Veřejný život a boj za mír


1. máj

    Oslavy 1. máje měly neobvykle mohutnou účast, jakou naše okresní město dosud nevidělo. Ústřední heslo bylo: Boj za světový mír – statečné to odhodlání našeho lidu bránit vymoženosti našeho mírového budování. Tato velká manifestace našeho lidu byla pádnou odpovědí válečným štváčům na západě a důkazem, že stojíme pevně po boku SSSR při budování a v boji za mír.

9. květen

    Den vítězství – 9. květen, náš státní svátek, byl oslaven již 8. května v předvečer lampionovým průvodem a ohňostrojem, 9. května veřejnou oslavou, odpoledne lidovou veselicí.

Mírová konference

    Již v lednu byla v Kyjově úspěšná mírová konference, na které pracující rázně manifestovali proti remilitaristickým snahám Západního Německa. V únoru, před sjezdem československých obránců míru, byla uspořádána veřejná schůze, z níž byla zaslána resoluce sjezdu obránců míru.

Mírové besedy

    Začátkem března proběhly mírové besedy ve všech organisacích NF. I MDŽ byl pořádán pod tímto heslem a byla na všech těchto projevech odsouzena krvavá agrese v Koreji.

SBS – mírová schůze

    11. března Okresní výbor bojovníků za svobodu uspořádal Slavnostní schůzi, na níž hlavní proslov měla s. Josefa Přikrylová, ředitelka sociálně zdravotní školy za Svaz obránců míru. Soudruh Konečný vyprávěl o hrozných letech prožitých v koncentračním táboře a byl přečten dopis nemocného s. Svobody o zážitcích v koncentráku v Dachau. Ze schůze byla zaslána protestní resoluce proti znovuvyzbrojování Západního Německa.

Pochod míru

    V dubnu byl proveden pochod míru, jehož mimo žactvo se zúčastnilo i hojně občanů.

Mírové hlasování

    26.5. – 16.6.1951 vyvrcholila akce boje za mír mírovým hlasováním, které vyznělo manifestačně a jež podepsali skoro všichni občané města. (Na celém okrese nepodepsalo 12 osob.)

Mírové slavnosti

    V srpnu byly okresní mírové slavnosti, na něž byl pozván vzácný host abbé Boulier, člen světové rady míru a místopředsedkyně NS Anežka Hodinová-Spurná, jejíž referát o mezinárodní situaci a boji SSSR o udržení míru byl nadšeně přijat všemi účastníky slavnosti, jakož i krásný projev cizího hosta.
    Ke všem těmto slavnostem byly pracujícími vyhlášeny hodnotné mírové závazky.

Činnost KSČ

    Městský výbor KSČ v Kyjově se zaměřil plně na nově zbudovaný závod Šroubárny a členové městského výboru pravidelně navštěvovali schůze závodní organisace i základní organisace v městě. I práci JZD výbor věnoval značnou pozornost a pomáhal zajišťovat brigády z řad členstva k výstavbě kravína. I na ostatních závodech snažil se zajistit prostřednictvím ZO plnění plánů.

Školení RSŠ

    Rok stranického školení i školení funkcionářů strany bylo rozšířeno. V tomto roce přibylo 21 soudruhů samostatně studujících, kteří prošli večerní školou a stali se jejími lektory. Vedoucí večerní školy byl vyškolen ve zvláštním kursu. Do OVŠ bylo zapsáno 70 posluchačů. Též počet posluchačů kroužku marxismu-leninismu se zvýšil, i základních skupin. Školením strana KSČ snažila se mít politicky i mravně co nejvyspělejší členstvo, aby každý člen rozuměl politice strany a uměl ji propagovat i hájit. VI. okresní konference strany se konala v Kyjově dne 7.-8.4.1951 na Sokolovně.

 

    Předloženo školské a kulturní komisi 19.7.1951. Prameny obvyklé. Zapsala M.K. Vybíralová. Vyzdobil Julius Kotulek.


pokračuj