Z našich škol, kultura, tělovýchova


Mateřská škola

    V mateřské škole I. i II. stále přibývalo dětí a tak se ukázala nutnost rozšířit mateřskou školu I. o jednu třídu, která by se utvořila adaptací bytu. Pro ředitelku by se připravil byt v sousední budově a spojil dveřmi s hernou v I. poschodí. Byly vyzvány závody, v nichž ženy pracují, aby na tuto adaptaci přispěly. Nová třída mateřské škole velmi pomohla. Vedení školy v rukou Filomény Sychrové bylo vzorné.

Osmiletá střední škola

    Ředitelkou na této škole byla Karla Čančíková, zástupcem Matěj Sýkora. Od 1. ledna 1954 byl ustanoven hospodářským správcem školy důchodce Jaroslav Lesný. Počet žáků byl 680. Patronem školy byl OÚNZ v Kyjově. Lékaři často přednášeli v SRPŠ. Druhým patronem školy byl závod VM (mlýny). Zaměstnanci tohoto závodu zhotovili pro šatnu školy lavičky, rámy na obrazy a korýtka na vodu. Na Dědu Mráze pozváni i patroni a přispěli, by všechny děti mohly být poděleny cukrovím.
    Práce učitelů byla ztížena, protože nebylo učebnic a učitelé si musili učivo podle osnov sami připravovat a děti si je zapisovat. Pro nedostatek učitelstva byly i úvazky jednotlivých učitelů až 30 hodin týdně (normál 24). po dobu 4 měsíců bylo suplováno i na národní škole v Kostelci. Nemocnost učitelů byla také značná, 6 až 7 týdnů. Byla provedena skartace spisů národní a střední školy, inventarisace koncem roku.
    Na škole se vytvořil dobrý učitelský kolektiv, který mohl pak zvládnout uvolněnou kázeň koedukací a docílit kladných výchovných i vyučovacích výsledků. Učitelé se vzdělávali odborně i politicky. 16 učitelů bylo zapojeno do LKR. Na škole byla založena pobočka SČSP. Pionýrská organisace dosáhla 80%. Měla řadu besed se soudruhy ze závodů, z KSČ, ONV, MNV a OV ČSM.
    Při zdravotních prohlídkách bylo Dr. Josefem Zavřelem shledáno 45% žáků s ortopedickými vadami. V družině mládeže se stravovalo 39 žáků, na jedenáctiletce 50. Od 1.11. do 31.3. dostávali žáci mléčné přesnídávky. Sběr 14.669 kg, na žáka 21 kg. V soutěži ONV byla škola na I. místě.

Družina mládeže

    V družině mládeže bylo zapsáno 90 dětí a u nich byly 3 vychovatelky, které děti vhodně zaměstnávaly a pomáhaly při úkolech. Od února do května byla družina z důvodů oprav umístěna na jedenáctiletce.

Jedenáctiletá střední škola

    Nově zřízená jedenáctiletá střední škola byla rozdělena na 3 stupně. I. stupeň tvořila škola národní, druhý stupeň škola střední a III. stupeň bývalé gymnasium. Celkem měla škola 854 žáky a 24 tříd (I. stupeň 8 tříd, II. stupeň 10 tříd a III. stupeň 6 tříd). Vedení školy tvořil ředitel a dva zástupci ředitele. Ředitelem byl Miroslav Čančík a zástupci Václav Suchánek a Jarmila Čermáková.
    Počáteční obtíže, způsobené přesuny žactva i učitelů, byly brzy překonány a na škole se začalo učit podle nových osnov. Učitelský sbor mimo ředitele měl 33 členů. Žactva na III. stupni v roce 1954/55 přibylo a počet žáků stoupl na 258 (dříve 190). Byla otevřena večerní škola pro pracující jako 9. třída a tak si mohli doplnit a rozšířit vzděláni i ti, kterým okupace nebo kapitalistický řád to nedovolil. V 9. třídě bylo zapsáno 16 pracujících.
    Náplň školní práce se také změnila. Škola svým žákům dává základy vědeckého světového názoru, vychovává vlastenecké cítění k lidově demokratické republice, obránce a bojovníky za světový mír a budovatele socialismu i komunismu. Škola se spojuje těsně se životem, navazujíc teorii na praksi, zatím brigádnickými pracemi, exkursemi do závodů a JZD. Ke splnění ideologických úkolů školy bylo nutno přeškolovat a doškolovat učitelský sbor, v čemž nejvydatněji pomáhala ZO KSČ.

Vyšší sociálně zdravotní škola

    Ve školním roce 1953/54 má škola jen 3 ročníky s 72 žákyněmi. Ředitelkou je opět s. Josefa Přikrylová. Škola se zúčastňuje kulturního života města a vypomáhá brigádami v JZD i na úpravě stadionu.

Hudební škola

    Hudební škola prospívala a žactva přibývalo. Nejvíce navštěvována byla rytmika – 88 žáků, klavír 22 žáků, harmonika 12 žáků, housle 14 žáků, přípravná hudební výchova 23 žáků. Jako nový učitel houslí nastoupil Jaroslav Novák. Vedle hudební školy existoval ještě hudební kurs, v němž byli umístěni žáci, kteří do hudební školy pro dostatečný počet žáků nebyli přijati. Kurs měl 50 žáků.

Mistrovská škola zemědělská

    Mistrovská škola zemědělská byla opět jednoroční a byla umístěna v budově bývalé hospodářské školy. Žáci pracovali na školním statku v Miloticích, kde byla zřízena škola internátní a přičleněna k jedné školní správě. Ředitelem byl Ing. Josef Vytoupal.

    Učitelé všech škol se zapojovali činně do veřejného života a byli hybnou pákou kulturní a politické činnosti.

 

Z kultury a tělovýchovy

    Kulturní činnost v Kyjově řídil a usměrňoval Okresní osvětový dům, který také disponoval místnostmi – sály. Vynikající byl večer slavných monologů, připravených ochotníky i pozvanými hostmi. Slovácké divadlo zajíždělo pravidelně jednou měsíčně a sehrálo 10 hodnotných her. Návštěva divadla se zlepšila. Také ochotnické kroužky sehrály několik her, zvláště sklárny Moravia.
    Filmovým návštěvníkům sloužila dvě kina, kino Svět (Sokolovna) a kino Oko (Lidový dům). Nejvíce navštěvované byly filmové veselohry a filmy s neválečnou thematikou. Pro školní mládež bylo promítnuto několik filmů v dopoledních hodinách, kterých mohlo být výchovně využito.
    Pro tělovýchovu byl ustanoven nový výbor, jehož předsedou se stal Jan Něnička, učitel z Kyjova a jednatelem Ivan Kůřil, učitel z jedenáctiletky Kyjov. Účelem výboru bylo připravovati spartakiádu na rok 1955. Nábor mládeže do tělocvičen byl dobrý, horší to bylo s dospělými. Jednáno se závody, by v náboru pomohly.
    Automotoklub Svazarm uspořádal začátkem září rychlostní terenní okruh s velkým zájmem veřejnosti.


pokračuj