Hodnocení roku 1970


    Rok 1970 byl rokem prohloubené konsolidace ve straně, které se projevilo očistou strany od škodlivých oportunistických živlů i pravicového zaměření, jakož i členů pasivních, takže se mohlo přistoupit k slavnostní výměně členských legitimací. Strana se stala zas marxisticko-leninskou a zařadila se zas do světového komunistického sdružení, internacionalismu a doma uplatnila strana své vedení, nutné pro socialistické budování.
    Jak řekl ve svém projevu s. předseda Navrátil: “Rychleji kráčíme k normalizaci a stabilitě poměrů ve městě, to je činorodá práce KSČ a jejího nového vedení. Odpověď našich pracujících ve výrobě i zemědělství je jednoznačná. Je to vyznání činem, když sobotu co sobotu přicházejí do práce lidé a týden od týdne se jejich počet zvyšuje. Rodí se socialistický vztah k práci, pracovní morálka, dobrovolná disciplina, demokratická kázeň a tím pevné, nekolísající politické přesvědčení a komunistická stranickost.”
    Tak mohl být už oslaven 25. Únor jako nástup nového společenského řádu, kdy jednota strany rozhodla o vítězství lidu a řadu let se ukazoval jeho klad ve srovnání s poměry buržoazní republiky. Výstava v Hodoníně “Republiku si rozvracet nedáme” názorně ukázala, zvláště mládeži, která byla nejvíce rozvracována antikomunistickými a protisovětskými hesly a šovinistickými tendencemi, že pravá tvář obrozeného socialismu s jeho hesly o čisté demokracii a svobodě byla jen maska, pod níž se skrývala snaha rozbít socialismus u nás, zneškodnit komunistickou stranu jako vedoucí a vehnat náš stát do kapitalistického područí. Soubor dokumentů zaměřených k činnosti pravicových oportunistů a revizionistů v Jihomoravském kraji, i u nás na Hodonínsku, byl otřásající.
    Stoleté výročí narozenin V.I. Lenina bylo u nás všude slaveno jako doklad konsolidace, že jeho myšlenky vždy jsou životné a proto vítězící a stále se rozvíjející pro blaho lidí.
    A pak už tu bylo 25. výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou a městské oslavy probíhaly 28. dubna, kdy bylo naše město osvobozeno a oslavy se konaly za přítomnosti prvního sovětského velitele města podplukovníka V.I. Komorina, který na pozvání města přijel se svým synem Leonidem až z Leningradu, aby s vděčnými občany našeho města prožili vzpomínkové dny. Zúčastnil se mnoha besed v závodech, ve školách a MěstNV i v okolí s protifašistickými bojovníky.
    Také prvomájový průvod, který už byl obvykle důstojně slavnostní bez provokací, byl jeho přítomností dokladem, jak se poměry u nás zas upevnily. V květnu byla opět obnovena Pionýrská organizace a Socialistický svaz mládeže a na mládežnické konferenci v Hodoníně byl zvolen nový okresní výbor SSM. Cílem se stala ideová jednota a lepší uplatňování mladých lidí v socialistickém zřízení a vedení pionýrů jen v zásadách socialistického vlastenectví, proletářského internacionalismu a budování socialistické vlasti.
    Po stránce ekonomické se stále více stabilizoval vnitřní trh jak už bylo řečeno v oddíle Zásobování a nedostatkového zboží ubývalo, takže vánoce byly i pro náročné uspokojivé.
    Oslavy VŘSR a celý Měsíc ČSP byl ve znamení utužující se družby se Sovětským svazem a se zástupci Sovětské armády dlící na našem území. Zásluhu o to měl Svaz přátel SSSR, který pořádal během roku řadu akcí, buď samostatných nebo ve spolupráci s NF, rovněž obrozenou. V parku byl znovu postaven Stalinův pomník, takže v předvečer Dne osvobození mohly tam být položeny delegací i s Komorinem vzpomínkové věnce.
    9. květen slavil SČSP s občany samostatně v hudebním sále na škole na třídě Pionýrů. Ke konci května na ukončení oslav našeho osvobození Sovětskou armádou, byl SČSP pozván z Bratislavy soubor kapitána Jána Nálepky, který provedl působivé pásmo na přírodním hledišti. V MČSP byl uspořádán orientační závod pionýrů a ceny vítězům předali členové výboru SČSP. Hudební odpoledne a beseda se zástupci sovětské armády byly akce SČSP. Velkofilmem Anna Karenina byl MČSP ukončen se značným úspěchem.
    Anketa Občané o NV proběhla tohoto roku a jejím účelem bylo zjistit názor občanů na funkcionáře NV. Byla úspěšná jen částečně. Bylo rozesláno 2.000 dotazníků, vráceno 507, od 269 mužů a 192 žen, 50 bylo nevyplněných a některé jen částečně. Nejvíce dotazníky vyplnili občané středního věku. Podle zaměstnání dělníci a hospodářští pracovníci, inteligence a ostatní. Podle nich největší angažovanost projevil předseda Radoslav Navrátil a tajemník Jan Štangler. Popularitu funkcionáři získávají svým způsobem a prosazují zájmy občanů, někdy se mínění rozchází, že jejich význam a vliv je jen částečný. Jednání funkcionářů bylo posuzováno celkem jako dobré, jen u některých se ozval názor na neochotu, necitlivost, netaktnost i korupci. Výstavba města byla hodnocena uznale, kladně a ku prospěchu města.
    Připomínek ke Komunálním službám bylo mnoho. Příčiny jsou uvedeny o KS. Zlepšení zdravotní a sociální péče bylo žádoucí, větší péče o chrup, možnost volby lékaře, rozšíření polikliniky a služby v lékárně v sobotu a neděli. Menší návštěvnost plenárních zasedání má příčinu v nezájmu občanů i menší propagaci.
    Dotazník, i když byl zodpovězen sotva čtvrtinou občanů, ukázal, že MNV si uchoval autoritu zvláště v pohnutých měsících 1968, nejvíce v srpnových dnech. Mnohé stinné stránky jsou zaviněny jednotlivci, kteří nejsou na svém místě, i když odborně na výši, případně i politicky. I politická výše musí být spojena s citlivostí postupu vůči občanům a hájení zájmů města nesmí být na jejich úkor. Všem se nikdo nikdy nezavděčí, ale správný, spravedlivý postup se vždy ocení.
    Další velkou událostí v prosinci 1970 bylo sčítání lidu. Do něho byli zapojeni funkcionáři různých odborů, i velký štáb pomocníků, vyškolených na sčítací komisaře, kteří měli přiděleny úseky po 600 bytech. Tato akce se týkala 3.071 bytů, občanů 9.640 (3.140 domů). Mnoho starších domů by mělo být asanováno, ale najít pro ně náhradní byty je zatím nemožné. Rodiny s dětmi v těch provlhlých domech už skoro nebydlí.
    Přes všechny potíže naše město vzrůstá, rozvíjí se a záleží na občanech, bude-li i nadále Vzorným městem, jak bylo krajskou soutěží oceněno. Škoda, že kulturní rozvoj nemůže se plně rozvíjet a také sportovně se nedá při jednom stadionu a jedné tělocvičně (mimo školní) plně rekreovat, ač TJ Jiskra má 14 oddílů, některých velmi úspěšných jako kopaná, košíková a odbíjená, potřebuje pro dorost více prostoru. To se snad uskuteční v budoucím sportovním areálu v Polámaných.
    Socialismus dává občanům mnoho a při správném pochopení a udržování jím vybudovaných hodnot může dát neskonale víc. Vždyť socialismus pracuje jen pro člověka, jeho stále vyšší a lepší životní úroveň. Mírová snaha Sovětského svazu má bojové odhodlání bránit mír, proti všem snahám nepřátel, kteří by se snažili narušit náš mírový vývoj a budování naší socialistické republiky.

 

11. listopadu 1971

Městský národní výbor Kyjov
okres Hodonín
Komise škol. a kulturní