Z veřejného života, hodnocení roku


Z veřejného života

1. máj

    30. dubna večer se tradičně stavěl máj na náměstí a na tento starý zvyk padlo několik pěkně vzrostlých smrků. Provedli vše svazáci. Počasí bylo chladné a proto i obecenstva poméně. Po skončení slavnosti byla pak lidová veselice. Tak začaly májové slavnosti.
    Druhý den 1. máje časně ráno po hudebním budíčku se již sjížděli účastníci průvodu z širokého okolí bývalého kyjovského okresu mimo Ždánska. Řadění průvodu začalo v Nerudově ulici a u Skláren. Po deváté hodině byl průvod připraven k pochodu a vyrazil za státní vlajkou, prapory, standarty a portréty zakladatelů socialismu. Školy měly působivá hesla o míru a budování, menší děti stály podél chodníku v Palackého ulici s mávátky, zdravotní škola měla žákyně v úboru sester, které v šestnáctistupech byly spojeny šátečky. Krásné uspořádání průvodu měly Sklárny Moravia s bohatou výzdobou praporů, hesel se závazky a mezi všemi vynikali příslušníci socialistických brigád práce. Také Šroubárna měla pěkný a pestrý průvod.
    Alegorických vozů z důvodů úsporných byl menší počet, ale byly krásné. Šroubárna vezla obrovskou raketu, jež se dala náznakově zapalovat k velké radosti kluků, Sklárny měly obrovskou mírovou zeměkouli, Slezan alegorické znázornění účinku raketových zbraní s heslem: Válce se daří v chladu a mrazu, nechceme novou Hirošimu! Mlýny měly vůz znázorňující sdružení národů a bohatství míru, družstvo invalidů na svém voze vezlo své výrobky.
    Krátký projev na náměstí z krásně upravené tribuny, na níž se shromáždili staří členové strany, zástupci složek NF a brigád socialistické práce, proslovil tajemník KSČ – OV z Hodonína. Pak byl přečten dopis ÚV KSČ a závazky z průmyslu a zemědělství, které měly odstranit současné hospodářské nedostatky. Oslava byla zakončena vystoupením souboru ZD a hudbou Pionýrského souboru z jedenáctiletky. Přes chladnější počasí byla oslava pěkná a náměstí bylo přeplněné. Také prodejní stánky byly stále obléhány.

Mírové slavnosti

    Městský výbor SČSP ve spolupráci s TJ Jiskrou a MV NF a pod záštitou MV KSČ uspořádal 9. a 10. června t.r. Mírové slavnosti, které byly manifestací celého Kyjovska za věčné československo-sovětské přátelství a upevnění světového míru. 9. června večer byl uveden na přírodním hledišti jako širokoúhlá premiéra film Poslední salvy. 10. června den otevřeného hřiště za účasti mistra sportu kyjovského rodáka J. Bíma – lehkoatletické soutěže všech disciplín byly provedeny sportovci a školní mládeží. Ve 14 hodin na přírodním hledišti promluvil armádní generál Ludvík Svoboda, hrdina SSSR a zakladatel I. československého armádního sboru. Po jeho přivítání a projevu zahrála hudba pionýrského souboru za řízení učitele Josefa Frýborta, kterýž soubor slavil 10 let svého založení. Pak vystoupil soubor ZD na Komenského za vedení Lidky Urbanové, provázený cimbálovou muzikou ZV ROH Šroubárny za řízení primáše Jury Petrů.
    V II. části vystoupilo jedinečné oddělení gymnastů s vedoucím Lad. Vasickým a pak Veselo, veselo, veselo, které přitáhlo největší část obecenstva – estrádní pořad umělců z Bratislavy s nejlepší a nejvýznamnější sólistkou Melanií Ollaryovou. Bylo pěkně, bylo veselo, byla opravdu mírová pohoda. Stánky státního obchodu RaJ si také přišly na své.

Večer lidových autorů

    Za záznam také stojí autorský večer, který uspořádala Městská lidová knihovna za vedení Adolfa Chatrného z odboru školství a kultury z Hodonína. Představili se nám místní básníci a prozaici s produkcí posledních čísel tvorby, kterou buď reprodukovali sami nebo nejlepší kyjovští recitátoři. Také z Hodonína bylo několik autorů. Z kyjovských zaujal hloubkou záběrů Jiří Rataj, učitel, zároveň dobrý recitátor, ale i Ludvík Guryča mu nezadal v obém, ač v jiném stylu. Marie Kolomazníková, učitelka, ukázala se nejen jako básnířka, ale i jako textařka k písním, některé zpracovala i melodicky. František Blažek, rovněž učitel, měl půvabné dětské básně. I ostatní se líbili obecenstvu, sice až na internát méně početnému, ale opravdovým zájemcům. Večer byl doplněn zpěvem a skladbami Josefa Frýborta, vedoucího pionýrského souboru.

Požární sbor

    V ochraně města pracuje jeden požární sbor. V okrese bylo za rok 37 požárů a při devíti požárníci pomáhali. požáry způsobily škodu 652.670 Kčs a ještě k tomu přišly o život 4 osoby, z toho 2 děti. Proto se požárníci zaměřují i na výchovnou práci a byla uspořádána soutěž družstev, ale setkala se s nezájmem občanů. Také školení domovních hlídek protipožárních bylo docíleno sotva u poloviny pozvaných. Na OÚNZ bylo však vyškoleno 73 účastníků, tam svou povinnost ochrany lépe pochopili. Také byl sbor už ohrožen přestárnutím, ale byli zásluhou předsedy a velitele získáni noví členové, takže sbor může svou funkci dále plnit. Též v CO se školení nedařilo, byla proškolena asi jen třetina. Lidé stále podceňují možnost nebezpečí a věří mírovým snahám, ovšem i za ty je potřebí bojovat.
    Ovšem stále je zde nedostatek slušné zbrojnice, která je vlhká, studená, neotopná, zařízení prohnívá, v zimě promrzává. A ONV stále nemá v plánu výstavbu nové zbrojnice v Kyjově! I na školách se budou tvořit kroužky protipožární ochrany, aby se zájem mládeže o tuto důležitou složku v našem hospodářství zvýšil.
    V Boršově požární sbor je jen místní, nemá dopravní prostředek.

Místní lidový soud

    MLS při MNV v Kyjově má 7 členů soudu. Za běžný rok soud projednal 29 spisů, z toho 3 od okresní prokuratury. 2 případy projednávaly MLS v podnicích, 2 složky ROH na závodě a jeden případ řešila komise pro veřejný pořádek. 2 případy jednaly s provinilci do 20 let, jeden byl sotva 17letý. Jednalo se o rozkrádání a poškozování národního majetku. Provinilých bylo 25 mužů a jedna dívka, 4 ženy. Tresty byly rozsudky veřejného pokárání, napomenutí, nápravné opatření a srážky ze mzdy. Na závodech se vždy dostavil i větší počet dělníků, na MNV občané nechodí, jednak že zasedání bývá vždy v jiné místnosti a také oznámení bývá jen na úřední desce – a nejzávažnější, zájem o tuto činnost pro malou propagaci se ještě nevžil.
    Porady bývají vždy v pondělí od 15 do 16 hodin a občané je vyhledávají jen v nutných případech. Také komise pro ochranu socialistického pořádku poukazuje na pokles přestupků. Za celý rok bylo to 30 přestupků proti 70 z minulého roku. Nejvíce přestupků se občané dopouštějí proti socialistickému soužití – hádky, pobití, drobné krádeže, ale i podávání lihovin mladistvým, nedodržení požárních předpisů a nedostavení se na žňové hlídky.
    Je poznat, že lepší hospodářské poměry a dostatek zboží snižují počet přestupků a socialistická zákonitost se lépe dodržuje. Spolupráce s SNB je vždy dobrá.

Vzácná návštěva

    Naše styky jsou opravdu světové. Ač jsme celkem malé město, přece se i u nás zastavují návštěvníci z dalekých krajů, jak už tolikrát bylo v kronice zaznamenáno. Mimo Sklárny a Šroubárnu udržuje styk se světem ponejvíce i bývalá jedenáctiletka (SVVŠ), která už léta má družbu s podobnou školou ve Vietnamu. I letos přijeli zástupci z vietnamského velvyslanectví, aby předali škole dary od svých mladých přátel a rozšířili své přátelství na celé město. Za jejich přítomnosti byl uspořádán družební večer v sokolovně, na němž po srdečném uvítání pionýry i mládežníky i zástupci města a strany KSČ byly promítnuty dva vietnamské filmy – Dva vojáci a Střízlík. Návštěva byla velmi pěkná.
    Mimo besedy na školách se vietnamští hosté seznámili i s naším průmyslem.

Astronomická pozorování

    Astronomický kroužek, složený většinou ze studentů, se pod vedením s. Zdenka Kunce zúčastňuje pozorování meteoritů, což je úkol přidělený brněnskou hvězdárnou. Letos také zachytili pozorování, že se planety soustředily na jedné straně Slunce a po 2. únoru se setkal Mars se Saturnem.
    O těchto vesmírných zajímavých jevech dovede s. Kunz poutavě přednášet mládeži a také z členů vyniká s. Grufík, který zase rád provází návštěvníky naší hvězdárnou.

Hodnocení roku

    Zamyslíme-li se nad celým rokem, jako zářivý bod se nám objeví zásah SSSR v zachování míru na světě (USA-Kuba). Ukázalo se, že všechny mezinárodní spory možno řešit mírovými prostředky. U nás tento rok se projevilo hodně hospodářských potíží a proto nevzrostla předpokládaná výroba, ač na našem okrese se zvýšila o 4,5%. Největší potíže se projevily v zemědělství, ač plán výkupu obilovin byl splněn a částečně i živočišná výroba. Největší nedostatky se projevily ve výkupu vajec a mléka, jehož dluh se zvýšil na 5 milionů litrů. Není divu, že byl takový nedostatek másla, sýrů a tvarohu! Národní důchod nevzrostl podle předpokladů – nehospodárnost, zmetky a pokles kvality exportních výrobků jsou varovní činitelé pro příští rok!
    XII. sjezd strany KSČ, k němuž se sešlo tolik hodnotných závazků, konstatoval přesto mnoho porušených proporcí v rozvoji oblasti národního hospodářství. I když naše závody splnily, až na Šroubárnu, svůj plán a získaly titul Závod XII. sjezdu KSČ, i když naše JZD zůstalo dlužno jen mléko, přece je nutné zvýšit úsilí, aby se produktivita zvýšila v zájmu nás všech.

 

    Zapsala podle přístupných pramenů Marie Vybíralová, kronikářka. Ilustroval Grombíř František. 30.5.1964.


pokračuj