Průmysl


Sklárny Moravia

    Sklárny tohoto roku dosáhly řadu radostných úspěchů a dalšího rozvoje, odstraňujíce různé nedostatky. Celoroční plán byl splněn 21.12.1956. Snížily se vlastní náklady a ušetřilo se tak 5,6% a v plnění akumulace se dosáhlo 120%. Uplatňovala se 10. třídní mzdová soustava a také se dosáhlo zkvalitnění hospodářsko-technických norem. Strojníci si rozšiřovali svou kvalifikaci, aby mohli být zařazeni do příslušné pracovní třídy. Všemi zaměstnanci byl přijat nový pracovní řád, který zvyšoval produktivitu práce. Kolektivní smlouva byla včasně splněna a tak byl čestně splněn úkol národohospodářského plánu.
    Socialistické soutěžení se stávalo zájmem stále většího počtu pracujících a závazky byly po určité době kontrolovány. Také počet vzorných pracovníků se zvýšil. Počet zlepšovacích návrhů se ztrojnásobil, ale cílem bylo stále jej zvyšovat. Dosud připadá 10 na 100 zaměstnanců. Mezi vynikající zlepšovatele patří Vítězslav Janíček, který byl vyznamenán ministerstvem jako vzorný pracovník. Byly pořádány stranicko-technické konference, jejichž účelem bylo zvýšit technický pokrok, aby úkoly růstu produktivity práce mohly být plněny rychleji a bez pracovního vypětí.
    Kulturní činnost závodu byla také bohatá. Mimo přednášky byly uspořádány i technické výstavy, zavedeny kursy kreslení a různé kroužky vyvíjely pravidelně svou činnost. Dobře se uplatňoval kroužek astronomický jak svými přednáškami, tak pozorováním (na jedenáctileté střední škole). I myslivecký kroužek vykazoval pěknou činnost a byl v okresní soutěži vyhodnocen jako nejlepší.
    Závodní klub projevoval mnohostrannou činnost. Škoda, že v něm ustrnula dříve tak pěkně rozvíjená práce s dětmi, jako dětská divadelní a filmová představení, besedy o knihách a vycházky. Dalším úkolem klubu se stalo vybudování hřiště pro děti a úprava parku u vily, aby neběhaly pořád jen po vozovce a mezích a měly lepší prostředí pro své hry.
    V péči o zaměstnance byly předány rodinám s dětmi nové bytové jednotky ve Vrchlického ulici. I rekreační zájezdy závodním autobusem byly časté. Byl vytvořen stálý rekreační zájezdový kroužek. Bylo třeba ještě věnovat větší pozornost závodní kantině, na niž bývaly stížnosti zaměstnanců pro špatné zásobování i čistotu. Také lázně pro zaměstnance byly v nehygienickém stavu, jak o tom svědčí kritický epigram:


Do těch našich lázní, jdeš se koupat s bázní,
abys špínu svoji, neměl potom dvojí.

Šroubárny

    Šroubárny svůj plán plnily sice nerovnoměrně, ale snažily se jej nakonec vyrovnat i dobrovolnými neplacenými brigádami zaměstnanců, kteří se hned na počátku roku zavázali pomoci kdykoliv výrobě a včasnému splnění plánu. V závodě pracovalo 25% žen a přesto, že přišly přímo ze škol a z domácností, jsou z nich dobré, ba i vynikající pracovnice. Dostávalo se jim plné podpory odborové organisace, i od jednotlivých mistrů a techniků.
    Stranicko-technická konference vždy kriticky hodnotila výsledky a poukazovala na nedostatky, i na jejich odstranění. Na pracovištích bývaly rušné debaty nad tematickým plánem úkolů a pracující dávali k němu hodnotné připomínky. I zmetkovitost se snížila o 1%.
    Svazáci vyhlásili mládežnickou soutěž, která přes počáteční nedůvěru značně přispěla ke splnění plánu. Soutěž byla o nejlepší výkon, nejlepší kvalitu a nejmenší procento zmetků i o dodržování pracovní doby. Soutěžící svazačky tak dosahovaly mzdy přes 1.100 Kčs a průměrného měsíčního výkonu přes 110%. Jako vzorná pracovnice byla vyhodnocena s. Procházková, která měla nejlepší výkon a na stroji nejméně poruch a přecházela na stroj na výrobu obtížnějších zakázek.
    Také seřizovači těchto směn mladých s. Hrušťák, Ingr, Spurný a Valčík zaslouží pochvalu. Brigáda mládežníků odjela i do pohraničí na státní statek Kozlov na Toužimsku. Pro zaměstnance byly pořádány rekreační zájezdy za krásami naší vlasti. Šroubárny byly vyznamenány za dobrou práci Rudým praporem ministerstva a vlády.

Východomoravské mlýny

    Náš největší potravinářský podnik zvětšoval tohoto roku svou výrobu, ale protože se snížila výroba prosa, tak zpracovaná surovina v tunách byla celkem o něco menší. Plán na rok 1956 byl splněn na 102,06%. Produktivita práce na jednoho pracovníka byla 435.295 Kčs, na jednoho dělníka 497.868 Kčs. Také mzdy úměrně vzrůstaly. Stav zaměstnanců byl 183 pracovníci a 160 dělníků. Výrobní náklady na 1 tunu se opět snížily na 18 Kčs.
    Nemalou zásluhu o úspěchy prvního roku druhé pětiletky mělo i zlepšovatelské hnutí. Patřičná pozornost byla věnována ochraně zdraví zaměstnanců a bezpečnosti při práci. Jako nejlepší pracovníci byli vyznamenáni Jakub Vašulka, Schön Josef a Ladislav Jorsa. Dostali odznak Nejlepší pracovník svého oboru.

Pivovar

    Pivovar prospíval dobře a odbyt se stále zvyšoval. piva bylo vyrobeno 17.010 hl a piva lahvového ze závodu Jarošov bylo prodáno 7.986 hl. Pro zaměstnance byly pořízeny plechové skřínky na šaty, aby se mohli převlékat do pracovních šatů v závodě. Na 1. máje byl vypraven vtipný alegorický vůz.

Důl František Šušák

    Plán těžby byl plněn, ale stále chyběli brigádníci, nebo byli získáváni jen přechodně. Pro své zaměstnance postavili Jihomoravské doly dva činžovní domy, v nichž bylo ubytováno 12 zaměstnanců dolů. MNV podepsal s dolem František Šušák družební smlouvu na podporu náboru pracovníků. Bylo nutno získat 40 stálých pracovníků a 25 dorostu.
    Pro příští léta se plánuje otevření 9 velkodolů na katastru města i okolí. K tomu je potřebí získati stálé pracovníky, pro něž se vystaví činžovní domy, případně i sídliště. MNV zaslal dolům blahopřání k plnění plánu těžby i za tak svízelných podmínek. Také ONV jim vyjádřil své uznání.


pokračuj