Životní úroveň

 

    Generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa s. Dr. Gustáv Husák ve svých projevech nejednou zdůraznil, že je třeba učinit vše pro zvýšení životní úrovně našeho lidu, aby naši občané žili lépe, žili kulturněji, žili radostněji.
    Po konsolidačním procesu, který probíhá po údobí politické a ekonomické krize v neblahých letech 1968-69, musíme konstatovat, že životní úroveň obyvatelů našeho města doznala v uplynulém roce 1971 oproti předchozím rokům podstatného zlepšení.
    Výmluvnými doklady o životní úrovni našich občanů, při čemž za podklad je brán výsledek sčítání lidu, domů a bytů v roce 1970, jsou tyto údaje (údaje se týkají našeho města):

Každá 2,5 rodina bydlí v bytě s ústředním topením.
Každá 1,5 rodina bydlí v bytě s koupelnou.
Každá 1,1 rodina bydlí v bytě s vodovodem.
Každá 1,3 rodina bydlí v bytě napojeném na veřejnou kanalizaci.
Každá 1,6 rodina bydlí v bytě napojeném na plyn.
Každá 1,8 rodina bydlí v bytě s ohřívačem vody nebo dodávkou teplé vody.
Každá 1,5 rodina bydlí v bytě s elektrickým nebo plynovým sporákem.
Každá 1,4 rodina bydlí v bytě vybaveném elektrickou pračkou.
Každá 1,4 rodina bydlí v bytě vybaveném ledničkou.
Každá 1,4 rodina bydlí v bytě vybaveném televizorem.
Každá 1,5 rodina bydlí v bytě vybaveném vysavačem.

Obraz o tzv. vyšší úrovni nám podávají tyto další údaje:

Každá 5,5 rodina vlastní motocykl.
Každá 5,2 rodina vlastní osobní automobil.
Každá 12,5 rodina vlastní rekreační chatu.

    Nelze si nepovšimnout i zvýšení kultury v odívání jako dalšího ukazatele životní úrovně. Je radostný pohled na ty naše nejmladší občánky hovících si spokojeně v dětských kočárcích, opatřených čistou a vkusnou dětskou výbavičkou, je radostný pohled na skupinky dětí z mateřských škol, doprovázených učitelkami. Vidíme zde zdravé, baculaté, velmi pěkně a čistě oblečené děti projevující radost ze života.
    Sledujeme-li oblečení naší dospívající mládeže a i ty dříve narozené, pak musíme konstatovat, že naši občané obého pohlaví dodržují časovou módu a nejsou naprosto žádné rozdíly v odívání mezi Brňáky či Pražáky a našimi Kyjováky. Jakousi módní přehlídku můžeme sledovat ve vestibulu kina Panorama, které se stalo chloubou našeho města. Snad je to i důstojné prostředí, které našim občanům diktuje svátečně se do kina obléknout. Kyjovská děvčata zde vidíme ve společenských šatech, mají módně upravený účes a jsou ozdobena nějakým šperkem – no chtějí se líbit. A ona se nám opravdu líbí. Této módní přehlídky se zúčastňují neméně i kyjovští mládenci, ale i starší ročníky našich občanů obého pohlaví. S potěšením musíme konstatovat, že se zde nesetkáváme, jako dříve v bývalém kině Oko, že návštěvníci na kinopředstavení přišli v teplácích či jinak nevhodně oblečeni a mnohdy i neoholeni.
    Sledujeme-li naše občany na cestě do práce a z práce, nepoznáme podle ošacení, zda jde o učitele, úředníka či dělníka pracujícího u stroje. Všichni jsou pěkně, kvalitně oblečeni.
    Velkým problémem, před kterým stojí naše závody jsou parkoviště pro osobní vozidla zaměstnanců závodu. Vedle prostředků hromadné osobní dopravy, což jsou převážně autobusy, velká část zaměstnanců závodu jezdí do práce svými auty.
    O zvýšení životní úrovně však nám svědčí i další okolnosti: Naši občané jsou za svoji práci dobře odměňováni, mají tedy peníze, za které si mohou koupit předměty domácí potřeby, kupují a doplňují bytová zařízení, staví moderní rodinné domky, restaurují, modernizují a provádí stavební adaptace starých domků a staví rekreační chaty a garáže. Naši občané si také našetřené peníze ukládají. Bližší údaje o spoření našich občanů uvádím v dalších kapitolách.
    Dobu dovolených využívají naši občané k cestování nejen do všech koutů naší vlasti, ale i do zahraničí, ať už svými osobními auty, či zájezdovými autobusy, či dopravními letadly. Nelze přesně vyčíslit kolik našich občanů se zúčastnilo zájezdů do zahraničí, navštívilo Moskvu, Leningrad, Varšavu, Berlín, Drážďany a další města v NDR, navštívilo Rumunsko, Bulharsko, Jugoslávii a zejména Maďarsko, kde řada Kyjováků se vykoupala ve vodách Balatonu.
    Toto jsou neklamné důkazy o tom, že konsolidační proces má kladné výsledky, že životní úroveň našich občanů se v roce 1971 zvýšila, že opravdu žijeme lépe, žijeme kulturněji, žijeme radostněji.
    Zásluhu na zvýšení životní úrovně nutno především přičíst úsilí strany KSČ, úsilí vlády. zvýšení životní úrovně je důsledek našeho socialistického zřízení, je to důsledek naší politiky, opírající se o přátelství a spojenectví se SSSR. Dík úsilí strany a vlády byla zvýšena péče o přestárlé, byly zvýšeny důchody, zvýšeny přídavky na děti, podstatně zvýšena péče o matky prodloužením mateřské dovolené.
    Nicméně bylo to rovněž úsilí, které MěstNV, občanské výbory a kyjovští občané věnovali zvelebení našeho města a přispěli tak ku zvýšení životní úrovně. Toto úsilí bylo oceněno i vyššími orgány. Naše město získalo dva tituly, a to “Vzorné město okresu Hodonín” a “Vzorné město Jihomoravského kraje”.


pokračuj