Ze života lidí, hodnocení roku


Matrika

chlapců (mužů)

děvčat (žen)

celkem

pozn.

Narodilo se

45

42

87

 

Zemřelo

28

30

58

1 dítě

Sňatky

32

    Je pozoruhodné, že tohoto roku zemřelo více žen než mužů, jiná léta tomu bylo naopak. Úmrtnost dětí je nepatrná, zemřel jen jeden malý hoch. Zemřelí jsou převážně staří lidé od 60 do 80 let. Tak blahodárně se projevuje zvýšená a bezplatná lékařská péče.
    Z význačnějších úmrtí nutno zaznamenat úmrtí ředitele střední školy v.v. Andělína Odstrčila, správce zdejšího musea, který založil a věhlasným učinil přírodovědecké oddělení musea. Pracoval neúnavně i publicisticky, i s mládeží a jeho smrt je velkou ztrátou pro naše rozvíjející se museum. narodil se 6. září 1882 ve Bzenci a poslední jeho působiště bylo v Chropyni. Pocházel ze staré učitelské rodiny (od r. 1825).

Osmé snížení cen

    Dne 24. dubna 1960 bylo vyhlášeno další, již osmé snížení cen, které jednotlivci ušetří ročně 1.064 Kčs. Většinou je snížen textil, přístroje a hlavně elektrický proud, i některé druhy potravin a konzerv. Příklady:

Potravinářské zboží

cukr kostky

z 9,60 na 9 Kčs za 1 kg

rýže - výběrová

z 10 na 8 Kčs za 1 kg

rýže I. jakost

z 6 na 5 Kčs za 1 kg

rýže II. jakost

z 5 na 4 Kčs za 1 kg

rybí konzervy

o 2 až 5 Kčs

cukrovinky

o 3 až 12 Kčs

sirupy, kompoty

o 1 až 1,50 Kčs

káva

o 1 až 2 Kčs za 100 g

čaj

o 0,50 až 1 Kčs za 50 g

Oděvní zboží

panský oděv

o 15 až 100 Kčs

dámský oděv

o 35 až 55 Kčs

vlněné tkaniny

o 20 až 40 Kčs

bavlněné tkaniny

o 5 Kčs

hedvábné tkaniny

o 7 až 9 Kčs

pletené prádlo

o 2 až 7 Kčs

bytový textil, koberce

až o 200 Kčs

záclony

o 4 až 5 Kčs

    Dále byly sníženy potřeby pro domácnost - elektrické spotřebiče, šicí stroje, kočárky, nádobí z nerez oceli, rozhlasové a televisní přijímače (o 300-500 Kčs), gramofony, fotopřístroje a potřeby, hračky, psací stroje a sportovní potřeby. Tak v novém řádu dobře hospodaříme!
    Pro rodiče velikou úsporou je poskytování od počátku školního roku 1960/61 všem žákům všeobecně vzdělávacích škol, odborných škol, učilišť a učňovských škol bezplatně učebnice a školní potřeby v rozsahu 400 milionů Kčs ročně.
    Vláda Republiky československé se usnesla pokračovat v roce 1960 ve zvyšování některých důchodů invalidních, starobních a vdovských, přiznaných před 1.1.1957 nad minimum stanovené zákonem ve výši 400 Kčs měsíčně. Rozsah prostředků na tyto důchody, které budou prováděny na základě individuálního výběru, provedeného komisemi sociálního zabezpečení ONV, se zvyšuje oproti roku 1959 o 120 milionů Kčs.
    Pracující uvítali toto snížení cen nadšeně a přihlásili se na celozávodních aktivech řadou závazků ke zlepšení výroby! Například Sklárny Moravia v Kyjově vyhlásili úspory výroby o 420 tisíc Kčs, Šroubárny o 400 tisíc Kčs, Mlýny (nedopsáno).
    A z řad občanů: Ženy nakupují. Jedna říká: “Co je to snížit rýži o 1 Kčs!” Druhá odpovídá: Vždyť za to máte tři housky a ještě desetník!” Jako dobří hospodáři musíme počítat i s maličkostmi. Při snížené ceně kočárku je možné koupit ještě část výbavy pro novorozeně.

Všestranný umělec

    Dne 24. března uplynulo 10 let od smrti profesora Jana Znoje z Boršova, svérázného umělce, průbojného sochaře, malíře a keramika. Jeho práce jsou až v Amsterodamě (Rembrandt), v Jerusalémě (Cyril a Metoděj) v Sévres a Stockholmu (porcelán a keramika). Vyzdobil monumentálními plastikami z kolorované terakoty například Husův sbor na Vinohradech a jiné budovy. Zachytil i vzrušené boje pražského povstání. Sochařsky vytvořil Vítání rudoarmějce a malířsky na týž motiv 13 obrazů. Soubor jeho díla, dosud uložený v Praze, bude jednou základem kyjovské výtvarné galerie.

Smutná vzpomínka

    17. duben 1945 byl pro Kyjov tragickým dnem. Vinou gestapa, které sídlilo v domě č.p. 31, vedle městské radnice. Gestapáci již roku 1943 vystěhovali odtud všechny nájemníky a zřídili si tu velitelství. V tomto domě od 14. dubna do 17. dubna mučili gestapáci nelidským způsobem naše lidi, ač už jejich armády houfně ustupovaly a sovětská děla už nedaleko duněla. I oni působili rámus aspoň spouštěním motorů několika aut, aby nebylo slyšet křik mučených. Zástupcem velitele byl neblaze proslulý Villi Kunze. Když své hrůzné dílo dokončili, zapálili dům a s ním shořelo 13 domků. Sami včas ujeli. Kdo byli ti umučení před 15 lety, kteří na dvoře téhož domu byli nedbale zahrabáni? Karel Domanský, učitel z Kyjova, František Dočekal, zahradník z Nětčic, Marie Staňková, manželka učitele z Bzence, Florián Jelínek ze Bzence i František Juriga a dva rudoarmějci, jejichž jména nemohla být zjištěna.
    Nezapomeneme ani tragicky zahynulých v chatě na Kameňáku 14. dubna 1945, kde byli gestapáky přepadeni, ubiti a v chatě spáleni: Narcis Ištok, Jiří Pirdek, František Škop z Kyjova a Vladimír Grufík z Nětčic, rovněž i Rafael Havlíček z Bystrce u Brna a Zdeněk Skřivánek z Otnic u Brna.
    I na tomto vraždění měl účast gestapák W. Kunze. Ne nadarmo pak prchal k rakouské hranici v ochranu Američanů, ale byl dostižen, když se snažil přeplavat řeku a odvezen na místo svých posledních zločinů do Kyjova, tam lidovým soudem odsouzen k smrti a na vězeňském dvoře popraven!

Hodnocení roku

    Rok 1960 byl ještě rokem našich úspěchů v rozvoji socialismu a téhož roku byla také odhlasována NS naše socialistická ústava, k níž byla rozsáhlá diskuse s tisíci připomínkami. Životní úroveň stále stoupala, byl dostatek všech možných potravin, jen na maso a citrony bývaly fronty. Snížení cen v dubnu přinesly celkově našim občanům milionové úspory. Plány pro další pětiletku byly vypracovány a naši pracující se snažili, aby byly úkoly zvýšeny tak, by pětiletka mohla být splněna za 4 léta, ovšem počítá se s normálními poměry.
    Ve světové politice stále více se uplatňuje snaha, vedená SSSR, aby světový mír byl zajištěn a s. Chruščev navazoval diplomatické styky i s kapitalistickými zeměmi a svou návštěvou ve Francii značně oslabil vliv Spojených států v této zemi. V Sovětském svazu se projevilo úsilí proniknout do vesmíru a veliké konstrukce kosmických korábů osázené i zvířaty, pověstnými psíky Strelkou a Bělkou, přinesly mnoho praktických poznatků pro přípravu letu člověka do vesmíru.
    Volby v ČSR vyjádřily manifestačně jednotu našeho lidu a souhlas s politikou KSČ, když všichni kandidáti NF byli zvoleni. Celkově do NS volilo 99,8% voličů, do NV 99,82%, v JMK (Jihomoravském kraji) do NS 99,88%, do NV 99,89%.
    V novém územním rozdělení se bude snad lépe rozvíjet iniciativa rozvoje přílivem čerstvých sil nových pracovníků, aby všechny úkoly mohly být splněny. V Hodoníně, sídle našeho nového okresu, již 19. března zasedala okresní konference KSČ a projednávala všechny úkoly nového okresu, v průmyslu nová technika, rozvoj brigád socialistické práce a v zemědělství? Příliv mladých sil a hodně dobrých strojů k ulehčení dosavadní práce. Jak konference hodnotila, přibylo i slabých družstev a bude nutno jim věnovat zvýšenou pozornost. Zatím úkoly za tento rok byly stoprocentně splněny, v cukrovce byl okres Hodonín při sklizni dokonce na prvém místě v kraji JM. Tisíce závazků pro XII. sjezd strany KSČ uspíšilo plnění plánů, jen v mléce zůstal dluh.
    Sláva naší II. celostátní spartakiády padala i na náš okres, z něhož jelo na dny mládeže 108 dorostenců, 205 starších žákyň a 270 dorostenek. Byli všichni pochváleni pro slušné a ukázněné chování. Na hlavní dny jelo 250 mužů, 280 žen cvičících v Rozsévačce, 300 žen na cvičení v reji a 48 žen s kuželi. Zase převaha žen, proto naše ženy většinou jsou dlouho mladé a pěkné. Členů souborů LUT bylo také hodně, vždyť nový okres zabírá teď další svérázná národopisná území včetně se Strážnicí, jejíž Národopisné dny byly letos vlivem spartakiády a jejích hostí zvláště triumfální.
    A co mezinárodně? Byli jsme skoro na krok u termonukleární války letos v říjnu. Poselství N.S. Chruščeva presidentu USA Kennedymu mu zabránilo agresi na Kubu a donutilo agresory zrušit i blokádu. Také konec války v Alžírsku po šesti letech je vítězstvím mírumilovných snah. V Africe připravují se další státy na své osvobození z kolonialismu a mírový tábor tyto snahy všemožně podporuje. I my pomáháme podporou těm osvobozeným zemím a mnoho studentů odtud u nás studuje.
    Hodně kyjovských občanů vlastní chaty na Kameňáku nebo u vřesovického rybníka. Také aut přibývá a motorových vozidel, motocyklů, je bezpočtu. Nastávají potíže s garážováním. Televizorů bylo v minulém roce 1,7 na 100 obyvatel, v letošním roce jich opět přibylo, takže na 100 obyvatel připadá 3/2 televizorů (1 televizor na 31 obyvatelů).
    Z politických stran největší počet členů připadá na stranu KSČ, mizivé procento na stranu národně socialistickou a strana lidová, která mívala v Kyjově silné pozice, úplně zanikla. Církevní svátky se také slaví už minimálně, do kostela chodí většinou jen staří lidé a něco dětí. Bývalé pouťové průvody už také nevidět, minulého roku šel ještě skromný průvod z Nětčic a Boršova se soškou Panny Marie postranní cestou parkem, s hudbou a družičkami, ale s malým počtem lidí. Tak se mění i názory lidí na náboženství a většina se již přiklání k vědeckému názoru. Komunistická výchova musí vypěstovat i komunistickou morálku, protože bez ní bychom nemohli budovat komunismus. Rok 1960 se stal dějinným, že se jím stáváme státem socialistickým – ČSSR.

 

    Záznamy za pomoci kulturní a školské komise sestavila a zapsala Marie Vybíralová. Úpravu grafickou Jar. Pírek.


pokračuj