Ze života lidí


Jesle

    Jesle mají samostatnou budovu v Nětčicích ústředně vytápěnou. Jsou v ní dvě herny a jedna ložnice. Péče o děti je celodenní. Vaří se ve vlastní kuchyni podle jídelního lístku, kontrolovaného lékařem. Lékař navštěvuje jesle dvakrát týdně, sleduje hygienu, zdravotní stav dětí, ochutnává i jídla. Péči o děti mají dvě diplomované sestry a dvě ošetřovatelky. Prádlo pro děti je ústavní a proto vidíváte v zahradě tolik sušícího se dětského prádla a plenek. Dostatek je i prádla ložního a jiných potřeb, také hraček je hodně. MNV, jehož jsou jesle zařízením, dobře o ně pečuje.
    V jeslích jsou umístěny děti od 1 do 3 let. Možno jich umístit 25, průměrně jich bývá 18. Nově byla postavena kočárkárna. Přístup rodičům je dovolen jen do přijímací místnosti z hygienických důvodů. S rodiči nebylo žádných potíží, naopak vyslovují sestrám uznání za dobrou péči, kuchařkám za dobré a kvalitní jídlo, při němž děti dobře prospívají. Také ostatní personál zasluhuje uznání, za řádné plnění povinností – jako nejlepší pracovnice byla vyhodnocena s. Anna Barvíková, která nešetří svého času, ošetřuje vytápění i ostatní má ve vzorném pořádku. Příspěvky rodičů byly opět sníženy podle příjmu, průměr na dítě denně činí 4,20 Kčs!

Ošetřovna pro zvířata

    Na bývalých jatkách byla zřízena ošetřovna zvířat s ustájením. Jsou tu umístěni koně, krávy, zvláště březí s nějakou poruchou, vepřový dobytek i drobné zvířectvo. Vzadu je velký operační sál s menší ošetřovnou a kanceláře. Vpředu byly upraveny byty pro zaměstnance. Vedoucím je Dr. J. Pilař. Na Lidické je ambulantní ošetřovna.

Obnova hotelu Slavia

    Hotel Slavia byl důkladně opraven a zrestaurován, společenské místnosti byly vkusně vyzdobeny a zařízeny. Část jídelny slouží jako kavárna. Hotel i restaurace byly zařazeny do II. cenové skupiny. Dvakrát týdně se pořádají taneční večery. Hraní karet je omezeno, milovníkům her jsou vyhrazeny místnosti na Záložně.

Výkup domů

    Domy některých občanů v Mlýnské ulici, v třídě RA byly vykoupeny, dány jim jiné, nebo proplaceny. I v Riegrově ulici se vykoupily některé domy, protože tamtudy povede se nadjezd, o který se jedná už několik let. Je to nejfrekventovanější místo a u závor před nemocnicí vzniká úplná zácpa vozidel z obou stran a dochází i k nehodám.
    Státu darovali své domy Dr. K. Kozánek na náměstí č. 32 a Ctibor Sonevend, který v něm zřizuje unikátní divadelní muzeum (dům č. 558 Komenského ulice). Také bývalá vila stavitele Poláška byla od stavebního podniku převzata na internát Zdravotní školy, která má již v budově na Komenského nemožný nedostatek místa.

Klub důchodců

    O klubu se jedná již několik let a stále se nemohl najít vhodný objekt. Nyní se rada MNV rozhodla, že divadelní místnosti na letním kině jsou plně nevyužity, tak se mohou upravit na klub důchodců. Budou vytápěny plynem. Tak budou mít staří lidé, kteří nemohou mít umístění v Domě důchodců pro jeho malou kapacitu, možnost se někde zdarma sejít a nemusí se chodit v zimě ohřívat na nádraží nebo do bufetu.

Kritika obchodu

    Akce Za další rozvoj socialistického obchodu, která proběhla v měsíci květnu v občanských výborech, měla 240 připomínek. Je vidět, že se objevilo bolavé místo. Bylo hodně stížností na nedostatek dětského zboží a dívčí obuvi, na špatné číslování oděvů a nedostatek ponožek i vlny. (Z toho důvodu ženy vykupují lyžařské vlněné ponožky a pletou z nich svetry.)
    Také zásobování masem je stále bolestivé. Fronty a fronty, lidé stojí před Masnami několik hodin před otevřením. Co je to za spoustu ztraceného času! Byly návrhy na různou prodejní dobu, po odjezdu autobusů, aby venkov tolik nenakupoval, nebo zavedení lístkového systému. Pramen na prvý návrh nepřistoupil, druhý je iluzorní.

Veřejný pořádek

    Veřejný pořádek při významných a kulturních akcích nebyl porušován a nebylo potřebí zásahu Veřejné bezpečnosti. Drobné přestupky se projevovaly po celý rok včetně přestupků dopravních a byly pokutovány, někde postačilo napomenutí. Veřejný pořádek nejvíce byl narušován opilými občany a tím i mravně byla ohrožována mládež. Starší mládež způsobila několikrát výtržnost v hotelu Slavia při tanečních zábavách, dopouštěla se přestupků poškozování národního majetku, jako ničení odpadových košů, laviček, květin, poškozování dopravních značek, poutačů, někdy i výkladních skříní. Několikrát musela bezpečnost zakročit pro rušení nočního klidu po slavnostech (Slovácký rok, hody).
    Také zaměstnanci Energostavu z Bratislavy přechodně ubytovaní na Újezdě se dopouštěli drobných krádeží na polích a ve vinohradech a často se opíjeli. Beseda s SNB pomohla k nápravě. Vozovky jsou stále znečišťovány vozidly z JZD, které trousí slámu, seno i silážní krmivo a hnůj, traktory zase bláto. Přes upozorňování Bezpečnosti se stále případy znečišťování opakují.
    Také úprava rozkopaných chodníků po plynofikaci, kanalizaci stále vázne a zvyšuje nebezpečí úrazu, zvláště u dětí a pro špatné osvětlení i u dospělých. Také nepravidelný odvoz popela způsobuje, že odpadky se sypou mimo popelnice a jejich dlouhé vystavení na chodnících způsobí někdy v nočních hodinách při špatném osvětlení i úraz. Ani chodník u nádraží není ještě upraven a způsobuje nepříjemný estetický pocit cestujících, zvláště při módě světlé obuvi je nenadálé zablácení pořádně nemilé.

Nehody

    Dopravní bezpečnost se proti minulému roku zhoršila – místo 14 už 26 dopravních nehod. 19 zavinili motocyklisté, 2 řidiči nákladních aut, 4 řidiči osobních a jednu cyklistka, která vezla husu a spadla při srážce tak nešťastně, že byla ihned mrtva. Ostatní nehody způsobily těžké nebo lehké zranění a škodu 25.000 Kčs. To ponouká k zamyšlení, že nutno mimo preventivní poučování také zlepšovat naše vozovky.

Trestná činnost

    I trestná činnost se projevila v 27 případech, 12 z toho bylo krádeží ve sklepech i obchodech, které prováděli zloději z okolí, až ze Slovenska. Ostatní případy byly rozkrádání národních majetků, ublížení na zdraví, pohlavní zneužití aj. U přestupků také nastalo zvýšení, bylo oznámeno 145 občanů pro rušení občanského soužití.

Požáry

    Požáry byly v městě celkem tři, jeden v kůlně JZD, který zavinily děti – chlapci Hochman a Bulva z pomocné školy. Při tomto požáru uhořely ovce a shořelo krmivo. Jak nutné, mít děti stále v patrnosti, i když nejsou naše. Výchova k pořádku také musí být souladná ve škole i rodině. Druhý menší požár vznikl v hotelu Kotek, zaviněný neopatrným kuřákem a rovněž takový nedbalý kuřák zavinil požár ve skladu papíru ve Sklárnách Moravia.
    Maličkosti, pohyb ruky a hned spousta škody! I mezi školní mládeží dochází ke krádežím menších částek peněz a oděvních svršků. Dokonce parta čtyř chlapců se dopouštěla krádeží i ve sklepích. Některé krádeže provádí dojíždějící mládež např. v samoobsluze. Občanské výbory se zabývají otázkami veřejného pořádku, ale musí tak činit častěji a soustavněji. Pro motorová vozidla je nutno zřídit hlídanou úschovnu. Výchova k pořádku je na místě nejen u mládeže, ale i u dospělých.

Pohyb obyvatelstva

    Podle sčítání lidu z roku 1960 má Kyjov 8.500 obyvatel. Stále více lidí se přistěhovává z venkova.

Rozšíření služeb obyvatelstvu

    Služba obyvatelstvu se už projevuje jako nedostatečná a bylo nutno ji rozšířit o nové obory. Byla zřízena půjčovna průmyslového zboží, v níž si může každý vypůjčit vysavač, gramofon, psací stroj, leštič parket a jiné přístroje. Je to výhodné, protože občané nemusí kupovat přístroj, který by byl u nich jen částečně využit. K půjčovně bylo připojeno Zprostředkování služeb – koupě a prodej zboží i nemovitostí.
    Pro ženy byla zřízena kosmetika, dobře vybavená a vedená. Také dětské kadeřnictví bylo zřízeno, takže už děti nemusí čekat mezi dospělými a být často přehlíženy. Ve čtvrti Boršov bylo zřízeno holičství a tak ulehčeno provozovně na náměstí. Také požadavku žen, aby byla zřízena dílna pro šití prádla a prošívaných pokrývek, bylo vyhověno. Radiotelevize byla rozšířena, lhůty zkráceny a služba se vztahuje i na umisťování antén.
    Pro příští rok se chystá ještě další rozšíření služeb ke spokojenosti občanů, takže bude už záviset jen na nich, jak jich budou využívat. Na dosavadní služby nebylo stížností, až na delší čekací lhůty, zaviněné nedostatkem pracovníků např. v malířství. Celkem se život pro pracující stále zlepšuje.

 

    Zapsala podle skutečnosti i záznamů po schválení kulturní a školské komise Marie Vybíralová, kronikářka. Úprava Pírek Jaroslav.


pokračuj