Lidová správa


Lidová správa

    MNV byl umístěn v nově upravených prostorách radnice, kde bylo zavedeno topení plynem a v přistaveném patru byly zřízeny příjemné úřadovny. Chodba byla vyzdobena nastálo květinovým zákoutím a obrázky ze starých částí Kyjova, dílo profesora Miroslava Čančíka. Úřední hodiny byly obvyklé, od 7 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 16 hodin. Od 17 hodin začínaly různé komise, schůze rady bývaly od 15 hodin každých 14 dní, schůze pléna jednou za 2 měsíce. Mimořádné schůze rady i jednotlivých komisí byly také nutné, neboť náročnost na organisátorskou práci národního výboru roste s rozsahem hospodářství a srovnáme-li úkoly s předcházejícími lety, konstatujeme, že neustále stoupají, neboť se neustále rozšiřuje pravomoc a odpovědnost MNV.
    Hospodaří se s velkými prostředky a ekonomické hospodaření se stále více přibližuje podnikové bázi. Všechny problémy národního výboru jsou řešeny ve schůzích komisí, rady i pléna. Před koncem roku se uzavírala bilance práce MNV a tato na plénu MNV byla předložena i široké veřejnosti jako zpráva o komplexním rozboru za rok 1961.

Úsek vnitřní správy

    Vnitřní správa musela po celý rok zachovávat hledisko hospodárnosti, i když se výdaje neplánovaně zvýšily při nárazových akcích jako volby soudců, sňatková jubilea a jiné občanské akty. Agenda stále roste, ale počet zaměstnanců se nemění. Největší agenda byla v matrice a matrikář pracoval hodně přes čas, aby všechno stačil. Celkem na MNV pracuje 15 zaměstnanců, mimo předsedu a tajemníka. Téměř jednu třetinu agendy tvoří různé posudky, které se vyřizují do 14 dní a mnoho zbytečné práce zabírají různá potvrzení, která by se dala dostatečně zjistit z občanských průkazů.
    Komise pro ochranu pořádku řešila 69 přestupků, polovinu pro špatné občanské soužití, také rozkrádání veřejného majetku, hlášené veřejně i rozhlasem a ostatní přestupky různého rázu. Mladistvé případy byly jen tři, nejvíce provinilců je mezi občany středního věku.
    Místní lidový soud zahájil svou činnost na podzim po volbách soudců. Do konce roku řešil ještě 9 případů, 4 ukončeně. Některé se předávají okresnímu lidovému soudu. Spolupráce s SNB je vždy dobrá a také zástupce SNB se zúčastňuje komisí pro ochranu pořádku. Funkce lidového soudu je spíše nápravná, než čistě trestná, neboť i dospělí občané se musí stále vychovávat k novému socialistickému pořádku a soužití.

Požární sbor

    Požárním sborem bylo tohoto roku zaznamenáno 21 požárů, z toho 6 v místě. Požární sbor má 119 mužů a spolupracuje i 52 žen. Materiální vybavení sboru pořád není na výši. Také nová zbrojnice schází, staré umístění u pivovaru je už nedostačující.

Zprávy z komisí

Komise pro výstavbu

    Na úseku občanské výstavby byly naplánovány tyto akce: koupaliště, přírodní hlediště, stavba tribuny na stadioně, stavba silnice ve čtvrti Boršov a terénní úpravy v parku.
    Na koupališti bylo provedeno hodně základní práce jako kanalisace, filtrační stanice, úprava starého bazénu. Hodně vypomáhali brigádníci, zvláště při terénní úpravě školní mládež. Pro naléhavé úpravy na přírodním hledišti se ostatní práce odsud přesunuly a odložily na příští rok.
    Na přírodním hledišti bylo upraveno promítání pro širokoúhlý film. Navážela se zemina, by bylo hlediště stupňovité, krásně byl upraven vchod, uvnitř byla postavena restaurační budka a před vchodem dvě pokladny. Terénní úprava velmi pěkná a sadová vkusná. Bylo radostí při plném večerním osvětlení i za dne tam vstupovat.
    Na stadioně se staví kuželna, zatím se skladuje materiál, rovněž na stavbu silnice v Boršově byl připraven materiál a práce za pomocí místních brigádníků byla započata. Na všech akcích odpracovali brigádníci 80 tisíc hodin a jen 20% prací bylo placených.

Komise bytová

    Žádostí o byt stále neubývá. Stěhují se lidé z vesnic, kteří jsou zde zaměstnaní, zvláště mladí chtějí samostatně bydlet. Celkem bylo uspokojeno 130 žadatelů, zbývá jich ještě 380.

Družstevní výstavba

    Bylo postaveno 60 bytů ve výstavbě státní a podnikové, na družstevní výstavbu získáno 70 družstevníků a pro ně se začíná stavět u Mlýnů. Ostatní družstevníci se získávají pro sídliště za stadionem. V podnicích byla rozsáhlá získávací akce, nejvíce družstevníků získali ve Sklárnách Moravia, ve Mlýnech, jen Šroubárna je pozadu. Do akce se získávají i zájemci z venkova, ale i lépe situovaní nájemci se přemlouvají k družstevní výstavbě. Cesta družstevní výstavby je nejlepší ke zmírnění bytové krize a při dobrých výdělcích si každý může na vlastní byt ušetřit. Vždyť stát také přispívá velkou částkou. Rovněž přispívají i podniky, které postaví 24 bytových jednotek v sídlišti za Stadionem a 48 bytových jednotek bude družstevních. Už se za Stadionem dělají výkopy, kácejí se stromy ze zabraných zahrad a sadů nebo se prostě vyvracejí buldozery. Škoda, že nedovedeme při výstavbě zachovat aspoň část ovocného stromoví, každé nové sídliště je jako oholené a až po čase se začíná se sadovou úpravou.

Komise finanční

    Celoroční čerpání rozpočtu vyšlo na 101%. Příjmy dosáhly 124%, neboť se zvýšily u daně domovní, protože byla provedena prověrka bytová a byty přeměřeny. I příjem z kin se zvýšil, když byl uspořádán IV. FFP a když se třikrát týdně promítalo na přírodním hledišti během léta. Jen Komunální služby nedosáhly plánovaný zisk.
    Nedoplatky u daní se také vyskytovaly a byly zajišťovány soudružskými návštěvami členů komise u neplatících občanů, nebo pomocí závodních výborů na závodech. Zůstal nedoplatek daní ve výši 15.662 Kčs, který je dobytný. Jinak zůstává přebytek 40.365 Kčs. Celkem dobrý výsledek hospodaření a kolik se za ním skrývá i těžkostí.

Národní majetek

K 31.12.1961 měl MNV ve správě tento majetek:

budovy správní

3 710 794,00

budovy hospodářské

1 162 055,00

budovy školní a zdravotní

16 928 770,00

pozemky

774 658,06

silnice, mosty

2 097 600,00

zařízení a inventář

2 812 633,47

materiál

213 853,49

porosty

69 070,00

drobné předměty

1 576 792,82

materiál pro akci Z

194 686,33

celkem

29 480 913,17

    Domy č.1 a 2 na náměstí jsou ve velmi zchátralém stavu, hrozí jim ze zadní části sesutí. I věž na radnici je také ohrožena. Jsou to budovy, které nelze bez většího nákladu asanovat a každý pokus o finanční zajištění je zatím bezvýsledný. Oprava radnice vyžádala si tak značný náklad, že na jiné zatím nezbývá.
    Školy jsou v dobrém stavu až na budovu ZDŠ na Komenského ulici, která už je stará a nevyhovující, potřebuje radikální asanace. V části této budovy, v bývalém piaristickém klášteře je umístěna Lidová škola umění. Budovy mateřských škol jsou v pořádku, IV. mateřská škola má krásnou moderní budovu v sídlišti Mezi mlaty.
    Drobnější opravy a údržba se provádějí každým rokem.

Plánovací komise

    Plánovací komise měla na starosti komunikace, veřejné osvětlení, sady a jinou veřejnou úpravu. Vozovky ve správě Státních silnic jsou ve velmi dobrém stavu, vozovky ve správě města jsou ve značné míře neupravené, většinou lepší polní cesty, zvláště ve čtvrti Újezd. Také jiné ulice čekají na úpravu, zvláště boční ve čtvrti Boršov a Nětčice. Nejhorší, v době dešťů úplně rozbředlá a nepřechodná je silnice ve Vrchlického ulici, kde vyrůstají nové bloky domů a kladla se pod ně kanalisace, prováděla plynofikace a jiné. Nově vyasfaltovaná a vybetonovaná je silnice a příchod k nádraží, takže dlouholetá bolest na prach a špínu – zmizela. V novém sídlišti Mezi mlaty se dodělala krásná vozovka. Dosud není dohotovena kanalisační síť, takže výkopy ještě i nadále budou hyzdit město, ale je to naléhavá nutnost, neboť při větších deštích stará kanalisace nestačí pojmout záplavu vody a některé ulice jako Nerudova, mají zaplaveny sklepy i domy. Při těchto úpravách pracují brigádnicky i občané.
    Veřejné chodníky také chátrají a situace se nelepší, jak by bylo žádoucno, protože MNV zaměstnává jen jednoho dlaždiče a pomocníka. Nejvíce jsou chodníky poškozeny plynofikací a plynárny se zavázaly je do dvou let opravit. Nedostatek řádných chodníků je ve čtvrti Nětčice a Boršov, které jsou pořád málo upravenými vesnicemi.
    Veřejné osvětlení bylo nově provedeno ve čtvrti Nětčice a Mezi mlaty, kde mělo být však modernější, aby zapadlo do pěkného rámce sídliště. V ostatním městě je stav osvětlení v desolátním stavu, více nesvítí než svítí a je tím ohrožována bezpečnost chodců, zvláště jdoucích ze směny. I mnohá neplecha se spáchá na účet tmy. Na náměstí se budou žárovky nahrazovat výbojkami.
    Čištění města je nedostatečné, protože je nedostatek pracovníků a čištění se provádí primitivně zametáním. Zametací kartáč se ukázal nevhodný, zviřoval nemožně prach a kartáč s odsáváním je pro naše poměry moc nákladný. Je možné se spojit s jiným městem při jeho používání, jako je to s odvozem popela.

Sadová úprava

    Sadová úprava je opravdu pěkná. Byly vysázeny stovky růží, ozdobné keře, živé ploty, plochy oseté trávníkem a vysázeny květinami. Také na různých místech bylo vysázeno 200 ovocných stromů. Vzorná květinová úprava byla před vchodem do letního kina, když měl být IV. Filmový festival a Slovácký rok. Na Komenského ulici byly zasazeny podstavce s truhlíky na květiny. Ale škůdci se našli i zde, truhlíky odtrhli, květiny vyházeli nebo odcizili i s truhlíky. Na jedné straně občané sami pečují o výzdobu ulic, zřizují záhony s květinami, jako krásnou výzdobu před domem měli občané nahoře v Brandlově ulici, ale i Jelínkovi v Žižkově ulici a Lužovi v třídě Rudé armády, na druhé straně blázniví škůdci ničí tuto křehkou krásu. Kolik tu ještě bude potřebí estetické výchovy, kolik výchovy k pořádku, aby nikdo na ulici a v sadech neodhodil ani papír, vždyť stejně jsou všude umístěny odpadkové koše.
    O pěkný vzhled cestiček a cest v obou sadech pečuje školní mládež, která je brigádnicky čistí a kupky listí si odváží JZD jako stelivo. I Výbor žen se stará o výzdobu města. V neděli se v novém slunném parku spouští vodotrysk. V nádrži jsou barevné ryby a kvetou tam lekníny. Nešvarem je vypouštění drůbeže do ulic a vozy z JZD také často trousí slámu, seno nebo i hnůj. Občanské výbory o úpravu prostředí mezi sebou soutěží.

Komise sociální a zdravotní

    Komise sociální a zdravotní se starala o občany důchodce a sociálně slabé, i o zdraví všech občanů. Město k 31.12.1961 má 1.768 důchodců, tj. 21% obyvatelstva a nejnižší důchod se pohybuje od 192 do 360 Kčs, nejvyšší činí 1.600 Kčs. Letos 168 starodůchodcům byly zvýšeny důchody v částce 8.600 Kčs. Členové komise se za tím účelem zvlášť školili.
    4. března t.r. byl v našem městě slavnostně otevřen Dům důchodců, v němž se usadilo 145 osob, z toho 48 z Kyjova. Během roku zemřelo 20 osob a na každé uprázdněné místo se hlásí tolik zájemců, že se musí při výběru přihlížet k těm nejpotřebnějším. V krásné moderní budově mají důchodci všechno pohodlí a kulturně se vyžívají programy rozhlasu, televize, zásilkami knih z Městské lidové knihovny, i besedy a přednášky se pro ně často pořádají. Mnozí ještě jsou užiteční při různých pracích. 63 důchodců mimo Domov dostalo jednorázovou výpomoc na uhlí nebo oděv, případně věcnou. Důchodci se také podílejí na léčení v lázních, na rekreaci, i pro děti. 46 důchodcům se poskytuje zlevněné stravování v restauraci na Záložně. Vzadu na přírodním hledišti se zřizuje klub důchodců. Do zaměstnání bylo ze 148 osob přijato 89.
    O zdraví občanů pečovala komise kontrolou čistoty, pitné vody a různých prostranství. Také vyhlášený Jarní úklid přispěl ke vzhledu a čistotě města. Rovněž v jeslích, ve školách, i v podnicích veřejného stravování dbají členové komise o hygienu. Mimo školy mají podniky dost závad v uskladňování potravin, v sociálních zařízeních, i ve zdravotních průkazech zaměstnanců. Další závady jsou v rozvozu potravin, masa, mléka a pečiva, neboť rozvoz je pořád primitivní. V pekárně však nebyly shledány závady, rovněž v mlékárně, ale kvalita, chleba, mléka a smetany nebyla vždy dobrá.
    Více závad bylo v JZD u dojiček a u mléčného zařízení. Schází dostatek teplé vody, lékárničky a sociální zařízení. Ani nepořádek na dvoře neprospívá hygieně. Také v Komunálních službách se musela odstranit řada závad v pracovním prostředí. Největší procento nemocnosti mají Komunální služby. Chřipková epidemie si vyžádala řadu hygienických opatření a občané byli stále na ně veřejným rozhlasem upozorňováni.
    Co ještě schází doplnit je řada dětských hřišť na různých místech, což by si měly vzít na starost občanské výbory, jako to udělal OV na Lidické ulici, který svépomocí hřiště zřídil z materiálu od MNV.

Úsek místního hospodářství

Komunální služby

    Nejobsáhlejším úsekem místního hospodářství jsou Komunální služby, které slouží nejšíře občanstvu přímo a jsou řízeny MNV. Do roku 1960 měly 45 oddílů, letos jich ještě přibylo o kosmetiku, půjčovnu průmyslového zboží, zprostředkovnu prodeje zboží použitého, úschovnu potravin, dětské kadeřnictví, kladení terassa, malířství písma a šití dámského prádla na zakázku. V Boršově byla také zřízena holičská provozovna. Některé služby byly rozšířeny, v jiné byl zvýšen stav pracovníků jako navijárně a v oděvní službě. Bylo by žádoucno zřídit ještě další služby jako zhotovování klíčů Fab, prodej hašeného vápna, parní lázně i cestovní informační službu.
    Plán výkonů i tržeb byl rovnoměrně plněn až na 4. čtvrtletí, kdy se projevil nedostatek některého materiálu jako žuly, lepenky, televizních antén a také zaměstnanci byli nemocni a mladí nastoupili vojenskou presenční službu. V některých provozovnách byl větší náklad než zisk už z uvedených důvodů a ještě navíc v zasklívací službě, zahradnictví a pohřební službě. Velkých nákladů si vyžádaly nově zřízené služby, např. kosmetika 27.017 Kčs, půjčovna zboží 29.498 Kčs. I náklad na učně byl značný.
    Bezplatně byly vyvlastněny dvě budovy a zařízení pro betonárnu. Podnik byl zapojen do okresní a krajské soutěže, i do vnitropodnikové. O titul Brigáda socialistické práce se přihlásily dva kolektivy. Za III. čtvrtletí obdržel podnik putovní standartu ONV a OOR (okresní odborové rady) z Hodonína a odměnu ve výši 3.000 Kčs. Občané začínají být s Komunálními službami více spokojeni a také jich více používají. Některé zaslouží lepší a důslednější propagaci jako kosmetika, šití prádla a půjčovna zboží.

Pohřebiště

    V Kyjově jsou čtyři hřbitovy, dva ve čtvrti Újezd, jeden v Nětčicích, uzavřený již jako starý kyjovský po 12 let. U obou se provádí od roku 1959 likvidace a ten na Újezdě se promění v sad. V Boršově je také ještě hřbitov sloužící k pohřbívání. Likvidací starého hřbitova roste počet hrobů na novém, takže se bude muset nový hřbitov rozšířit podle plánu. Majitelé hrobů odstraňují hlavně náhrobky, ale mnoho je jich už bez majitelů a tak náklad na jejich odstranění bude větší než jejich hodnota.
    Na novém hřbitově na Újezdě není vyvěšen dosud plán hrobů, ani není provedeno jejich očíslování jako tomu bylo na starém hřbitově. Za starým hřbitovem se během času vytvořilo smetiště, jež bude nutno také co nejdříve odstranit, aby se nerozrostlo do nemožnosti a zbořit hřbitovní zdi. Hřbitovní kaple si zaslouží opravy, je už hodně zdemolovaná. Hřbitov v Boršově je v normálním stavu.

Sbor pro občanské záležitosti

    Sbor pro občanské záležitosti rozvíjel zdárně svou činnost a předsedkyně s. Jiřina Lungová se snažila překonávat potíže jako bylo zajišťování programu při vítání dětí do života v letních prázdninových měsících, nebo nedostatek varhaníka při sňatcích, a hlavní, nemožnost získat pietní síň a tyk vybavování občanských pohřbů stále vázlo.
    Velkou událostí byla první zlatá svatba na MNV v Kyjově manželů Florecových dne 7. ledna 1961. Štěpán Florec a Celestýna Florecová, rozená Kostihová z Boršova vstoupili do manželství dne 7.1.1911. Jejich společný život byl těžký, plný odříkání a tvrdé práce. Za první republiky Štěpán Florec získal důchod za dvacetiletou práci v dolech 36 Kčs měsíčně a za protektorátu mu byl ještě odebrán. Teprve socialistická republika tuto křivdu napravila. Přes všechna příkoří a těžkosti vychovali manželé dvě zdárné děti, poctivé pracovníky naší vlasti. Výročí zlaté svatby oslavují současně se svatbou svého vnuka Jaroslava Váni. Rada MNV se všemi občany města přála manželům, aby spolu strávili ještě mnohá další šťastná léta a vyslovila jim poděkování za příkladný manželský život i celoživotní práci.
    Slavnost byla zahájena v obřadní síni MNV slavnostním pochodem na varhany, při němž svatebčané vstupovali. Recitaci básně Branislavovy Matka a děti provedla s. Poledňáková. Matrikářem byli manželé představeni předsedovi MNV Radoslavu Navrátilovi. Předseda měl k nim hluboce procítěný projev, při němž si ženy oči utíraly. Sólo na housle zahrál Mg. Gustav Kůr a pionýrka Tomancová zarecitovala báseň. Po ní nastoupil pěvecký soubor s. Oldřicha Máčela a zazpíval několik písní. Pionýři podali manželům kytice, babička měla kytku se zlatými květy. Byla v pěkném slováckém kroji s vlastními bohatými výšivkami. Živila se léta předkreslováním slováckých vzorů. Nakonec jim všichni přítomní blahopřáli a od horníků dostali dárky.
    Tato slavnost byla zaznamenána pracovníky československého rozhlasu na magnetofonový pásek a vysílána ještě téhož dne rozhlasem. Svatební hostina byla v Boršově a byl na ni pozván předseda MNV a delegáti horníků. Tato krásná oslava dlouholetého manželství je projevem úcty našeho zřízení k řádné rodině, jako nejpevnějšího základu státu. Mladá dvojice a všechny další mají v těchto starých manželích příklad stálé, obětavé lásky, dlouhým soužitím ucelené, ke konci života uspokojené i hospodářským zabezpečením.

Komise kulturní a školská

    Schůze komise kulturní a školské pravidelně navštěvují zástupci závodů a tak mohla být koordinována činnost Městského klubu, který čtvrtletně předkládal svůj plán činnosti ke schválení a zároveň byla zkontrolována činnost MěK z minulého čtvrtletí. Také ředitel Městské lidové knihovny je členem školské komise a takto je stále činnost knihovny sledována. V komisi byly projednávány přípravy IV. FFP a Slováckého roku, oslavy 40. výročí založení KSČ, VŘSR a průběh akcí v Měsíci československo-sovětského přátelství.
    Člen okresní komise s. Josef Zabloudil se zúčastňuje schůzí jako aktivista a přenáší pravidelně zprávy a připomínky z okresní školské komise. Komise po celý rok sleduje činnost kina MNV, plnění plánu inkasa vstupného, výběr filmů, reklamu kina. Vedoucí kina je vždy zván podle plánu do schůzí komise. Komise zastupuje i komisi letopiseckou a sleduje zápisy do městské kroniky. Dokončeny jsou zápisy z roku 1959. I činnost Městského muzea je sledována, jež má cenné přírodovědecké sbírky, ale postrádá odborníka k jejich pořádání a vedení.
    Co nejčastěji bývaly projednávány záležitosti školské. Členkou komise je zástupkyně ředitele SVVŠ a ZDŠ v Kyjově s. Zdena Urbanová a aktivistkami tři učitelky z téže školy. Z ostatních škol jsou aktivistkami ředitelky mateřských škol a zástupce vyšší zdravotní školy. Úzká spolupráce komise se školami se pěkně rozvíjela. Členové i aktivisté komise byli pověřeni patronátem nad jednotlivými školami a o svěřené škole podávali zprávy. Návrh, aby v komisi byl zastoupen i zástupce SRPŠ nebyl dosud uskutečněn.
    Komise kulturní a školská pracovala podle plánu a scházela se každých 14 dní. Účast členů a aktivistů na schůzích bývala dobrá a úroveň schůzí živá debatou i kritikou a iniciativou a dík osobě předsedy nebývalo v ní rozporů, protože s. Vladislav Kocman umí jedinečně jednat s lidmi, např. s rozhněvanými rodiči, když si přicházejí na některou školu stěžovat. Členové, kteří nenavštěvovali delší dobu komisi, byli včas upomenuti a tak nebylo třeba nikoho z komise vylučovat pro neúčast.
    Komisi kulturní a školskou občas navštíví předseda MNV nebo některý tajemník, případně okresní školní inspektor a jiní. I spolupráce s občany prostřednictvím aktivistů je dobrá.


pokračuj