1946


Místní národní rada

    Dle usnesení MNR ze dne 14.1.1946, schváleného MNV dne 1. února t.r., byla místní policie ze čtyř členů reorganisována na dva, Vasického Vladimíra a Jana Jelínka. Ostatní byli propuštěni ke dni 1. února a to Karel Světnička, Jan Penera a Ladislav Žaroský.

Elektrárenská sazba

    Podle návrhu elektrárensko-vodárenské komise ze dne 31.1.1946 a schválení MNV bude se vybírat za dodaný proud ceny o 50% vyšší a od konsumentů za proud světelný předem záloha 100 Kčs, na proud motorický záloha 200 Kčs, za zapůjčený elektroměr světelný 100 Kčs, za motorický 200 Kčs. Upraveno podle vzoru ostatních elektráren.

Vánoční příspěvek

    Zaměstnancům v činné službě podle návrhu finanční komise a ve smyslu vládního usnesení ze dne 14.12.1945 byl vyplacen vánoční příspěvek ve výši 1/4 hrubého služebního měsíčního příjmu podle měsíce prosince. Vánoční příspěvek dostaly také osoby, jímž přísluší odpočivné platy ve výši 500 Kčs, vdovy ve výši 300 Kčs.
    Obecním dělníkům byla vyplacena vánoční výpomoc a sice těm, kteří k 1.12.1945 byli v pracovním poměru podléhajícím pojistné povinnosti, trvá-li nejméně tři měsíce. Příspěvek byl částkou 1/4 hrubého platu za listopad a zvýší se ještě o 25%. Celková výše těchto příspěvků činila 4.102 Kčs.

Zvláštní přídavky zaměstnancům

    Městským zaměstnancům podle zákona 159 ze dne 14.12.1945 byl přiznán zvláštní roční přídavek pro svobodné ve výši 3.000 Kčs, ženaté 5.400 Kčs. Na každé dítě připadá výchovné 1.800 Kčs. Přídavek na odpočivné platy byl pro svobodné vyměřen částkou 3.600 Kčs, vdovské pense 1.800 Kčs. Výchovné na děti pro pensisty činí rovněž 1.800 Kčs.

Zvýšení poplatků jatečních a tržních

    Ve smyslu usnesení MNR ze dne 14.1.1946 a finanční komise bylo usneseno zvýšiti jatečné poplatky na porážce a tržní poplatky na trzích týdenních, výročních, výkladních a výročních dobytčích. Zvyšují se o 100% proti roku 1932.
    Rovněž se zvyšují dávky za odvoz popela a smetí a za úřední výkony.

Vánoční strom – přispění na sbírku

    MNV přispěl Okresní péči o mládež na sbírku vánoční strom republiky, která vinou špatné organisace byla velmi malá, částkou 5.000 Kčs.

Ustavení knihovní rady

    Ve smyslu výměru Okresní osvětové rady v Kyjově ze dne 22.1.1946 usneseno jmenovati do knihovní rady tyto členy MNV: kulturního referenta MNV Františka Gottwalda, člena rady Františka Divokého, člena rady Jana Zahradníka.

Ustavení letopisecké komise

    Byla ustanovena letopisecká komise, kronikářem jmenován Jakub Kyněra, zpravodajem Antonín Hudec. Tato komise rozvrhne práci a společně se členem prof. Ludvíkem Kalusem doplní městskou kroniku za léta, kdy vedená nebyla, od roku 1935.

Změna místopředsedy MNV

    Za onemocnělého místopředsedu Františka Urbánka byl zvolen na jeho místo do MNV podle návrhu místní organisace KSČ pensista Jiří Mareček. Navržený byl zvolen všemi hlasy a přislíbil pracovati ku prospěchu města.

Omezení tanečních zábav a válečných filmů

    V kulturní a školské komisi MNV se usnesli, aby nebyl povolován takový nadměrný počet tanečních zábav, protože potom hodnotné kulturní podniky jsou málo navštěvovány. Také se omezí promítání válečných filmů, které jsou málo navštěvovány a nepřispívají hlavně ke zdárnému duševnímu rozvoji u mládeže, v níž je nutno pěstovat více myšlenku míru.

Nedostatek vody

    Ve městě se stále projevuje nedostatek vody z vodovodu. Vodárenská komise navrhla čerpat vodu ze studní k tomu zřízených a hlavně z dolů. Tak se zajistí voda pro letní měsíce, kdy se nedostatek vody projevuje zvlášť citelně.

Hudební škola

    Ve školské a kulturní komisi bylo jednáno o zřízení hudební školy, jejímž ředitelem má být Milan Luzar. Zaměstnanci této školy budou placeni MNV podle platební stupnice státních učitelů a podle středoškolského nebo nižšího vzdělání.
    Mimo ředitele Milana Luzara jsou členy sboru Forencová Marie, Machová Valerie, Petráš Miroslav a Stojar Jan. Ze školného nutno na učitelské platy ušetřit a teprve zbytek převezme MNV.

Zápisné žáků učňovské školy

    MNV trval na požadavku, aby ředitelství učňovské školy vykazovalo zápisné v účetních knihách, které jsou podrobeny kontrole.

Dar Kaunicovým kolejím

    MNV věnoval spolku Kaunicových kolejí v Brně na jejich žádost dar 1.000 Kčs jako příspěvek na odstranění škod vzniklých za okupace.

Sbírka knih pro pohraničí

    MRO byla provedena ve městě sbírka knih pro pohraničí. Z městské knihovny bylo vybráno 25 hodnotných knih.

Odvážení popele

    Anna Chmelová, která měla s MNV smlouvu na odvážení popele, byla na svou žádost této povinnosti zproštěna a odvážení popele s platností od 1.3.1946 se zadává Václavu Chromému, kočímu v Kyjově č. 396.

Dávka z úředních výkonů

    MNR zároveň s finanční komisí zavádí nové dávky z úředních výkonů u zásobovacího oddělení: za potravinové lístky pro osobu poslanou na léčení do nemocnice (20 Kčs), při opožděném odevzdání objednacích lístků obchodníku (20 Kčs), za vydání duplikátu odběrného listu obchodníkovi v případě prokázané ztráty (50 Kčs), za přijetí hlášení, že straně končí lhůta samozásobitelských dávek (10 Kčs). Těmito dávkami se má uvést lepší pořádek a nezatěžování personálu zásobovacího oddělení.

Oslavy RA

    MRO spolu se školami provedla 23.2.1946 v Sokolovně oslavu výročí založení RA, při níž bylo také vděčně vzpomenuto osvobození města.

Stavba nových škol

    Do rozpočtu MNV vložena částka 10 milionů korun na stavbu nových škol, která žádají memoranda rodičovských sdružení škol i z řad občanstva a aby město Kyjov bylo zařazeno do prvé skupiny naléhavých staveb, které mají být za vydatné podpory země a státu prováděny.

Symbolický dar SSSR

    Po návrhu předsedy MNV Františka Gottwalda MNV se usnesl, věnovati symbolický dar SSSR, jehož provedení obstará školská a kulturní komise a na němž už pracují zdejší umělci ke dni osvobození.

Obnovení čestného občanství presidentu Benešovi

    MNV se usnesl zrušiti usnesení městského zastupitelstva v době nesvobody, jímž bylo odhlasováno odebrání čestného občanství města Kyjova z roku 1936 udělené presidentu Dr. Benešovi a za tím účelem vyslati do Prahy delegaci, složenou ze zástupců MNV, NF, zástupců škol, průmyslu a živností. Delegace bude mít za úkol tlumočiti presidentu lásku a věrnost občanstva a pozvat jej k osobní návštěvě města, když bude tráviti svou letní dovolenou v Náměšti nad Oslavou. Návštěva by byla velmi vhodná v měsíci září, kdy město bude oslavovat 50 let zřízení české městské správy. Adresu vyhotovil akademický malíř J. Prokop.

Dar kuchyňského nádobí školám

    Na návrh člena MNV Viktora Kuby bylo rozhodnuto věnovat kuchyňské nádobí, opatřené pro potřeby repatriantů, místním školám.

Jednání o stavbu škol

    V březnu předseda MNV František Gottwald zajel do Prahy, kde na příslušných ministerstvech jednal o stavbu kyjovských škol, rovněž v Brně na ZNV a v pondělí 18. března zajel do Pasek kde se léčil architekt Josef Polášek, který je pověřen podáváním posudku ZNV nezbytných k dalšímu vyřizování podaných návrhů.

Volební přípravy

    Byly urychleně vyhotoveny volební seznamy pílí úředníků ohlašovacího oddělení a byla ustanovena volební komise.

Sdělení presidentské kanceláře

    Presidentská kancelář 12. dubna sdělila, že diplom čestného občanství města Kyjova je uložen v archivu v Praze, takže se bude jednat jen o jeho obnovení.

Dr. Václav Bumba – čestný občan města

    MNV na návrh předsedy Františka Gottwalda se rozhodl udělit čestné občanství města Dr. Václavu Bumbovi, který prosadil stavbu okresní nemocnice v Kyjově, na ZNV prosazuje stavbu nových škol a všestranně hájí hospodářské zájmy města. Dr. Bumba je rodákem z Lovčic.

Odhalení desky na Kameňáku

    14. dubna na Kameňáku u Moravan byla slavnostně odhalena pamětní deska skupině partyzánské Vela, z níž ta zahynuli na Vápence Narcis Ištok, Jiří Pirdek, František Škop a Rafael Havlíček. Předtím byl zatčen s. Grufík, Dočekal a Domanský, kteří byli zastřeleni. Jejich oběti věčná paměť!

Podpory sociálním ústavům

    MNV věnoval peněžité podpory: Věcné loterii válečných poškozenců v Praze, Klánovu ústavu slepců v Praze a na znovupostavení Sokolovny v Lanžhotě.

Budování Slezska

    Válkou těžce poškozené Slezsko vyžadovalo okamžité pomoci. Proto byla po celé republice vyhlášena sbírka Budování Slezska a Kyjov na ni přispěl 15.000 Kčs a třemi bednami šatstva a prádla.

Sbírka Zachraňte děti

    20.-22. dubna byla vyhlášena sbírka Zachraňte děti, jejíž výnos zásluhou škol byl značný.

Zrušení židovského hřbitova

    Jelikož byl zrušen židovský hřbitov, bylo MNV usneseno, vykázati na zdejším hřbitově zvláštní oddělení pro příslušníky mojžíšského vyznání. Do Kyjova se těchto příslušníků vrátilo velmi málo, většina jich byla nacisty zničena. Zatím příslušníci mojžíšského vyznání pohřbívali své mrtvé na židovském hřbitově ve Bzenci.

Nájem velkostatku v Kelčanech

    Velkostatek v Kelčanech byl opět pronajat nájemkyni Ludmile Hoškové. Veřejná soutěž nedopomohla ke zvýšení nájemného. Nájemné projednala hospodářská a právní komise MNV.

Oslavy 1. máje

    KSČ pořádala letos samostatné oslavy 1. máje na pokyn z ústředí a bylo jí propůjčeno k oslavám náměstí. Tyto samostatné oslavy byly přehlídkou vzrůstajícího počtu příslušníků KSČ a vyzněly velmi důstojně.

Pokusné vrty studní

    Firmou Manesmann byly zahájeny pokusné vrty studní k zlepšení stavu vody v městském vodovodu a dozorem po dobu vrtů byl ustanoven vodmistr František Svozílek, kterému byla odhlasována zvláštní odměna za dozor.

Honorování členů MNV

    Ministerstvo vnitra vydalo směrnice, podle nichž přísluší náhrada členům místních a okresních výborů. V Kyjově se týkají pouze předsedy MNV Františka Gottwalda, kterému byla již odhlasována odměna 10.000 Kčs, která je o 8.000 nižší než stanoví směrnice. Na jeho žádost se nemá měnit.

Nájem honitby

    Revír Vřesovice – Moravany byl pronajat nájemci Karlu Kostovi, který zažádal, aby mohl si přibrati společníky ve smyslu smlouvy ze dne 30.1.1943 a to Stanislava Adama, majora zahraničního vojska t.č. v Praze, Josefa Kopečného, sedláře v Kyjově, Benedikta Zahradníka, obchodníka v Kyjově a Františka Seluckého, lesního dozorce města Kyjova ve Vřesovicích, což bylo schváleno.

Žádost o pronájem pozemku na chatu

    MNV vyhověl žádosti Vlad. Popelky v Kyjově č. 756, aby mu byl propůjčen nájem pozemku na chatu v trati řečené Včelín v rozměru 5x3 m v městském lese ve Vřesovicích.

Mezinárodní utkání v rohování

    V květnu bylo sehráno v Kyjově mezinárodní utkání v rohování s teamem z Budapešti. Bylo to první mezinárodní utkání.

Zvýšení sazeb vodného

    Na návrh vodárenské komise bylo MNV usneseno zvýšiti vodné o 100%, poněvadž toto zvýšení je odůvodněno naléhavou hospodářskou potřebou města.

Zákaz stříkání zahrad

    Vodárna po schválení MNV vydala dne 3. května vyhlášku, jíž se občanstvo vyzývá k největší šetrnosti vodou a je zákaz stříkání zahrad a trávníků. Podnět dala nemocnice, trpící nedostatkem vody.

Obsazení míst polních hlídačů a hlídače v parku

    Podle návrhu hospodářské komise byli přijati do služeb města dva polní hlídači a sice Josef Kučera a František Macinka. Nástup služby se určuje 15.5.1946. Místo hlídače v parku bylo obsazeno Petrem Koutným v Kyjově. Jmenovaný instrukce obdrží u stavebního úřadu a odměna všech stanovena podle všeobecných podmínek.

Zadání projektu na stavbu škol

    Zadání projektu na stavbu obecných a měšťanské školy bylo zadáno k vypracování architektu Bohumilu Turečkovi v Brně a architektu Josefu Poláškovi rovněž v Brně. Architektu Josefu Poláškovi byl zadán i návrh na stavbu úředních budov v Kyjově podle dohody s plánovacím oddělením ZNV.

Odkoupení veřejného koupaliště od Sokola

    MNV se rozhodl odkoupiti od tělovýchovné jednoty Sokol v Kyjově pozemek, na němž se nachází koupaliště a tenisové dvorce za obnos 500.000 Kčs. V Sokolovně se má provést instalace ústředního topení, dokončit přístavba a jeviště, aby mohla sloužit jako kulturní dům.

Oslavy

    Dne 4. května byla pořádána v Sokolovně oslava pražského povstání. Dne 8. května večer byla uspořádána slavnostní akademie, na níž žáci z gymnasia provedli pásmo Rukopis času, sestavené prof. Antonínem Novotným. Dne 9. května byl dopoledne promenádní koncert a odpoledne v parku lidová veselice.

Svátek matek

    Dne 12. května byla uspořádána oslava Svátku matek a odpoledního průvodu se zúčastnilo s dětmi i občanstvo. V Sokolovně byla provedena dětmi místních škol besídka.

Volby do Ústavodárného shromáždění

    Dne 26. května byly provedeny volby do Ústavodárného shromáždění. Všechny strany národní fronty prováděly účinnou propagaci. V Kyjově KSČ – 691 hlasů, sociální demokracie 603 hlasy, Lidová strana – 669 hlasů, NS – 1.099 hlasů. V celém okrese KSČ – 7.918 hlasů, SD – 4.824, SL – 12.423, NS 4.289 hlasů. Jako poslanci byli zvoleni: Oldřich Burda za KSČ a Antonín Fridrich z Vracova za SL.

Omezení kinových představení

    Školská a kulturní komise podává návrh, aby pro nepatrnou návštěvu filmových představení byla buď obě kina (Sokolovna a Lidový dům) sloučena nebo počet představení omezen na sobotu a neděli a jeden den v týdnu – druhé opatření provedeno.

Půjčka u Zemské banky v Brně

    MNV se rozhodl požádati Zemskou banku v Brně o dlouhodobou půjčku na investice – stavba okresního úřadu, zřízení nového hřbitova, stavba ústřední kanalisace a čistící stanice, stavba nových silnic, stavba nových škol. Zatím pro tento rok se jedná o půjčku 6.830.000 Kčs na práce, které se budou moci tohoto roku provésti.

Koncert Moravanu

    9. června byl uspořádán farní Charitou koncert brněnských akademiků v Brně (pěveckého sdružení) v Lidovém domě.

Hřiště za parkem k používání gymnasiu

    Hřiště za parkem bylo propůjčeno k používání Klvaňovu gymnasiu v Kyjově jako gymnasiální cvičiště. Gymnasium se zároveň dohodlo se spolkem Junák, kterému bylo propůjčeno.

Převzetí městské elektrárny ZE

    Od 1. ledna 1946 převzaly Západomoravské elektrárny městskou elektrárnu a s ní i zaměstnance. Do této doby nebylo v městě obnoveno řádné osvětlení náměstí a ulic. Vina se přičítá nedostatečné péči správce elektrárny (začerněno!), který svůj úřad řádně nevykonával. Tato stížnost byla podána ředitelství Západomoravských elektráren.

Dětské radovánky

    Dne 23. června byly uspořádány v městském parku Dětské radovánky vyplněné závodivými a bojovými hrami, recitacemi a zpěvy žactva.

Složení místní školní rady

    Předsedou místní školní rady byl zvolen Dr. Jan Rakušan, místopředsedou J. Běťáková a jednatelem opět řídící učitel J. Skalička.

Klavír mateřské škole

    Ze zabaveného majetku byl přidělen mateřské škole klavír zn. Slinge.

Obnovený MNV

    2. července byl v zasedací síni MNV ustanoven nový MNV podle § 12 vládního nařízení č. 120/1946 Sb. z. a n. a podle směrnic ministra ze dne 13.6.1946 v Úř. listě.
    Dosavadní předseda revolučního MNV vzpomněl vděčně práce dosavadního revolučního MNV, která byla v duchu porozumění době a odpovědnosti, takže spolupráce byla radostná. Všichni přítomní členové nového místního výboru složili slib podle ustanovení § 2 odst. 2 citovaných směrnic a podepsali slib písemný.

Za KSČ:

František Divoký, obchodvedoucí, Kyjov 798
Martin Sládek, obchodník, Kyjov 606
Jan Penc, úředník skláren, Kyjov 308
Květoslava Bártová, profesorka, Kyjov 17
Antonín Sokol, řezník, Kyjov 457
Mik. Líhan, zřízenec, VDP Kyjov 38
Vít Klimek, typograf, Kyjov 375

Za LS:

Cyril Kaláb, stolař, Kyjov 213
Dr. Jiří Jelínek, advokát, Kyjov 881
Josef Doležal, rolník, Kyjov 240
Josef Výlet, úředník, Kyjov 113
Jindřich Severa, soukromník, Kyjov 36
Josef Med, úředník, Kyjov 110

Za SD:

František Gottwald, odborný učitel, Kyjov 848
Antonín Hudec, kovodělník, Kyjov 168
Viktor Kuba, pekař, Kyjov 61
Ing. František Křivánek, asistent tech., Kyjov 633
Jakub Palác, rolník, Kyjov 524
Vladimír Šafařík, továrník, Kyjov 35

Za NS:

Dr. Rajmund Kobas, profesor, Kyjov 936
Jan Víšek, obchodník, Kyjov 493
Ing. Miloslav Běťák, majitel cihelny, Kyjov 436
Antonín Malík, úpravčí tratě, Kyjov 324
Františka Borovičková, v domácnosti, Kyjov 232
Bohumil Foukal, majitel mlékárny, Kyjov 71
Karel Vráblík, soudní úředník, Kyjov 668
Dr. Eduard Březina, advokát, Kyjov 600
František Pichler, dělník, Kyjov 830
Antonín Kunz, úředník ONP, Kyjov 157
Vlad. Ševčík, rolník, Kyjov 547

Pomocné síly:

Dr. Antonín Horák, tajemník MNV, Kyjov
František Michálek, důchodní MNV, Kyjov

    Obnovený MNV má 30 členů. Zvolen předseda, místopředsedové a členové komisí. Předsedou MNV zvolen za NS Jan Víšek 16 hlasy. Vladimír Šafařík obdržel 12 hlasů. Za prvního náměstka předsedy zvolen Cyril Kaláb za SL15 hlasy. Vlad. Šafařík 12 hlasů. Druhým náměstkem předsedy zvolen Antonín Hudec za SD.

Volba členů rady MNV (bylo zvoleno 7 členů rady):

Za KSČ: František Divoký a Martin Sládek
Za SL: Dr. Jiří Jelínek
Za SD: Vladimír Šafařík
Za NS: Dr. Rajmund Kobas, Ing. Miloslav Běťák, Antonín Malík

    Nový předseda poděkoval krátce za zvolení a slíbil pracovati ve prospěch města. Vzpomněl památky za okupace popraveného Matěje Urbana, bývalého starosty města Kyjova a členů bývalého městského zastupitelstva, umučených fašisty. Památku uctili všichni povstáním. Ocenil práci dosavadního revolučního MNV a poděkoval za ni.

Sloučení Kyjova s Nětčicemi

    Obec Nětčice byla spojena s Kyjovem po souhlasu ministerstva vnitra a MNV se usnesl, aby nová obec měla nadále jméno Kyjov – 15. července 1946.

Vyhlášení pracovní povinnosti

    Dnem 17. července byla MNV vyhlášena pracovní povinnost na zajištění žní a to pro všechny občany od 15 do 60 let u mužů, od 15 do 50 let u žen. Jde o výživu celého národa a každý se musí na ní podílet.

Hudební škola

    Hudební škole koncem školního roku 1945/46 hrozilo rozpadnutí. Většina učitelů byla na odchodu. MNV nechtěl zaplatiti nadpočetné hodiny, které vznikly nižším úvazkem dvou učitelek. Jen ředitel Milan Luzar a J. Petráš setrvávali. Nebyl proveden z toho důvodu ani zápis pro nový školní rok. MNV slíbil zaplatiti prázdniny těm učitelům, kteří pro příští rok zůstanou, jinak jen měsíc dovolené.

Zálohy zaměstnancům na otop

    Podle intimátu ministerstva vnitra ze dne 2.7.1946 poskytne se všem zaměstnancům, kteří o to požádají, záloha na otop na zimní období, která se jim bude měsíčně srážet až do úplného zaplacení.

Nedostatek učeben pro odbornou školu pro ženská povolání

    Na této odborné škole pro příští rok se projevil katastrofální nedostatek učeben. Z místností získal MNV v budově živnostenské školy a dvě v budově MNV v Palackého ulici. Jednu učebnu zajistil dokonce v Sokolovně.

Pronájem pozemku na kamenolom

    ONV schválil smlouvu MNV ve Vřesovicích o pronájmu pozemku na otevření kamenolomu.

Příděl pozemku na chatu

    Lubomír Barák, elektrotechnik Kyjov, obdržel od MNV povolení na stavbu chaty na kameňáku v úseku Včelín – 20 Kčs za 1 m2.

Subvence družstvu Slováckého divadla

    Družstvo Slováckého divadla v Uherském Hradišti vyzvalo MNV Kyjov, aby se stalo zas členem družstva a tím zachránilo jeho existenci. Loňského roku MNV Kyjov přispěl částkou 50.000 Kčs, letošního roku se usnesl na částce 25.000 Kčs. Členové MNV žádali snížení vstupného na 10-15 Kčs, aby divadlo i širším vrstvám bylo přístupné.

Zákaz podávání lihových nápojů při tanečních zábavách

    Při tanečních zábavách se stále podává víno a likéry a tak se zvyšuje opilost, hlavně mládeže. Člen MNV poukázal na stále platný předpis o zákazu lihových nápojů. Zaměstnanci ohlašovacího úřadu byli pověřeni kontrolou zábav a přestupky měli ohlašovat SNB.

Půjčka Moravské banky MNV z 22.7.

    Moravská banka v Brně projevila ochotu zapůjčit další 1 milion kontokorentního úvěru. Jest to již druhý vypůjčený milion. Oba jsou čerpány jen do té doby, než Zemská banka moravská v Brně poskytne městu dlouhodobou půjčku ve výši 6.800.000 Kčs.

Zvětšení vodovodního potrubí

    MNV schválil návrh vodárenské a finanční komise, aby vodovodní potrubí z pramene Jáchymka u Osvětiman bylo rozšířeno z profilu 60 mm na profil větší, aby se zvětšila kapacita městského vodovodu stále nedostačující.

Pronájem části sklepa na radnici

    Část radničního sklepa byla pronajata bednáři Františku Kasálkovi, který jej měl pronajatu již před válkou, nyní za nájemné 700 Kčs.

Utopení dítěte v městském koupališti

    V městském koupališti se během července utopilo Halabalovo dítě. Tragická nehoda byla zaviněna nedbalostí mladého plavčíka Halousky. Tento tam bude zaměstnán jen do té doby, než se za něho najde vhodná náhrada.

Nedostatky městského rozhlasu

    Bohumil Foukal, člen MNV, tlumočil stížnosti občanů na městský rozhlas, který není všude dobře slyšet. MNV se usnesl jednat s odbornými firmami, aby rozhlas byl rozšířen a zesílen.

Zřízení veřejného záchodu

    Na náměstí, kde v trzích a v neděli bývá velká frekvence, se zřídí veřejný záchod. Provedením pověřena příslušná komise.

Kalamita s vodou

    Nedostatek vody v městském vodovodu je tak značný, že v poledních hodinách se musí uzavírat, aby nemocnice měla dostatek vody, jinak hrozí zrušením provozu. Také na jatkách nedostatek vody způsobuje nemožné hygienické poměry. Nezbývá, než vodu včas reservovat.

Oslavy výročí slovenského povstání

    Oslavy výročí slovenského povstání se konaly v Sokolovně a pořad obstarala tělocvičná jednota Sokol.

Začátek školního roku

    Školní rok 1946/47 začal na všech školách slavnostně dne 3. září. V městských sadech bylo slavnostní zahájení školního vyučování. Po vztyčení československé vlajky přivítal všechno žactvo odborný učitel Ladislav Pátek. Připomněl povinnosti žáků v osvobozené republice a přál jim hodně zdaru v učení. Žákyně měšťanské školy zazpívaly národní písně a žáci recitovali básně. Hymnou byla slavnost ukončena. Žáci se rozešli do svých škol, kde jim byl vyložen školní a kázeňský řád.

Dary dětem od Amerického červeného kříže

    Potřebná školní mládež obdržela od Amerického červeného kříže různé prádlo, šatstvo, poslané našimi Čechoslováky.

Vzpomínka na 50. výročí českého Kyjova

    9. září bylo výročí prohlášení města Kyjova českým městem. Od roku 1896 se město rozvíjelo již v duchu národním. Byla uspořádána dokumentární výstavka, která se vztahovala k tomuto roku. Osvětová rada vedla tyto oslavy. MNV vzpomněl výročí na svém plenárním zasedání.

Výstava hospodářské školy

    Na Záložně byla ustavena pěkná výstava hospodářské školy, hlavně ovocnářská. Byla četně navštívena.

Zavedení nedělního klidu v holičských živnostech

    MNV se usnesl na návrh živnostenské komise, aby v živnostech holičských a kadeřnických byl zaveden nedělní klid, což vyhovuje i občanstvu.

Společnost Petra Bezruče

    MNV na vyzvání Společnosti Petra Bezruče v Opavě se rozhodl vzhledem k Bezručovské tradici Kyjova přistoupiti za člena této společnosti s ročním příspěvkem 20 Kčs.

MNV Nětčice – povolení k zavážení zmoly

    Stavební komise povolila MNV Nětčice zavážení hluboké zmoly za Újezdem jako nevyužité.

Výpověď nájmu ve vzorném vinohradě

    Podle návrhu hospodářské komise z 27.8.1946 bylo MNV usneseno dáti všem pachtýřům vinohradu za městským hřbitovem výpověď s odůvodněním, že v nejbližší době bude započato s úpravou pozemku na staveniště obecné a měšťanské školy.

Výměna pozemků na obecní školku

    Podle usnesení hospodářské komise schváleno přemístění obecní školky na pozemek při nové elektrárně na ppč. 3028-3032 kat. území Kyjov, kde se počítá s vybudováním zahradnictví. Rovněž budou tam přemístěny skleníky ze vzorného vinohradu.

Zřízení mrchoviště

    Veterinární úřadovna ONV uložila městu přípisem ze 17.7.1946, aby mrchoviště bylo umístěno nadále v Polámaných a jeho velikost bude určena komisionelně za přítomnosti úředního zvěrolékaře MVDr. Pavlice.

Vyčištění mlýnského náhonu

    K žádosti Františka Hudce, mlynáře v Mistříně, ze dne 6.9.1946, bude vyčištěn náhon a tuto práci dá provésti stavební úřad.

Dar Deylovu ústavu slepců

    Podle doporučení MNR ze dne 13.9.1946 věnoval MNV ústavu slepců v Praze dar 500 Kčs na rok 1946.

Zvýšení chudinské podpory a poskytnutí nové

    Podle návrhu sociální a zdravotní komise byla zvýšena chudinská podpora žadatelkám: Weisové Marii, Řezníčkové Cecilii a Kamerové Pavle na 100 Kčs měsíčně a byt v chudobinci.

Oslava 28. října

    Státní svátek byl oslaven veřejnou slavností a v proslovu byl zdůrazněn význam dvouletého budovatelského plánu.

Odchod vrchního strážmistra Josefa Maška

    Začátkem listopadu odešel z Kyjova po 17tiletém působení vrchní strážmistr Josef Mašek do Brna venkov. MNV mu vyslovil poděkování za dobré dlouholeté služby, hlavně v době protektorátu a hlavně za vlastenecké chování v době okupace, kdy účinně pomáhal ilegálním pracovníkům.

Oslava VŘSR

    Dne 6. listopadu byla v Sokolovně oslava VŘSR, na které bylo provedeno kyjovskými školami pěkné pásmo písní, recitací a tanců.

Oslava svátku Jugoslávie

    Dne 29. listopadu byla provedena menší oslava svátku Jugoslávie.

Strom Republiky

    Dne 18. prosince byl na náměstí slavnostně vztyčen vánoční strom Republiky OPM a pořad připravily kyjovské školy.

Smrt architekta Josefa Poláška z Brna

    Dne 20. prosince zemřel projektant stavebních plánů na novostavby a úpravu města Kyjova, architekt Josef Polášek z Brna, rodák z Boršova u Kyjova. Trpěl tbc a naposled se léčil v sanatoriu v Pasekách. Přes svou pokročilou chorobu pracoval pilně na zadaných plánech města, hlavně na plánu nové školy, jedné z nejkrásnějších moderních škol.

Zadání práce na živnostenské škole

    Stavba živnostenské školy na Újezdě byla zadána firmě Rusňák a ing. Eisler a spol. v Brně podle ofertního řízení.

Poprava Franze Larische a spol.

    Tohoto roku v lednu byl lidovým soudem v Kyjově souzen a odsouzen k trestu smrti zrádce a udavač ilegálních pracovníků, ředitel Velkomlýnů v Kyjově František Larisch, člen NSDAP a její význačný funkcionář. 90 mužů bylo za něho posláno do Německa a zavinil smrt učitele Al. Marcalíka z Milotic. Poprava vykonána na dvoře kyjovské věznice. Rovněž k smrti byl odsouzen udavač učitel J. Hamerník a gestapák Willi Kunz. Tomuto se podařilo uprchnouti a byl dostižen až na rakouské hranici, když se snažil přeplavati Moravu do Rakouska. Byl v Kyjově veřejně popraven dne 19. srpna 1946 ve dvoře kyjovské věznice.

 

ČSD

    Začátkem roku 1946 bylo na dráze dohotoveno provisorní skladiště na místo vypáleného Němci a to pro nákladní zboží. Pro skladiště traťmistra byl postaven dřevěný barák. Celková doprava osob i nákladů byla v roce 1946 slabší, poněvadž průmyslové závody naplno nepracovaly a mnoho obyvatelstva se vystěhovalo do pohraničí.
    Z akce UNRA bylo do Kyjova do mlýnů dopraveno 1.100 vagonů obilí. V roce 1946 bylo započato s přestavbou a rozšířením staničních kolejí, ze kterých zůstaly jen čtyři. Byla vystavěna nová výtopna pro stroj a motorový vůz. Před staniční budovou byla zbudována velká nádrž na vodu. Započato se stavbou druhé koleje z Kyjova do Bohuslavic.

Nemocnice

    V nemocnici roku 1946 bylo provedeno hlavní oplocení drátem. 1. dubna t.r. bylo otevřeno interní a chirurgické oddělení. Počet lůžek byl 294. primářem na chirurgickém oddělení byl ustanoven Dr. Drobný s jedním sekundářem a na interním Dr. Doubrava. Stále byl nedostatek zkušeného ošetřujícího personálu, nástrojů, vozidel, lůžkovin, čímž byl provoz ztěžován. Koncem roku 1946 bylo již v nemocnici 6 sekundárních lékařů, ústavní lékařka a doplněn kancelářský a pomocný personál.
    Průměrně denně bylo přijato 20 osob do ošetření. Za tento rok bylo 299 porodů, skoro denně se rodilo dítě. Těhotné ženy stále více a více vyhledávaly porodnici. Rentgenologicky byli prohlédnuti všichni žáci opouštějící školu. MUDr. V. Pacasová se pečlivě věnovala zubnímu ošetření školní mládeže.

Museum

    MNV tohoto roku uvolnil na zámečku pro musejní spolek dvě místnosti, jednu jako pracovnu, druhou pro historické doklady prvního a druhého odboje. Výzkumnou činností získáno 210 exponátů archeologických a všeobecně historických. Unikátním přírůstkem byly nádoby baalberské kultury, která byla nalezena dělníky na dvoře skláren Moravia a pochází z doby 20.000 let př. n.l.
    V přírodovědeckém oddělení se pracovalo v průzkumu přírodního bohatství Kyjovska a získalo se 450 přírodnin. Přírůstky byly tak významné, že na ně byli upozorněni vědci jako Dr. Šimek, Filip, Tihelka, Pokorný, Neústupný a Dr. Böhm. Za svou dobrou práci dostal spolek od MNV podporu 10.000 Kčs a roční podporu 5.000 Kčs. Zemský NV věnoval 5.000 Kčs na zařízení. Od ONV bylo dáno 4.000 Kčs a příjem členských příspěvků činil od 477 členů 9.815 Kčs. Kustodové nebyli honorováni. Předsedou spolku byl zvolen Dr. Jan Jurenka.

Sklárna

    Od 1. ledna 1946 rozhodnutím ministerstva průmyslu byl zřízen ze skláren národní podnik se sídlem v Kyjově, nesoucí označení Sklárny Moravia Kyjov. K nim byly přidruženy pobočné podniky jako bývalé podniky M. Vrtalové v Kyjově, sklárna v Dubňanech, sklárna Rosice u Brna a znárodněný podnik Jahn&Göpfert v Květné u Strání, okres Uherský Brod.

Sokol

    Největšího úspěchu dosáhla v činnosti tělocvičně sportovní těl. jednota Sokol, která byla největší jednotou v okrese. Roku 1946 dosáhla 70 let svého trvání. Ve svém jubilejním roce vykázala rozsáhlou a významnou činnost.
    Daleko pozadu za touto jednotou zůstává ve své činnosti těl. organisace Orel a organisace Junák, ač i ty mají své úspěchy. Jednání o sloučení jednot se zatím neuskutečnilo, ač MNV jím pověřil svého referenta Františka Divokého.

Doly

    Důl František v Kyjově byl pojmenován po nacisty popraveném horníkovi Františku Šušákovi z Vrchlického ulice k uctění jeho památky po znárodnění roku 1946. Dříve se jmenoval důl Hugo po svém majiteli knížeti Salm Reifferscheidt. Za oběť nacismu ještě 5 horníků bylo odvlečeno do koncentračního tábora.
    Důl při osvobozovacích bojích dostal 3 dělostřelecké zásahy. Horníci sami důl čistili a za pomoci brigádníků začínali těžbu. Ochotně nastupovali národní směny po nedělích. Tak zajistili před zimou školy a rozvíjela se výroba. Stále trpěli nedostatkem horníků.
    Prvním správcem dolu po okupaci byl ONV jmenován Ludvík Robek. Svépomocí zaměstnanci dolu dávali důl do pořádku a zvyšovali těžbu, že téměř o 250% převýšila těžbu předválečnou.

SČM

    SČM v tomto roce rozvíjel svoji činnost nejvíce jako akademický spolek studentů, který pořádal kulturní večery. Mezi mládeží se rozmohla jako nejtypičtější zábava tancování, které pro svou přemíru bylo hodně odsuzováno, zvláště když se při veselicích mládež opíjela a trpěla nevyspáním i pracovní morálka.
    Jinak se SČM hojnou mírou podílela na budování, organisovala brigády, zvláště v době senoseče a žní. Na brigádách byla pracovní morálka dobrá, zvláště u studentů reálného gymnasia v Kyjově, kteří se jich zúčastňovali i se svými profesory. Kulturní činnost SČM reálného gymnasia, rovněž i sportovní, byly na výši během celého roku a byla, hlavně kulturní činnost, jádrem veškeré kultury města.

Dodatky

Obnovený MNV

    Dne 14.11.1946 podle ustanovení § 12 vládního nařízení č. 120/1946 Sb. a směrnic ministerstva vnitra ze dne 13.6.1946 v důsledku sloučení města Kyjova s Nětčicemi v obec jednu ve smyslu výměru ZNV v Brně dne 11.9.1946 v sále Lidového domu byla provedena volba obnoveného MNV.

Byli zvoleni tito členové:

Za KSČ: Divoký František, Sládek Martin, Filípek Vojtěch, Penc Jan, Přikryl Antonín, Sokol Antonín, Líhan Mik., Klimek Vít, Chalabala František. Kyjov – Nětčice.

Za SL: Kaláb Cyril, Dr. Jiří Jelínek, Vávra František, Doležal Josef, Severa Jindřich, Med Josef, Navrátil Klement, Kyjov – Nětčice, Brlica Josef, Kyjov – Nětčice.

Za SD: Šafařík Vladimír, Gottwald František, Kuba Viktor, Šušák Jan, Kyjov – Nětčice, Hudec Antonín, Ing. František Křivánek, Palác Jakub.

Za NS: Vrtala Bedřich, továrník, Kyjov 603, Borovičková Františka, Ing. Mil. Běťák, Navrátil Václav, Kyjov – Nětčice, Vráblík Karel, Trávníček Lamb., Mikeš Ladislav, Dvořan Mil., Holásek Jar., Dvořan Mir., Sychrová Iréna.

    Zvoleni: předsedou MNV Vrtala Bedřich za NS, I. náměstkem Martin Sládek za KSČ, II. náměstkem Kaláb Cyril za SL, III. náměstkem Gottwald František za SD.

Rada 12 členů:

za KSČ: Divoký František, Filípek Vojtěch
za SL: Dr. Jelínek Jiří, Vávra František
za SD: Šafařík Vladimír
za NS: Ing. Mil. Běťák, Vráblík Karel, Borovičková Františka

    Komise: finanční (18 členů), rozpočtová (12), stavební (12), plánovací (12), školská a kulturní (12), hospodářská a zemědělská (12), vodárenská (12), zásobovací a živnostenská (12), sociální a zdravotní (12), bytová (12), bezpečnostní (6), lesní (6), personální a právní (6).

Počasí

    Celkový počet srážek za rok 1946 byl 408,1 mm. Nejvíce srážek bylo v červenci – 71,3 mm. Sněhu toho roku bylo málo. Rok byl zemědělství celkem příznivý, k podzimu se vyznačoval větším suchem a značnou teplotou, takže všechna úroda mohla být sklizena až na cukrovku, jíž sklizeň se opozdila pro nedostatek pracovních sil. Vypomáhaly brigády ze škol, z továren, obchodů a úřadů.

Matrika

    Narodilo se celkem 106 dětí. Zemřelo 82 osoby. Sňatků bylo uzavřeno 46 (z toho 27 římskokatolických, 4 evangelické, 3 československé a 12 civilních).

Význačné návštěvy

    Tohoto roku naše město navštívilo více významných osobností, zvláště z politického života. Zvláště před volbami bylo rušno a významní politikové stran NF přijížděli referovat na veřejné schůze.

13.1.1946 přednášel v Sokolovně ministr Václav Nosek, hlavně o náboru na uhelné brigády.
28.4.1946 přednášel v Sokolovně Prokop Drtina o politické situaci.
4.8.1946 přednášel v Sokolovně Dr. Zdeněk Nejedlý o sociální péči a jejich úkolech. Navštívil také Okresní dětský domov v Kyjově.
8.9.1946 veřejnou přednášku na sokolském hřišti měl Petr Zenkl o politické situaci, provázenou ostrou diskusí z řad dělnictva.
3.11.1946 V. Majer přednášel v Sokolovně a jeho projev byl provázen značnou nevolí a břitkou diskusí.

Odhalení pamětní desky Dr. Dunděrovi

    Tohoto roku 2. července byla za účasti představitelů úřadů, NF a široké veřejnosti odhalena pamětní deska gestapem umučenému Dr. Vladimíru Dunděrovi a jeho manželce na jeho domě v Komenského ulici č.p. 616. Proslov měl učitel Josef Zabloudil, jeho spolužák, z něhož vyjímám:
    Dnes si opět připomínáme ony trudné a smutné doby poroby. Dnes vzpomínáme jednu z těch nesčíslných obětí, jednoho z našich mučedníků, památku lékaře, lidumila Dr. Vladimíra Dunděru.
    Za první světové války jsem slýchal o kyjovském lékaři hrdinovi Dr. Joklíkovi, jemuž za první republiky byla na Sokolovnu vsazena pamětní deska a vzpomínkový proslov měl Dr. Vladimír Dunděra. Netušil, že i jemu, jako národnímu hrdinovi budeme také odhalovat pamětní desku!
    Dr. Dunděra pocházel z legionářské rodiny z Malinek. Jeho otec jako legionář podlehl svému zranění. Jeho bratr František jako letec padl v boji proti Němcům na západní frontě za druhé světové války.
    Mládí Dunděrovo bylo těžké. Studovat šel později, protože musel pomáhat doma v zemědělství. Do gymnasia v Bučovicích docházel pěšky za každého počasí. Pamatuji si ho, jak chodil ve vysokých botách. Sám jako lékař vzpomínal: “Vynikal jsem nad spolužáky vážností, protože jsem byl mnohem starší než oni a proto mi často ani nerozuměli.” Znali jsme ho však všichni jako dobrého recitátora a řečníka z auly našeho ústavu při různých oslavách, později při sokolských cvičeních. Vždy byl pln nadšení a víry v pokrok, svědomitý a pilný pracovník. Později byl členem sociálně demokratické strany.
    Jako student na universitě se těžko probíjel bez groše, bez pomoci z domova. V prázdniny si přivydělával i jako nádeník u zedníků. Jinak se živil kondicemi. Těžko snášel povýšenost a zkažené mravy vyšších buržoazních vrstev a odsuzoval i byrokratismus některých vysokoškolských profesorů.
    Do Kyjova přišel v roce 1933 a rozproudil zde kulturní život hlavně v Sokole. Když přišly ony těžké doby 1938-39 pro naši vlast, německá okupace, nemohl stát jinde, než proti okupantům. Od prvé doby byl zapojen do podzemního hnutí. V roce 1942, když byl požádán o ošetření gestapáky poraněného učitele Cyrila Žižlavského z Koryčan, který se ukrýval na ždánské faře, bez váhání mu poskytl pomoc. Dojížděl tam i se svou ženou. Léčil i stejně postiženého parašutistu, kapitána Oldřicha Pechala. Oba manželé zapomněli na nebezpečí, jež může ohroziti i jejich rodinu. Tak riskovali svůj život i další ilegální pracovníci a později oběti gestapa: Matěj Urban, bývalý starosta města Kyjova s chotí, sestry Štěpánkovy, odborný učitel Emil Cejp, rodina Müllerova, Karel Weizenbauer, dílovedoucí sklárny, Kyjov č. 840 a později utýraný odborný učitel František Hlaváč. Všichni tito přes největší gestapácké mučení neprozradili další účastníky a tak mnozí z nás jim vděčíme za své životy. A přece se našel zrádce, Viktor Ryšánek, který na oko pomáhal a gestapo jen čekalo, až obětí bude ještě více. Byl nedávno lidovým soudem v Uherském Hradišti souzen a spravedlivě k smrti odsouzen. Jeho bídný život nemohl vyvážit životy tolika statečných a odvážných lidí, kteří v odboji padli, abychom mohli my svobodně žít.
    V pondělí 22. června 1942 byla vybrána gestapem ždánská fara a zatčeni i blízcí spolupracovníci Dunděrovi, výše uvedení. Dunděrovi přespávali v chatě u Dubňan a uvažovali, mají-li utéci. Obávali se, že by se nacisté mstili na jejich nevinné rodině. Setrvali. Druhého dne o 1/2 9 hodině ráno byli zatčeni. Při výslechu svůj čin nezapírali, usvědčovaly je i snímky pořízené zrádkyní faráře Kostihy, Rosou Pascherovou, vdovou po lesním hajném ze Ždánic. 1. července byli v Kounicových kolejích s ostatními Kyjovjáky popraveni.
    Nikdy nezapomeneme těchto obětí a tato deska připomínej i dalším generacím Tvůj hrdinný život, Dr. Vladimíre Dunděro!


pokračuj