Vinařství na Kyjovsku a odrůdy vín

Vinařství na Kyjovsku

Tam, kde víno znamená tradici

Přestože Kyjovsko leží na samé severní hranici souvislého pěstování vinné révy na Moravě, má zde vinařství velmi hluboké kořeny, sahající nejméně do období Velké Moravy. Vinohrady a vinné sklepy pak najdete i dnes snad v každé obci. Vinice na úbočích terénního zlomu nad říčkou Kyjovkou nebo na výše položených rovinatých pozemcích jsou příhodnými stanovišti zejména pro ranější odrůdy. Vynikající půdní a klimatické podmínky – lehká půda tvořená zejména jíly, štěrky a písky, společně s nízkou nadmořskou výškou – stupňují intenzitu letních teplot. Vznikají tak vína sice plná s výrazným odrůdovým charakterem, ale svěží, s harmonií kyselin i aromatických látek.

Kyjovské měšťany přivedla k vinařství starobylá tradice pěstování vína na teplých stráních Ždánického lesa, ze severu chráněných zalesněnými hřbety. Východně od Kyjova pak leží Bzenec, již ve 13.století významné středisko obchodu s vínem, později proslavené známkovým vínem Bzenecká lipka. Jako nejstarší v českých zemích zde už v roce 1875 byla založena výroba šumivých vín klasickou metodou. Jižní část Kyjovska přechází do rovin, i zde se však rodí výborná vína. V těsném sousedství Kyjovska leží další významná centra vinařství, jako Strážnice, Polešovice nebo Mutěnice. Obce Kyjovska patří do vinařské oblasti Morava, přesněji do nejvýchodnější ze čtyř podoblastí, zvané Slovácká.

Odrůdy vín

Díky své poloze se zde nejlépe daří ranějším odrůdám bílých vín jako je Ryzlink rýnský, Műller-Thurgau, Rulandské bílé a Rulandské šedé, Veltlín zelený či Muškát moravský, který byl vyšlechtěn v nedalekých Polešovicích a zapsán do Státní odrůdové knihy v roce 1987. Z červených vín Frankovce, Zweigeltrebe, vinaři zde pěstují hojně i Svatovavřinecké. Tradice bzeneckého vína je založena na známkových vínech. Nejznámějším je Bzenecká lipka – známkové víno z Ryzlinku rýnského.

Kdy za vínem

Vydejte se za ním kdykoli. Sklípky s víny k ochutnání, malá rodinná či velká vinařství dnes najdete po celém Kyjovsku. Hledáte-li zvyky a akce spojené s kulturou vína, přijeďte začátkem jara na Otvírání sklepů do Kyjova nebo začátkem podzimu na tradiční Vinobraní, které se koná v mnoha obcích většinou v měsíci září. V jarním období, tradičně o velikonoční neděli, se zase konají výstavy a košty toho nejlepšího, co se za poslední rok urodilo. Burčák můžete koštovat od září do října.