Začátek roku, zemědělství
Začátek druhého roku pětiletky byl opět slavnostní. Hudba vítala dělníky do práce, hudba vítala žáky a učitele do škol. Dělníci v závodech před začátkem směny se sešli ke krátkému společnému shromáždění, na němž promluvil předseda KSČ, ROH, případně ředitel. I ve škole starší žáci měli společné shromáždění, mladším význam pětiletky byl vysvětlen třídními učiteli. Úspěšný rok první pětiletky dodal všem chuti do práce a k dalšímu úsilí budování socialismu.
PočasíZima byla celkem mírná, v lednu 3 mm sněhu, nejsilnější mráz byl 12. ledna –12 °C. Průměrná lednová teplota byla –5,1 °C. V únoru mrzlo jen v noci. Odpolední teploty se pohybovaly nad nulou. Sněhu bylo málo a brzy roztál. Březen byl neobyčejně suchý, celkem 4,9 mm srážek. V dubnu byly častěji deště, ke konci i bouřka.
ZemědělstvíI přes značné sucho, podařilo se zaset jarní osev včas a rovněž se záhy sadily rané brambory, sela řepa a pozdější okopaniny byly v zemi do konce dubna i s kukuřicí. Jaro bylo pro zemědělské práce celkem příznivé. V květnu byly mrazíky, ale nenadělaly škody.
JZD
Postup socialisace zemědělství
V Kyjově již koncem roku 1949 bylo ustanoveno
JZD, které vzniklo z národní správy bývalého Mandlové statku (židovský
majetek), kde byl správcem Josef Okleštěk. Zemědělskou výrobu vedl Ladislav
Vašíček. Tento statek měl 56 ha půdy. Přípravný výbor JZD s více členy
vznikl 6. března 1950 a funkce byly takto obsazeny: Předseda JZD Sokol Antonín,
malozemědělec, Kyjov; místopředseda JUC Tomanec Ot., malozemědělec, Kyjov.
Členové: Bystřický Tomáš, dělník v zemědělství, Kyjov; Skaunic Richard,
zemědělec, Kyjov; Němý František, malozemědělec, Kyjov; Sedlář Josef, horník a
zemědělec, Kyjov; Okleštěk Josef, státní zaměstnanec, Kyjov; Hlavinka Josef,
dělník, Kyjov; Sládková Anna, v domácnosti, Kyjov.
Společný výmlat byl o žních 1950
v prostoře Mezi mlaty, přičemž po dobu výmlatu byla tato prostora uzavřena a
bylo pečlivě dbáno všech protipožárních zabezpečení. Vždyť se jednalo o
výživu národa a škůdci nespali. Sbor dobrovolných hasičů měl po celou dobu žní
stálou pohotovost. V noci se konaly stálé hlídky. Voda byla zajištěna ze
skláren a z uhelných dolů. K žádnému požáru však nedošlo a výmlat
proběhl zdárně. Výmlat u JZD byl skončen za týden, u soukromníků v dalším
týdnu. Mlátiček bylo více.
Dodávka obilí byla dobrá a splněna na 113%. Předpis dodávky
brambor byl 1.472 q a byl překročen o 3% a urychleně splněn ke krajskému sjezdu
obránců míru v Gottwaldově 14.V.1950. Od pachtýřů polí bylo vykoupeno sadivo
pro JZD i osivo podle výměry, aby JZD je nemuselo dráže kupovat.
Do konce t.r. byla provedena i Hospodářská úprava půdy, aby družstvo mohlo hospodařiti už na scelených pozemcích. Proběhla bez obtíží. Při vyměřování pomáhali i žáci z nejvyšších ročníků gymnasia.
Žňový útulekV městské čtvrti v Nětčicích byl opět zřízen žňový zemědělský útulek v hostinci u Jančů. Byl veden školenou pěstounkou. V Kyjově rada žen usilovala o zřízení mateřské školky s celodenním provozem a k tomu účelu byl vybrán dům v Komenského ulici č. 604 (Molitorův) a MNV uhradil náklad na úpravu.
Družstevní prádelnaRada žen zřídila pro zaměstnané ženy družstevní prádelnu v domě č. 2005 a vedoucí se stala Marie Grufiková.
Počasí II. čtvrtletíPočasí na jaře bylo deštivější, což prospívalo kulturám. V květnu již byly častější bouřky a v červnu se stupňovaly. Květen a červen byly velmi teplé.
ŠkůdciHodně bylo i rostlinných škůdců, hlavně chroustů, které usilovně ničili školní děti. Později se vyskytl nosatec řepnatý. Ojediněle se začala objevovat mandelinka bramborová, která byla soustavně hledána a ničena, takže škod nenadělala.
Počasí III. čtvrtletíPočasí v létě bylo normální, v červenci pršelo v první polovině, v druhé bylo hodně bouřek. V srpnu též řádily bouřky, ale v menším počtu. Září bylo deštivé. Teplota v červenci dosáhla až 33 °C. Průměrná teplota v červenci byla 19 °C, v srpnu 18 °C a v září 14 °C.