkům.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Vacenovice.aspx

Vlkoš

První zmínky o vinařství  jsou doloženy ve 12. st. K jedné z nejpůvabnějších kolonií vás přivede Moravská vinná stezka.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Vlkos.aspx

Vracov

Nemajetnost původních vlastníků vinic stála u zrodu společných sklepů, které jsou v majetku několika rodin. V roce 1926 je v Barákách uváděno 20 sklepů, ve kterých hospodařilo 600 vinařů.

Web: http://www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Slovacka-vinarska-podoblast/Vracov.aspx 

Galerie