Zemědělství


Škůdci

    Jelikož zima byla mírná, přezimoval dobře všechen hmyz. Byly obavy, že jak se oteplí, rozlezou se škůdci a mohou způsobit na polích katastrofu. Na cukrovku je morem mšice maková, která jí odsává živné šťávy a tak ji oslabuje před virovými nákazami. Zemědělci proti ní bojovali předem, že vytínali keře nebo je postřikovali. Vykopávali také jámy, 50 cm a z prsti zjišťovali množství škůdců a podle toho posypávali před setím buď kainitem nebo dusíkatým vápnem.
    Proti mandelince bramborové zasáhly postřikem letadla i pozemní stroje. Ojediněle se vyskytla mšice bramborová.

Naše zemědělství

    V STS v době zimního klidu opravují stroje, traktory i závěsné nářadí. Traktoristé za dost nepříjemného počasí dokončují orbu a byli s ní hotovi do poloviny ledna. Družstevníci se připravovali na III. celostátní sjezd družstev na 22. až 24. březen, diskutovali o svých problémech na schůzích, nejvíce o vzorových stanovách, k nimž navrhovali doplňky a změny, hlavně v zásadách odměňování práce.
    Na okresní konferenci 23. února t.r. v Kyjově se družstevníci dobře připravili na výroční schůzi, na níž zhodnotili svou práci za minulý rok a schválili nový celoroční výrobní plán. Provedli doplňkové volby funkcionářů a připravili si pro konferenci hodnotné závazky. Na celostátní sjezd do Prahy zvolena byla jako delegátka za JZD Kyjov zootechnička Helena Kočí.
    Pro jarní sadbu družstevníci předklíčili 60 q brambor a do nově vyzděného satláku zasadili 2.000 sazenic salátu. Stav dobytka byl celkem uspokojivý. Dojivost od jedné krávy obnášela 2.300 l mléka ročně a od jedné prasnice docilovali odchovu 11 selat. Snůška vajec na jednu slepici byla 135 vajec. Celková tržba ze živočišné výroby byla 1.159.909 Kčs, z rostlinné výroby 622.435 Kčs. Pracovní jednotka za minulý rok byla 24 Kčs a 3 Kčs připadly na naturalie. Jen práce bylo do strhání.

 

Postup zemědělských prací

Jarní práce

    Průběh jarních prací byl celkem dobrý, ač do první poloviny března byl narušován dešti. Seno a směska byly sklizeny včas, ale pro velké sucho jich bylo málo. Jarní práce byly skončeny podle plánu.

Žňové práce

    Celková výměra obilovin v našem katastru byla 302 ha 45 a, z toho JZD mělo 170 ha. Žně začaly 1. srpna. Výmlat byl z trhoviště tohoto roku přeložen za lepenkárnu na pole JZD a do Polámaných. V Nětčicích se také mlátilo na louce JZD. Výmlat soukromého sektoru skončil za 10 dní, u JZD za 15 dní. U všech mlátiček byla zajištěna protipožární a bezpečnostní opatření.
    Nejprve byl proveden výmlat řepky, jejíž sklizeň byla provedena samovazy. JZD pro sklizeň obilí použilo dva kombajny, které sklízely denně ze 7 ha a ostatní obilí bylo sklízeno samovazy. Na svoz byly traktory s vlečkou a jedno nákladní auto, mimoto ještě sváželo obilí 5 párů koní (3 páry byly dány k disposici záhumenkářům). Čištění obilí se provádělo na Špačkovém za radnicí. Žně trochu pozdržely deště, zvláště nemilé pro kombajnovou sklizeň. Po odvozu obilí bylo hned STS podmítáno a na 35 ha byly zasety směsky.

Arondace půdy

    V září se prováděla arondace půdy na hranici katastru Kyjov – Boršov a potom v trati Choboty, Prašnice, Příčníky, Kuče a Díly. O ostatní bylo jednáno se soukromými majiteli.

Dodávka

    Dodávka obilí byla splněna na 101%, JZD na 127%. Silážování krmiva se provádělo dvěma kombajny, jedním vysokostébelným a druhým nízkostébelným. Zase další technická vymoženost.

Podzimní práce

    Deštivé počasí zdrželo sklizeň brambor a řepy, ale aspoň zmizelo sucho. Na sklizeň brambor byla vyhlášena v neděli 6. října národní směna, která se dobře vydařila. Účast brigádníků i jejich pracovní morálka byla velmi dobrá. Při sklizni brambor vypomohly i školy.
    Sklizeň cukrovky postupovala pomaleji, do konce října bylo sklízet ještě 30 ha. Z toho 10 ha sklízeli brigádníci, asi 300 osob ze závodů. Pro sklizeň jetelotravin se sklizeň cukrovky opozdila. Začátkem listopadu byla cukrovka sklizena a jen se odvážela. Brambořiště se ještě vláčila a přitom se nasbíralo hodně brambor na krmení. Sklizeň prosa se opozdila a tak se hodilo pouze pro krmivo.
    Poslední zas byla sklizeň kukuřice a uzavřela podzimní práce. Pak se jen silážovalo do nové silážní jámy. V prosinci se provedl úklid strojů a příprava půdy pro přezimování. Osivo i sadba pro příští rok byly zajištěny.

Situace v JZD

    Předsedou JZD byl opět Ladislav Vašíček. Přes mnohé potíže JZD prospívalo, ač živočišná výroba stále pokulhávala, protože byl neúplný stav dobytka jak hovězího, tak vepřového. Dojivost nebyla nejlepší a přece JZD svůj plán splnilo a ještě dodalo mléka nad plán. Vlivem nepříznivého počasí byly letos i ztráty na obilí, takže se dodalo celkem méně nad plán. Stav hovězího dobytka se nemůže zvýšit pro nedostatek píce, které pro jarní sucho bylo málo. Stav vepřového dobytka byl doplněn koupí.
    JZD přibylo tohoto roku 150 ha půdy a jen 11 pracovníků. Pak přistoupilo 10 z Boršova, ale tito jsou dočasní, jak tam bude založeno JZD, bude zase jich úbytek, nebude-li Boršov zatím sloučen s Kyjovem. Doplňkové odměny přispěly ke zvýšení příjmů jednotlivých družstevníků. Někdy vznikla nespokojenost, zvláště při sklizni cukrovky, kdy se sbíraly hromady družstevnic mechanicky a tak se nedala pak práce dobře zhodnotit. Vůbec v rostlinné výrobě družstevnice plně spokojeny nebyly.
    Náboru nových družstevníků se věnovala největší pozornost. Byla do ní zapojena celá NF. Byly zřízeny 4 komise, které se snažily získat co nejvíce přihlášek do JZD. Tohoto roku soukromý sektor se ještě nepodařilo zlikvidovat úplně.


pokračuj