Hodnocení roku


    Uplynulý rok byl hodně bohatý na změny v hospodářském životě a vyžadoval značné úsilí vedoucí strany KSČ, aby byla pracujícími pochopena nová soustava řízení a uvedena úspěšně v praxi. Politicky znamenal zvýšené úsilí SSSR a světového tábora míru, aby válka ve Vietnamu se nestala světovou. Přes události v Číně, která oslabila svou kulturní revolucí mírový tábor a jednotu komunistických stran, nebyla oslabena politická pozice Sovětského svazu.
    Náš hospodářský život i přes veliké škody zaviněné povodní na Slovensku, nebyl dotčen ve svém rozvoji, naše JZD a naše závody, jak svědčí zápisy, nebyly neúspěšné a životní úroveň pracujících nebyla snížena. Produkce zemědělská se zvětšila natolik, že není nedostatku v potravinách, je možno si vybrat ve všem, až někdy přebývá pečiva, mléka i sýrů. Zvýšila se jakost textilních výrobků, nároční spotřebitelé si mohou vybrat z dovozu, naše obuv má také dostatečný výběr i přístupné ceny, náročnější si mohou dát udělat obuv na míru.
    Hodnocení, které podaly závody a organizace k 1. máji zároveň se závazky k XIII. sjezdu strany KSČ, jsou dobrým náznakem, že poctivá snaha a práce poslouží našemu hospodářskému upevnění. Sedmitisícový májový průvod svými slibnými transparenty nelhal, rok skončil úspěšně. Neuspěli jsme sice v soutěži měst a obcí o nejlepší vzhled, stále se u nás bourá, opravuje, přepravuje, místa nestačí na provoz – autobusové nádraží se stává nezbytností, jinak není bezpečí ani čistota u nádraží i na náměstí.
    Vyskytují se jako všude jinde party ničitelů, ohrožují i bezpečnost v nočních hodinách na místech, kde není osvětlení (někde je úmyslně zničené), proto se buduje za svépomoci občanů moderní a postupně i ohrožená místa nebudou postrachem. Výchova občanů k pořádku a úpravě jde jen pozvolna kupředu, v sídlištích ještě jsou zničené zelené pásy a plochy zarůstají plevelí, místní rozhlasová kronika, vedená odborným učitelem Ludvíkem Guryčou, nepřestává tepat různé společenské nedostatky, projevy lhostejnosti ke kultuře a zaznamenávat kladné stránky.
    Z politických organizací se rozvíjí kladně Svaz přátel SSSR, který má 7 odboček, ovšem agilně pracuje tak desetina členů a přece dovede připravit pěkné kulturní akce, jako byly mírové slavnosti, vystoupení hodonínské Dubiny a velmi úspěšné výstavy místního akademického malíře Josefa Prokopa.
    Zvýšená úroveň našich občanů se projevuje přírůstkem televizorů, aut, chat, třeba jen v zahrádkové kolonii, ale i garáží a vinných sklepů, to vše už je nadhodnota. K životní nezbytností dnes patří pěkný byt, proto je takový zájem o družstevní výstavbu, nebo o výstavbu rodinných domků, které se stavějí v prolukách i v bývalé zahradě hospodářské školy a celá kolonie v Klvaňově ulici. Kolik domů i soukromých se opravuje, přistavuje a vylepšuje, že není div, jestliže se projevuje markantní nedostatek stavebního materiálu. Naši občané podnikají rekreační cesty za hranice, nejvíce auty.
    Zima bývá radostným obdobím plesů, jež pořádají Rodičovská sdružení škol, závody i sportovci. Přes léto bývají mládežnické taneční zábavy, obnovují se tradiční zvyky jako šlahačka, dožínky, vinobraní a hody v celé zašlé slovácké kráse a bujarosti.
    Škoda, že vliv alkoholu se projevuje ve zvýšené míře i u mládeže, která v jeho oparu páchá výtržnosti a někteří se z nich octnou i před soudem. Stane se, že známe toho mladíka ze školy, vždy s jedničkou z chování a nyní je souzen, i v novinách se objeví lokálka – alkohol z něho udělá zpustlíka. Zachytla jsem noticku, že v Jihomoravském kraji se spotřebuje nejméně alkoholu – ale co se vypije v místních sklepích, to do statistiky už nespadá. A ještě se pálí domácí slivovice! Boj proti alkoholismu vedený jen jednostranně Československým Červeným křížem, je málo účinný a proto se plní protialkoholické léčebny a vznikají zbytečné škody na pracovištích. Ústav pro debilní děti je děsivým dokladem nadměrného alkoholismu a snoubenci by se tam měli aspoň zvenčí podívat. Jak jinak se daří přestárlým v Domě důchodců, že tam mají správnou životosprávu a alkohol jen svátkově.
    Letošní léto bylo příznivé, takže koupaliště se osvědčilo, že se dlouho stavělo, na to se už při prosperitě zapomíná. Teď zbývá jen zlepšit přístup a jiná zařízení. Městské lázně slouží těm a je jich ještě dost, kdo nemají koupelnu. Začínají se ujímat lázně parní.
    Kyjov má k 31.12.1966 9.665 obyvatel. přibylo 248, ubylo 275 obyvatel. Mezi úmrtími přibývá sebevražd, což je také úkaz doby, jejímž stínům se ani naše město neubrání. Více hřišť, propagace pobytu v přírodě i v zimě, to bude prevence pro zdravý a spokojený život.
    Kronika byla sepsána podle přístupných zpráv z jednotlivých pracovišť, Městského národního výboru a zpráv z tisku. Doplněna rozhovory s občany a vlastním pozorováním. Nemožnost ustavit při školské a kulturní komisi letopiseckou skupinku činí kronikářskou práci obtížnější.

 

    V Kyjově 25. října 1967. Marie Vybíralová


pokračuj