Školy


Mateřská škola

    První mateřská škola měla 5 tříd s počtem 172 dětí. Místa byl velký nedostatek. V zahradě byly provedeny opravy basenu, zřízeno druhé pískoviště a postaven přístřešek pro lehátka a hračky v případě deště. Na úpravách se podílel brigádnicky personál školy a nečítal počet odpracovaných hodin. Nejvíce jich měla s. ředitelka se s. učitelkou Květou Formánkovou. Celá budova byla v červenci vymalována a upravena. I v mateřské škole II se provedly obnovovací práce.

Začátek školního roku

    Školní rok 1956/57 byl na všech školách slavnostně zahájen. Zúčastnili se zahájení zástupci ONV a MNV, zástupci SRPŠ, patronátních závodů a ČSM. Také vychovatelky z družiny a pionýrští vedoucí z PD. Místností byly slavnostně vyzdobeny. Všichni vyslechli projev ministra školství Františka Kahudy. Pak následoval kulturní pořad a na jedenáctiletce vyhrávala pionýrská kapela.

Osmiletá střední škola

    V tomto roce měla 19 tříd (škola I. stupně 9 tříd) se 721 žáky, z toho 352 dívky. K vedení administrativy měla škola hospodářského správce jako dříve. Učitelé se zaměřovali k plnění úkolů, které jim byly dány usnesením ÚV KSČ o zvýšení úrovně všeobecně vzdělávacího školství. Redukce učiva odstraňovala přetíženost žáků, ale rodiče si stále ještě na ni naříkali.
    Učitelský kolektiv se upevnil a zlepšil i po stránce ideologické. Do semináře dialekticko-historického materialismu chodili všichni učitelé. Z 23 členů sboru bylo 10 bez vyznání. Do veřejné činnosti bylo zapojeno 21 učitelů. Práce na škole trpěla častým narušováním, neboť učitelé ve vyučovací době byli voláni do různých kursů a do schůzí, v době vyučování byly konány lékařské prohlídky žáků a brigády.
    Dobrým pomocníkem ideologickému růstu učitelů i žáků byla ZO KSČ a ZV ROH, který také pečoval o zájmy učitelů po stránce materiální. Patronátními závody školy byly VMM, které vypomáhaly v drobných úpravách a STS, která uspořádala pro žáky kurs o výbušných motorech. PO měla 15 oddílů a celkem bylo organisováno 86% žáků. V ČSM bylo 98% žáků.
    V soutěži mladých hospodářů žáci uspořili 46.385 Kčs, tj. 65 Kčs na žáka. Odpadových surovin nasbírali 53.865 kg, průměr na žáka 80 kg. Ve sběru papíru zachránili 150 stromů. Také nasbírali 98 kg suchých bylin. Na brigádách odpracovali v JZD 1.222 hodin, v akci zvelebení školy a jejího okolí 3.800 hodin, číž uspořili 12.500 Kčs. Pěkná budovatelská práce pro naši republiku!
    Za tuto činnost, ke které musíme připočíst ještě výsadbu 5.000 lesních stromků, umístili se žáci osmileté střední školy na 1. místě v soutěži Mladých hospodářů v okrese, kterou vypsala Státní spořitelna v Kyjově. Získali vítěznou standartu.
    V zimě jezdili žáci skoro každou neděli lyžovat na Lopeník s TSO Jiskra v Kyjově ze skláren Moravia. O pololetních prázdninách byli vybraní žáci na lyžařském výcviku ve Filipově. Škoda, že tento zimní sport se nemůže stát masovým, pár dní vhodné zimní pohody nemůže všechny děti naučit lyžovat... Zvláštní tělesná výchova měla 10 oddělení. Okresní spartakiády se zúčastnilo 600 žáků.
    Dobrá práce školy se projevila i při závěrečných zkouškách, při nichž bylo 24% žáků s vyznamenáním. Na celé škole s vyznamenáním bylo 20% žáků, neprospělo 27 žáků (3,2%). V chování žáků nebylo větších závad. Kázeň na škole byla dobrá, k čemuž přispíval pevný řád školy a PO.

Družina mládeže

    V družině mládeže bylo zapsáno 108 dětí. Družina se snažila vyplnit dětem volný čas i pomoci jim při učení. Místnosti však nestačily počtu dětí. Scházely dílny. Také pro pěstování sportovních her nebylo místa. Stravování bylo dobré, od rodičů nebylo stížností. Ovšem část žáků se stále družině vyhýbala a tato okolnost si vyžádá větší pozornosti.

Jedenáctiletá střední škola

    Nový způsob nazírání na spojení školy se životem vytvořil nutnost, aby žactvo bylo vyučováno i z hlediska praktického a to vedlo k zavedení polytechnické výchovy jako novému předmětu. Vybraní učitelé byli školeni během prázdnin, aby byli schopni novému předmětu vyučovat. Ruční práce byly zavedeny v 1. až 3. post. školním roce, práce v dílnách a na školním pozemku v 6. post. školním roku a zemědělská a strojírenská praktika v 9. post. školním roku. Zařizovaly se dílny na obrábění dřeva pro II. stupeň a kovoobrábění pro III. stupeň. Postupně bude polytechnická výchova zavedena i do dalších tříd. Škola dosáhla pěkných úspěchů i v STM, v němž se velmi dobře umístil pionýrský soubor školy, hudební a taneční, řízený učitelem Josefem Frýbortem.
    Významným úspěchem školy byla soutěž o putovní vlajku velitele 2. vojenského okruhu v COŠ. V této soutěži jsou hodnoceny vyučovací a výchovné výsledky v předmětě civilní obrana. Soutěž probíhá mezi všemi školami III. stupně v kraji. Hodnotí se nejen vědomosti, ale i kázeň, úroveň branných cvičení, počet získaných odznaků PZO a PCO, počet výtečných střelců, spolupráce žáků a učitelů se Svazarmem a výsledky budovatelské a veřejně prospěšné i kulturní práce. Je věru co dělat, aby úspěchu bylo dosaženo.
    Poměr Rodičovského sdružení ke škole byl dobrý a rodiče se snažili škole pomoci nejen materiálně, ale i po stránce výchovné.

Zdravotnická škola

    Na této škole byla hlavně pěstována důležitost kádrů pro naše zdravotnictví, aby mohla být všude v nemocnicích nahrazena péče řádových sester sestrami civilními a tak odstraněn často i náboženský nátlak těchto sester u nemocných. Zdravotnické školy byly převedeny do resortu ministerstva zdravotnictví. Osnovy byly přepracovány podle Pavlovské fisiologie. Větší pozornost byla věnována rozšíření a prohloubení přípravy na školních stanicích zdravotnického zařízení. K stabilisaci a zlepšení odborných teoretických předmětů a praktického výcviku byla zřízena funkce krajských odborných inspektorů-lékařů.
    Na škole je zřízeno i studium večerní, externí a dálkové pro ty, kdož chtějí doplnit si vzdělání bez přerušení zaměstnání.

Hudební škola

    Ve školním roce 1956/57 měla hudební škola 150 žáků. V klavírním oddělení 72, houslovém 28, harmonika 25 a přípravná hudební výchova 25. Mimo ředitele byli 4 členové sboru. Z činnosti školy vyniklo uspořádání koncertu Vlastimila Rejska, účastníka mezinárodní klavírní soutěže Fr. Liszta v Budapešti. Účast byla velmi dobrá, milovníci hudby byli nadšeni.
    V říjnu byl koncert Jaroslava Štěpánka s průvodním slovem ředitele Milana Luzara a varhaní koncert Aleny Veselé. Členové sboru účinkovali i ve venkovských obcích a zúčastnili se kulturních pořadů v městě, i pro pacienty v nemocnici. Na konci roku byla pěkná hudební besídka žactva. S. Milan Luzar složil také hudbu k divadelní hře Zázračný poklad.


pokračuj