Ze života lidí, hodnocení roku


Vyznamenání

    V předvečer dne osvobození 8. května byli vyznamenáni zasloužilí pracovníci – budovatelé socialismu odznakem Za vynikající práci Ladislav Jorsa z ČSAD Kyjov a kolektiv ošetřovatelek drůbeže z JZD Kyjov.

Bez nehody

    5.000 km bez nehody ujeli řidiči sanitních vozů s. Ševela a Filipenský. “Všechno jde, když má člověk svou práci rád. Když vozíme nemocné, i při větší rychlosti je třeba opatrnosti, stejně jako dobré údržby vozů”, řekl na vysvětlenou s. Ševela, jak toho úspěchu dosáhl. Sám ještě zvyšuje své vzdělání, studuje dálkově Střední všeobecně vzdělávací školu.

V.V. Těreškovová

    16. červen, kdy do vesmíru vzlétla první kosmonautka Valentina Vladimírovna Těreškovová z SSSR, měl velkou odezvu u naší mládeže. O této události bylo napsáno hodně básní od našich pionýrů a svazáků a pro Pionýrský dechový soubor složil s. vedoucí Josef Frýbort několik písní. V srpnu, kdy přijela Valentina Těreškovová do ČSSR, byly zas obleženy televizory a každý si přál, aby i k nám zavítala. Zatím jí poslali z PD vřelé pozdravy jménem všech pionýrů a svazáků.

Myslivci

    Myslivecká organizace oslavila 40 let svého trvání. Mimo ochranu zvěře plní organizace i zásobování obyvatelstva zvěřinou. Odchytem živé zvěře, koroptví, bažantů a zajíců získává také pro nás devizy. Červen vyhlášen jako měsíc myslivosti!

Osidlování pohraničí

    I od nás odcházejí ještě mladí lidé na dosidlování pohraničí. Tak Josef Vašíček působí jako ošetřovatel dobytka na farmě Nový svět na Šumavě. Žádá o další pracovníky, neboť jsou tam nepředstavitelné rezervy našeho zemědělství v množství luk, jež nemá kdo sklidit. Najde je v mladé směně?

Den tisku

    Ke Dni tisku byli sezváni dopisovatelé závodních časopisů a nejlepší odměněni knihami. Také do Hodonína byli pozváni dopisovatelé a doručovatelé Slovácka a Rovnosti, kde na srdečné besedě si v diskusi vyměňovali své zkušenosti. Také vybraní dopisovatelé a doručovatelé z PNS byli odměněni.

Staří komunisté

    Nezapomíná se na ně – staré komunisty. Tak, jak byli v době kultu osobnosti někteří přehlíženi, jsou nyní plně rehabilitováni. Nejen bývají v čestném předsednictvu při aktivech, oslavách, ale bývají voláni na porady, jak o tom svědčí aktiv v Hodoníně, na nějž byli pozváni, aby se vyjádřili k dopisu ÚV KSSS a ke stanovisku čínských komunistů. Nemohli než takový postup odmítnout. Někteří jako Josef Navrátil, Antonín Popelka a Josef Mlýnek jsou dobrými diskutéry a podle sil i aktivně pracují.

Okresní konference SČSP 14.9.1963

    Okresní konference SČSP v Hodoníně se zúčastnili členové odboček z Kyjova a 10 jich bylo vyznamenáno za dobrou práci pro SČSP.

Komise lidové kontroly

    Komise lidové kontroly byla ustavena v Kyjově až ke konci roku na aktivu v sále Záložny a její členové složili slib do rukou předsedy MěNV. Předsedou se stal s. Josef Sedláček ze Skláren. Komise i přes krátkou dobu do konce roku se pustila s chutí do práce, udělala prověrku v obchodech Pramen a restauracích, i v Masnách. “Ovšem, jen za lepší účasti pracujících je možná i lepší práce komise” zdůraznil její předseda a členové to všude propagují. Všímat si a upozorňovat, pak nepořádky a neplechy nebudou.

100 let Československého Červeného kříže

    100 let trvání ČsČK bylo oslaveno na Záložně malou slavností za přítomnosti členů ČsČK a pozvaných hostů. Slavnost zahájil předseda Josef Šamánek. O dějinách Červeného kříže vyprávěla s. Jelenová. O významu transfuse krve přednášel primář Dr. Milan Uhlíř. Zdůraznil stále větší spotřebu transfusní krve a nutnost získávat dárce zdarma. Jeden nemocný přijde při této léčbě až na 10 tisíc Kčs.
    Kulturní vložku měla zdravotní škola se svým pěveckým souborem, řízeným Otou Dostálem. V diskusi krásně promluvil o práci Červeného kříže za prvé války i předmnichovské republiky a dnes nejstarší jeho člen a dlouholetý předseda s. Jan Kudrna.

Spoření

    Spoření obyvatelstva dosahovalo pěkných výsledků. Uloženo bylo na vkladní knížky 24.870.000 Kčs, vybráno z vkladních knížek 21.509.000 Kčs. Přírůstek za rok 1963 byl 3.361.000 Kčs Počet vkladních knížek vzrostl o 686 a dosáhl stavu 15.512.

Hodnocení roku

    Každý rok je bohatý na události rázu politického i hospodářského, neboť obojí se odráží v myšlení i jednání lidí. Je nutné vždy podchytit jejich iniciativu a to se děje na různých konferencích, které, když jsou dobře připraveny, jsou nejen bilancí našeho hospodářského života, ale i společenského, odhalující se mnohé nedostatky, které v době kultu osobnosti se musely pomíjet a také jedinci, jimž se děje křivda, se dovolají nápravy.
    Už všeodborová konference v Hodoníně hodně prosvětlila, jako úspěchy Skláren v omezení úrazovosti nebo potíže ve Šroubárnách s prostoji pro nedostatek materiálu aj. Také městská konference KSČ ventilovala mnohé bolestné otázky města, zastaralá zařízení v závodech, nestejné hodnocení mládežnických “všudybylů”, nedostatečné ošetřování strojů v JZD, špatné plnění plánu ve stavebnictví i v Komunálních službách, úzký profil v obchodech, kde není žádaného zboží dětského a dívčího (jak je to až trapné, když při zájezdu na Slovensko se ženy vrhnou do obchodů a mnohé u nás nedostatkové zboží dostanou), v kultuře malá návštěvnost kulturních podniků, protože společenské místnosti v Kyjově jsou zastaralé a občané dnes žádají kulturnost prostředí. “Doma mám příjemné teplo a televizi, máme mořem bláta (kolem sídliště) jít do špatně vytopené haluzny (sokolovna) i začazené”, jeden výrok občana ze sídliště.
    I nedostatečné zařazení mládeže do pravidelné tělesné výchovy je žhavou bolestí, neboť přes 50% podle sdělení odborníka, má mládež špatné držení těla. Pak už ani vojenská služba to nenapraví, i u vojáků se projevují kulatá záda. I na morálku mládeže se projevily stížnosti, nedostatek zájmu o kulturu – na vážných věcech většinou lidé staršího věku nebo internátní mládež, která okázale projevuje nezájem nebo ho předstírá.
    Počet rozvodů je též značný, přibývá nám dětí v péči jednoho z rodičů a tak Péče o mládež agendu ani nestačí. Matky by si přály, aby jednání o výživné se projednávala i u nás, aby nemusely jezdit do Hodonína, prostě nějaká odbočka aby tu stále byla. I přes formální práci ČSM se projevují klady, vždy je část mládeže, která bere své úkoly vážně a pracuje dobře na pracovišti i v zájmových kroužcích jako Svazarmu, v astronomickém i ve sportu.
    Politické organizace NF pracují se stále stejnými lidmi, většina se vyhýbá funkcím a to kdysi nadšené pionýrství se neprojevuje už u dospělých. Brigády se nemohou dát dobrovolně dohromady, koupaliště už mohlo být dávno dokončené při dobré vůli. Tak tam nejvíc pracuje školní mládež – což jen ona se tam bude rekreovat? Tendence lepší kvality ve výběru kandidátů v KSČ jistě přinese ozdravění a bude mít i vliv na celý náš veřejný život. Zlepšené poměry v zásobování jsou odrazem i zlepšené práce v JZD a už se po něm nehází jen úštěpky, je to práce, která zorganizována se dá zvládnout.
    Životní úroveň našich občanů vzrůstá, počet motorizovaných vozidel se zvětšuje, že bude nutno řešit otázku garáží tak, aby nezabíraly příliš místa. I chataři počtem dosahují pěkné číslo, zvětšily je chaty zahrádkářů, kteří v Polámaných, poničených poddolováním, vytvořili celou kolonii chat.
    Ve výživě je stále nedostatek zeleniny přes všechny Týdny správné výživy. Vždy ta první jde nejvíc na odbyt, až je jí hory, lidé už nakupují raději na trhu, kde jsou také ceny pohyblivější. A tak je to i s ovocem. Děti pořád ještě dávají přednost sladkému a přece ve školních jídelnách by se ovoce více uplatnilo a zvykli by si i dospělí v restauracích a jídelnách.
    MNV pracuje jak nejlépe může pro povznesení města, město rychle však roste a nedostatek bytů je stále značný, i když hodně starých domů se renovuje a družstevních zájemců přibývá, jen kdyby se už dál stavělo!
    Také spolupráce s ONV není vždy dobrá, občané to pak kvitují, že jsme odstrkováni a město, od té doby, co je zbaveno okresu, je jen velkou vesnicí. Pravda je někde uprostřed, je jisté, že při velké rozlehlosti celku se nedá všechno hned zvládnout k plné spokojenosti, tak jak to bylo při slučování JZD. Nenaučili jsme se ještě myslit ve velkém a také ne pracovat v něm.
    Ruch soukromého budování také vzrůstá, mnozí se stávají všeumělci, když se nemohou dočkat kvalifikované síly a hodně si navzájem také pomáhají. Kdyby část toho úsilí se projevila i pro veřejnost, jistě by se v našem městě hodně zlepšilo.
    Představa mírového soužití mezi národy, to všeobecné úsilí SSSR o mír, se projevuje i v denním, všedním životě, který je jistější a při dobré vůli lidí mohl by být i krásný.

 

Podle pramenů:

    Zápisy rady MNV a pléna MNV, zpráv dodaných závody a institucemi, z časopisů Naše sklárna a Kyjovský hutník, z deníku Rovnost a týdeníku Naše Slovácko, z ústního podání podle dotazů, zpracovala za pomoci školské a kulturní komise (předseda Vlad. Kocman) i zapsala

Marie Vybíralová, kronikářka
Graficky upravil František Grombíř, učitel

V Kyjově dne 28. října 1964


pokračuj