Naše zemědělství


    Naše zemědělství je již převážně družstevní, až na drobné majitele půdy, většinou vinic a sadů. Všímáme si proto na prvém místě hospodaření v kyjovském JZD. Toto bylo sloučeno tohoto roku s JZD v Boršově, protože obec Boršov byla sloučena s Kyjovem.

Zimní období

    Zimní kampaň v JZD probíhala jako obvykle. Zimní orba se dála poprvé vlastními prostředky, bez pomoci STS. Nový výhledový plán se vypracovával na léta 1961-65. Znamenal další zvýšení živočišné výroby a výnosů, zlepšení organisace práce, administrativy a zavádění nových metod práce.
    Osvětová a kulturní činnost mezi členstvem je pořád na nízké úrovni, je nedostatek mladších členů a starší jsou rádi, když si odpočinou. Přednášková činnost vázla, sem tam se uskutečnil nějaký zájezd. Není klubovní místnosti a schůze se konají jen v kanceláři JZD. Zdravotní péče o družstevníky je dobrá, Dr. Bednář z nemocnice všechny prohlédl.
    Výroční členská schůze se konala v polovině února. Družstevníci byli předem informováni o úkolech na příští rok a seznámeni s novým výhledovým plánem, takže mohli k němu všelicos připomenout. Uzavřeli také řadu závazků, kterými nejen chtějí zvýšit výkon, ale i odstranit mnohé závady.
    Soutěž mezi JZD Kyjov a Ždánice proběhla pro Kyjov úspěšně a JZD naše se stalo vítězem kroměřížské výzvy za rok 1959. V soutěži se bude dále pokračovat, protože přinesla zlepšení práce v obou družstvech.

Dodávky

    Dodávky v JZD od počátku roku vázly, ale pak se stav zlepšoval, takže ke konci I. čtvrtletí byly dodávky již plněny rovnoměrně. Rozpis vajec na JZD byl vyšší a také stav dojnic se měl zlepšit, aby se dodávalo více mléka a tak se i peněžní postavení družstevníků zlepšilo.

Jarní práce

    Letos nebyla příznivá zima, málo sněhu a občasné velké mrazy poškodily obiloviny, takže značné plochy se musely podsévat. Nejvíce utrpěl ječmen, který musel být zaorán a zasety byly pícniny. Všechny jarní práce byly včas připraveny i provedeny, počasí až na sucho bylo celkem příznivé. Jarní setí bylo skončeno v I. polovině dubna. Jeteloviny byly napadeny neznámou mšicí, musely být postříkány zvláštním postřikem. I cukrovka a krmná řepa byla zaseta před koncem dubna. Péči o cukrovku si rozdělily družstevnice po 2-3 měřicích a o tuto plochu bude každá pečovat po celý rok až do sklizení. To se nejlépe osvědčilo.
    Kultivace řepy a brambor se prováděla normálně, ač velké sucho vzrůst okopanin brzdilo. Také pícniny slabě rostly, obilí se muselo zčásti znovu podset, tak bylo slabounké a jeteloviny přes ošetření byly mšicí skoro zničeny. Ještě že se zaselo hodně kukuřice na siláž. Kukuřice letos rostla pěkně, byla u ní (před zasetím) provedena kultivace postřikem. I zelenina se vydařila. Sklizeň sena se opozdila pro náhlé deštivé počasí. Dodávka byla splněna později, ale na 102%. Řepka byla sklizena a dodána včas, ač výnos byl menší.

Žňové práce

    Žně pokračovaly podle plánu vypracovaného zemědělskou komisí a JZD a schváleného MNV. Stroje byly překontrolovány a odstraněny menší závady. Také požární hlídky byly ustanoveny a zajištěna bezpečnost práce. Žňová komise se denně scházela, aby měla přehled o postupu žňových prací. Nástup žní se opozdil o několik dní pro deštivé počasí, které zase nastalo v červenci. Sklizeň se prováděla většinou samovazy, protože obilí dešti zas polehlo. Jen menší měrou sklízely kombajny. Při žních plynule pomáhali brigádníci. Ječmen byl dodán první na 92%, žito na 120% a pšenice, která měla slabý vzrůst na 90%, jen v JZD Boršov byla lepší. Obě družstva totiž měly ještě oddělené hospodaření, až na podzim se práce prováděly společně.

Podzimní práce

    Podzimní práce začaly začátkem září, ale nepostupovaly dostatečně rychle, ač počasí bylo pěkné a proto byla vyhlášena na 24. a 25. září národní směna a tak sklizeň pro dostatečný počet brigádníků byla urychlena. V Boršově byli brigádníci OÚNZ a vypomohli při sklizni jetelovin a část při stavbě kravína. Jinak po celou dobu sklizně brambor vypomáhali brigádníci ze škol, ze zdravotní školy i v sobotu odpoledne.
    Sklizeň cukrovky začala již v září a postupovala celkem pravidelně, nejhorší bývalo s odvozem. Vypomáhal Kovošrot Kyjov, který ji vozil přímo do cukrovaru. Brigádníci, zajišťovaní pomocí občanských výborů a poslanců MNV, vypomáhali ponejvíce při odvozu. Cukrovky se letos urodilo nadměrně a stále vázl jen odvoz. Byl MNV vyhlášen týden vzorné sklizně cukrovky, za nějž se jí sklidilo 50% od 8 do 16.10. t.r. Výzva ministerstva zemědělství, aby sklizeň cukrovky byla urychlena, se u nás splnila a cukrovka byla z polí sklizena do 31.10. Ovšem, skladovala se, protože odvoz byl pořád nedostačující a cukrovar v Kelčanech měl také malé skladovací prostory. Cukrovar také družstevníkům neúměrně srážel za znečištěnou řepu, ač pršelo jen občas. Odvoz byl skončen až v druhé polovině listopadu. Cukrovka byla dodána na 106,4%. Siláže ze skrajků a řízků bylo mnoho, takže krmivová základna byla zajištěna. Kukuřice se sklízela v listopadu a výnos byl pěkný. Nebyla doseta ozimá pšenice a bude se muset doplnit jařinami.

Plnění výkupu

Kyjov

 

státní plán

plnění

%

chlebové obilí

450 q

471 q

104,6

ječmen

390 q

370 q

94,9

brambory

330 q

331 q

100,3

cukrovka

7903 q

10570 q

133,8

vepřové maso

216 q

189 q

87,5

hovězí maso

108 q

130 q

120,3

drůbež

9 q

79 q

77,7

mléko

103900 l

101348 l

97,5

vejce

128000 ks

138259 ks

108

Boršov

 

státní plán

plnění

%

chlebové obilí

646 q

959 q

148

ječmen

850 q

783 q

92,1

brambory

660 q

774 q

117,2

cukrovka

1540 q

1640 q

106,4

vepřové maso

397 q

454 q

114,3

hovězí maso

338 q

376 q

111,2

drůbež

7 q

9 q

128,5

mléko

247740 l

263000 l

106,1

vejce

165100 ks

216828 ks

131,3

    Jak je vidět z čísel, byla dodávka velmi dobrá, zvláště JZD Kyjov, kde se jen ječmen plně nesplnil, protože vymrzl. Dodávka mléka byla výborná, dojičky na aktivu vyprávěly o svých zkušenostech a radily se ještě o zvýšení, zvláště po sloučení družstev. Drůbežářky byly také pochváleny, neboť odevzdávka vajec se stále zvyšovala.

Poměry v JZD

    Po celý rok probíhala v obou JZD kampaň o zvýšení zemědělské výroby. Byla doprovázena závazky a zvýšení se projevilo v dodávkách. Nebylo-li tak význačné, musíme vzít v úvahu, že v JZD je značná přestárlost členů a nadměrné množství půdy, z 503 ha je 420 ha půdy nečlenské. Na žádost představenstva JZD MNV v Kyjově povolil postoupit 150 ha školnímu statku v Miloticích.
    Sloučení JZD Kyjov a Boršov se uskutečnilo až po hodnocení obou JZD, inventarisaci, takže skutečně nastává příštím rokem. Novým úkolem je vypracovat třetí pětiletý plán, aby byl splněn za 4 léta, to už pro sloučená družstva. 29.12. t.r. bylo na společné schůzi obou JZD za přítomnosti OV KSČ z Hodonína a ONV a zástupců MNV provedeno sloučení obou družstev. Kulturní vložku měl pěvecký soubor Kyjovanka a cimbálová muzika Městského klubu. Začalo to vesele a doufejme v dobrou práci! Předsedou JZD Kyjov byl dosud s. F. Jurák a v Boršově s. Horák. Nový předseda bude zvolen na výroční schůzi. Velkým pomocníkem má být rozvinutá socialistická soutěž a premie za práci. Při sloučení družstev se musí provést nová úprava záhumenek, jako výměna s drobnými držiteli půdy, kteří byli znovu přemlouváni ke vstupu do JZD. Pracovní jednotka 18 Kčs.


pokračuj