Ze života škol


Mateřská škola

    V mateřské škole tohoto roku byl pro děti v zahradě zřízen MNV basen na koupání a sprchy. Při této práci pomohli rodiče každodenními brigádami, takže práce pro odborníky byla připravena a basen pro koupání připraven včas.

Národní školy

    Na těchto školách bylo co nejvíce dbáno o správnou výchovu v duchu socialistickém hned od prvních tříd. Žáci pracovali i na pokusných pozemcích a pěstovali hrách, čočku a zeleninu pro družinu mládeže.
    Všechny významné dni byly slaveny s patřičným vysvětlením učitelů, dny národního smutku byly opravdovými smutečními dny, ať již to byl 5. březen, den Stalinova úmrtí, nebo 14. březen, den úmrtí milovaného prvního dělnického presidenta Klementa Gottwalda. Škola v tyto dny byla zahalena florem a u katafalků se střídala pionýrská stráž. Nehalasila dětským veselým rámusením, bylo ticho na chodbách a ztlumený šum ve třídách. V den Gottwaldova pohřbu se žactvo zúčastnilo tryzny na náměstí.
    Jinak žáci poslouchali pravidelně školský rozhlas, navštěvovali společně vhodné filmy i divadlo v přírodě v Milotickém parku, když tam kyjovští ochotníci hráli divadelní hru Zbojník Ondráš. Byly pořádány exkurse do JZD, do Šroubárny a do cihelny a tak bylo doplňováno teoretické vyučování. Lékařské prohlídky na školách se staly pravidelnými. Učitel s. Chromý připravil další dvě třídy pro odznak BPOV. Také sběr, spoření z brigády žactva byly na výši.
    Od 1. září 1953 na základě vládního nařízení č. 32/1953 Sb. byla národní škola přidělena k osmileté a 11tileté střední škole a stala se koedukační. Ředitelkou osmiletky byla ustanovena s. Karla Čančíková.

Střední školy (devítiletka)

    Obě střední školy byly zapojeny do budovatelské činnosti. Například chlapecká škola odpracovala 1.236 brigádnických hodin v JZD a při výsadbě stromků. Sběru odvedla 21.172 kg. Při ideologické výchově často rušivě zasahoval vliv rodičů a jejich okolí, zvláště při budování nového světového názoru.
    Na chlapecké škole žáci vynikli v modelářství pod vedením s. Františka Rolence a získali první místo v celostátní soutěži, putovní pohár ministerstva a dar ministerstva dopravy – kukátko. 20.5. byly závěrečné zkoušky i pro třetí třídy. Od 1. září byly tyto školy rozděleny na osmiletku a jedenáctiletku.
    Dívčí škola byla přestěhována do nové budovy hned o pololetí jako devítiletka (spojena s národní). Od 1. září 1953 byla osmiletka umístěna v budově gymnasia a bývalé národní škole chlapecké, jedenáctiletka v nové budově. Ředitelem jedenáctiletky se stal Miroslav Čančík.

Gymnasium

    Žáci gymnasia se v lednu zúčastnili lyžařského zájezdu na Radhošť po dobu 10. dnů. Vedl je profesor Antonín Novotný a technickým vedoucím byl profesor Josef Ptáček. Zájezd byl uspořádán zároveň se zdravotní školou pod vedením profesorky Ludmily Blahákové.
    Do vojenských učilišť bylo získáno z ústavu 15 žáků. Pololetní prázdniny toho roku pro nedostatek uhlí byly prodlouženy do 15. února. Dva žáci z ústavu se zúčastnili Sokolovského závodu branné zdatnosti a byli odměněni knižními a věcnými odměnami (Milan Luzar a Vincent Jaroslav) od Svazarmu. 1. března probíhalo úspěšně II. kolo SHM. Výchovný koncert českého tria (Sádlo, Páleníček a Dr. Plocek) byl uspořádán 5. března.
    Smuteční oslavy J.V. Stalina a Klementa Gottwalda byly velmi důstojné, u smutečního katafalku se střídali profesoři se žáky na čestné stráži. Všichni z ústavu podepsali kondolenční archy se závazkem školy, který zněl: Podle směrnic svého drahého presidenta a učitele bude škola pracovat ze všech sil, aby naše lidově demokratická republika dospěla co nejdříve k svému cíli, vytyčenému presidentem Klementem Gottwaldem, k socialismu.
    Ke zvolení nového presidenta 21.3. provedl sám ředitel vkusnou nástěnku s nápisem: Zdravíme svého nového presidenta Antonína Zápotockého. Pro okresní konferenci KSČ namaloval ředitel Čančík portréty presidenta Zápotockého a Malenkova.
    10. května se žactvo zúčastnilo běhu vítězství a 17.5. provedli žáci za spolupráce Svazarmu branné cvičení. Závěrečné maturitní zkoušky se konaly 3.-6.6. za předsednictví profesora Jaroslava Kronďáka z Valašských Klobouk. Navštívili je zástupci patronátu sklárny Moravia, zástupci MNV, KV KSČ a předseda SRPŠ. 7. června byl den tělovýchovy a sportu za přítomnosti armádního generála Jandy. 12 žákům byly generálem předány diplomy o splnění discipliny PPOV (Buď připraven k obraně vlasti).
    27. června byl konec školního roku. Tímto dnem také skončilo 55leté trvání Klvaňova gymnasia, založeného piaristy 1848. Ředitelem českého gymnasia se stal Josef Klvaňa, rodem z Lipníka nad Bečvou, vynikající pedagog a kulturní pracovník, jehož jméno gymnasium neslo. Nejvíce žáků mělo 1938, kdy bylo 18 tříd. Plných 30 let na gymnasiu působil profesor Dr. Ladislav Dlouhý. Kyjovské gymnasium dalo národu řadu vynikajících mužů i žen, umělců, vědců, významných politických a kulturních pracovníků i učitelů. Dobré tradice gymnasia přejdou jistě i na nový typ školy, který bude lépe sloužit lidu a budovat nový společenský řád, socialismus.

Zdravotní škola

    Zdravotní škola od 1. září 1953 se přestěhovala do uprázdněné budovy dívčí školy, kde byl pro ni zřízen i internát. Ředitelkou školy byla opět Josefa Přikrylová.

Dělnická přípravka

    Dělnická přípravka, která byla umístěna v bývalé budově živnostenské školy, skončila 27. června maturitními zkouškami. Jejím ředitelem byl osvědčený politický pracovník s. Veselý.

Hudební škola

    Od 1. září 1953 byla opět zřízena hudební škola a umístěna ve staré části gymnasia. Ředitelem se stal Milan Luzar, na housle učil Ferdinand Kadlec a pohybovou výchovu vedla M. Petrášová.

Rolnická škola

    Ve školním roce 1952/53 byla zřízena jednoroční mistrovská škola s internátem v budově hospodářské školy.

Družina mládeže

    Družina byla umístěna v bývalé vile Dr. Neumayera. Poměry tam nebyly utěšené, byly stížnosti i na stravování. Komisí byly zjištěny nedostatky prostředí, ale stravování bylo v pořádku. Jídlo se tam dováželo ze školní kuchyně jedenáctiletky v termosových konvích.

Školní kuchyně

    Školní kuchyně na jedenáctiletce byla zřízena od 1.9.1953 pro žactvo všech škol (mimo odborné) a pro družinu. Kuchařky byly: Hejnová Ludmila, Střebovská Františka, Šimíková Božena a Němčanská Anna. Pomocnice: Daňková Božena, Müllerová Anna, Hánová Jindřiška, Jelínková Jindřiška a Coufalová Anna.
    Hospodářským správcem jedenáctiletky byl ustanoven František Štěpánek.


pokračuj