Lidová správa, úprava obce


Změny v MNV a jeho nové úkoly

    19. května 1957 se konaly volby do národních výborů a podle nich byly i značné změny v MNV. Na první zasedání MNV v Kyjově dne 31. května 1957 byli pozváni všichni nově zvolení členové MNV a pořad jednání byl stanoven podle časopisu Národní výbory. Schůzi zahájil dosavadní předseda Amand Chobotský a přivítal zvláště významné hosty, náměstka předsedy KNV Františka Červinku, předsedu ONV Josefa Snášela a člena rady ONV Radoslava Navrátila.
    Pak podal zprávu o volbách a dosavadní činnosti MNV a zdůraznil úkoly, jež zůstaly nedokončeny:

1. výhledový plán rozvoje zemědělství v 2. pětiletce
2. soustavná péče v CO
3. rozšíření a zabezpečení požárního sboru
4. dokončení stavby přírodního hlediště
5. dokončení úpravy nového parku
6. výstavba nového koupaliště
7. výstavba nových bytových jednotek
8. výstavba domu odpočinku Českou charitou
9. řádný provoz a údržba vodovodu a kanalisační sítě a čistící stanice
10. udržování a doplňování místních komunikací
11. podpora dobudování stadionu, činnosti Svazarmu a péče o zdraví lidu

    Jinak zůstávají další běžné úkoly jako péče o školy, o kulturu, zásobování a služby obyvatelstvu atd. Mandátová komise podala zprávu o správné volbě členů MNV a o jeho sociálním složení: 12 dělníků, 12 úředníků, 4 vedoucí výroby, 3 členové JZD, 3 učitelky, 3 důchodci, 2 technici, 2 ženy z domácnosti, 1 pracovník ve zdravotnictví, 1 lékař a 1 pracovník v distribuci. Celkem 44 členů, o 2 více než v minulém období. Zvoleno bylo 27 mužů a 17 žen. Mezi úředníky je značný počet původu dělnického, tedy složení MNV je převážně dělnické.
    Ustavující schůzi MNV řídil nejstarší člen MNV, s. Antonín Popelka. Předsedou jednomyslně byl zvolen Jan Štangler, který pak převzal státní znak a ujal se dalšího řízení schůze. Náměstkem MNV byl zvolen Antonín Popelka, tajemníkem MNV Eduard Bulva. Členy rady byli zvoleni: Čančíková Karla, Gregorová Marie, Mikulenčáková Vlasta, Sedláček Richard, Skácel Antonín, Ing. Stokláska Jiří, Teplá Božena, Valůšek Stanislav. Předsedové komisí: Sedláček Richard (finanční), Dufek František (pro výstavbu), Mráz Vojtěch (zemědělská), Choutka Jan (hospodářská), Urbanová Zdenka (školská, kulturní a tělovýchovná), Mikulenčáková Vlasta (sociální a zdravotní). Vedoucí odborů zůstali nezměněni. Pro vnitřní věci Dr. Antonín Horák, finanční odbor František Michálek, pro výstavbu a místní hospodářství Bohumil Cenek.
    Usnesení a programový plán pro rok 1957 se týkaly zemědělství, školství a kultury a zdravotnictví. K 40. výročí VŘSR byly podány závazky v soutěži o aktivní hospodářství MNV, zvláště úspory na výdajích o 10.000 Kčs a zvýšení akce Z o 190.000 Kčs pomocí dobrovolných a bezplatných brigád občanů. Odstupujícímu předsedovi MNV bylo srdečně předsedou ONV poděkováno za dlouholetou úspěšnou práci.
    Byla také vyhlášena soutěž mezi 3 MNV a to Hodonínem, Uherským Hradištěm a Kyjovem na úseku zemědělském, finančním, místního hospodářství, náboru pracovních sil a výstavby. Dřívější soutěž mezi MNV Ždánice a MNV Kyjov na úseku zemědělské výroby, finančního hospodaření a placení příspěvků národního pojištění, měla rovnoměrný průběh s menšími výkyvy.

Sběr odpadových surovin

.

Plán

Splněno

%

papír

11 900

62 359

525

kosti

3 900

8 404

215

textil

3 700

9 960

265

železný šrot

32 000

34 198

106

barevné kovy

4 400

3 160

72

Činnost Výboru žen

    Práce Výboru žen byla zhodnocena radou MNV jako dobrá. Členky pracovaly svědomitě na svém úseku, ač jejich práce se nerozšířila do většího okruhu žen, jak by bylo žádoucí. Dobrá práce žen se projevila v distribuci v kontrole, zdravotnictví, školství, péči o přestárlé a v propagaci voleb a náboru do JZD. Docházka do schůzí nebyla vždy nejlepší.
    19. června 1957 na veřejné schůzi byla vyhlášená nová, dobře připravená kandidátka Výboru žen, která už předem byla zveřejněna rozhlasem, tiskem i fotografiemi kandidátek, vystavenými ve výkladní skříni. Na veřejné volební schůzi byl zvolen Výbor žen v tomto složení: Čančíková Karla, Sychrová Irena, Sládeková Julie, Zubalová Jitka, Ištoková Marie, Čumbová Růžena, Čejková Květa, Kolečková Anna, Hložková Marie, Hudcová Helena, Uřičářová Marie, Zabloudilová Ludmila, Průšová Blažena, Brhelová Vlasta, Večeřová Božena, Kočí Anděla a Šťastná Věra. Jako náhradnice: Balaštíková Marie a Klimková Olga.
    Výbor žen získal značný počet aktivistek, které spolupracovaly s MNV. Do schůzí VŽ docházel pravidelně místopředseda MNV Antonín Popelka a předsedkyně VŽ se zúčastňovala schůzí rady, takže kontakt s MNV byl pevný. Členky VŽ odpracovaly mnoho brigádnických hodin v akci Z a při sklizni brambor a cukrovky. Na začátku svých schůzí probíraly politické aktuality, takže byly o všem dobře informovány.

Rozpočet na rok 1957

    Rozpočet MNV byl vypracován finančním odborem po dohodě s ONV na podkladě směrných čísel ONV na jednotlivé kapitoly přidělených.

Příjmy

Odvody ze zisků KS města

275 000

Výnos místních daní a poplatků

395 000

Příjmy z funkční a správní činnosti

413 000

Podíly na státních příjmech

434 910

Příděly na výdaje neinvestiční

132 950

Příděly na výdaje investiční

920 000

Celkem

2 571 760

Výdaje

Kapitola 09 - zemědělství

2 500

Kapitola 17 - místní hospodářství

1 361 800

Kapitola 18 - školství a kultura

740 400

Kapitola 20 - zdravotnictví

179 500

Kapitola 24 - správa

287 560

Celkem

2 571 760

    V investicích v kapitole 17 je umístěna částka 230.000 Kčs na zvelebovací akci. Z tohoto rozpočtu bylo uspořeno na výdajích 10.000 Kčs a byly věnovány zvelebení města. Finanční komise podávala MNV o svém hospodaření každé čtvrtletí podrobnou zprávu.

Úprava obce

    Město se postupně upravovalo a zvelebovalo, zvláště když se blížil Slovácký rok, brigádníci napjali své síly, aby nebylo prostranství zanedbaného. Sem tam sice ještě zůstaly hromady smetí kolem říčky, někde špatně zasypaná zem, ale to už nebylo tak křiklavé.
    V akci Z (zvelebování města) věnoval MNV největší pozornost. Divadlo v přírodě, jehož plán navrhl architekt A. Fojtík z Brna, se zhruba pomocí brigádníků dokončilo do Slováckého roku. Na Sokolovně bylo vybudováno hlediště pro 10.000 diváků. V novém sadě se upravilo štětování tanečního parketu pro taneční veselici. Nová úprava sadů se prováděla postupně, byly vysázeny nové keře, nejvíce růží, i ozdobné stromy a odstraněny některé, které kůrovec neušetřil. I některé pěkné břízy padly, zůstalo jich však ještě dost pro lemování okrajů sadu.
    Ke Slováckému roku byla upravena budova osmiletky, bývalého gymnasia. V Kollárově a Joklíkově ulici byla upravena silnice a volná prostranství v Kollárce zaseta trávníkem. Je to zatím nejširší kyjovská ulice s bohatou alejí lip, škoda, že málo výstavná. V ulici Jiráskově, Joklíkově, Žižkově a na Újezdě byly vysázeny hrušně a 200 kusů ořechů na místě zasypané nětčické zmoly.
    Osvětlení města se ke Slováckému roku zlepšilo, bezvadné bylo kolem nádraží a na náměstí, na cestě přes park, i ve vedlejších ulicích se zlepšilo. Kéž by trvale! Dům na Újezdě o 10 bytových jednotkách byl dostavěn v červenci, ale úplně dokončen i s obchodními jednotkami bude až příštím rokem.
    Práce na stadionu pokračovaly zrychleným tempem, občané jim věnovali mnoho brigádnických bezplatných hodin v hodnotě přes milion korun. Bylo to také vidět! K velké ploše stadionu přibyla plocha pro košíkovou. Dosavadní koupaliště se přirozeně opravilo a napustilo. Nové ve velkém rozsahu je plánováno za ním v moderní úpravě, jen plavecký basén bude mít 20x50 m. Toto nové záslužné a velmi potřebné dílo se bude budovat v akci Z a bude záležet na brigádnících, jak brzy si naši milovníci vody budou moci pořádně zaplavat! Škoda, že plocha vedle starého koupaliště, určená pro dětské hřiště, zůstala zanedbaná, zarostlá travou, vysokou lebedou, která pohltila zbytky písku a ke Slováckému roku po štiplavém článku v Jiskře, musela být aspoň posečená.
    Výstavba rodinných domků byla zajištěna materiálově do výše výstavby 9.000 pro kraj. Mnoho materiálu se získává z vlastních zdrojů, buď starší materiál, nebo se zhotovují tvárnice podomácku. Materiál má být postačující po zastřešení, má-li být stavba povolena. Stavbě rodinných domků věnuje strana a vláda zvýšenou pozornost. Nejvíce se staví na Újezdě.


pokračuj