Výstavba a inženýrské sítě

 

Bytová výstavba

    V roce 1971 bytová výstavba probíhala v souladu s programem MěstNV a zvýšených cílů pro léta 1970-72. Jedním z hlavních úkolů bylo zajišťování stavenišť pro komplexní bytovou výstavbu, jenž je podle plánované výstavby plněn v souladu s technickými režimy a plánem bytové výstavby v okrese Hodonín. Komplexní bytová výstavba je zajišťována v sídlišti Újezd (sestává z pěti staveb o celkovém počtu 882 bytových jednotek) a v různých lokalitách v rozptylu.
    Z tohoto plánu bylo v roce 1971 dokončeno 32 bytových jednotek v dodavatelské družstevní výstavbě v ulici Tyršově a 13 bytových jednotek v družstevní výstavbě rodinných domků dodavatelským způsobem v lokalitě Koliba II. U individuální bytové výstavby rodinných domků bylo zkolaudováno 11 bytových jednotek a 3 nové bytové jednotky vznikly různými stavebními úpravami. Celkem tedy, po zrušení 4 bytových jednotek, přibylo v Kyjově za rok 1971 dalších 95 bytových jednotek, takže k 31.12.1971 je v našem městě 3.049 bytových jednotek.
    Rok 1971 je nutno hodnotit jako rok s intensivní bytovou výstavbou a přípravné období pro další bytovou výstavbu v III. stavbě sídliště Újezd, lokalita Brandlova, kde v dalším období je počítáno s výstavbou 492 bytových jednotek v obytných domech.

Občanské vybavení

    Z občanského vybavení městského charakteru byl na přelomu roku 1970-71 dokončen důstojný kulturní stánek, panoramatické kino Panorama pro 70 mm film. Tento objekt vznikl rekonstrukcí bývalého kina Oko v hodnotě 8 milionů Kčs. Je to první panoramatické kino v okrese Hodonín.
    Z dalších akcí pokračovala výstavba Domu služeb a Kulturního domu na náměstí Klementa Gottwalda. Obě stavby však nepokračovaly plným tempem, neboť účelová výstavba poněkud pokulhává u dodavatelů za bytovou výstavbou.
    Na úseku obchodní sítě byla předána do užívání smíšená prodejna ve čtvrti Nětčice a zahájena stavba nové smíšené prodejny ve čtvrti Boršov. Pro zlepšení obchodní sítě byly zahájeny přípravné práce (zpracování studie) pro výstavbu obchodního střediska na náměstí. Rovněž na úseku školství byla v roce 1971 provedena rekonstrukce Mateřské školy I. v Nětčicích, ZDŠ na Komenského ulici a jiné drobné práce. Na budově radnice byla provedena oprava věže a připraveny práce na provedení výměny oken a obnovení původní renesanční fasády.
    Na stadioně TJ Jiskra Kyjov byla postavena nafukovací hala pro košíkovou.

Technické vybavení

    V roce 1971 byla dokončena výstavba 43 garáží pro osobní automobily u Šroubárny Kyjov a v různých lokalitách. Výstavba nových komunikací nebo větší rekonstrukce komunikací, které jsou ve správě Okresní správy silnic, v roce 1971 prováděna nebyla. Rozšířena byla pouze síť místních komunikací.

Inženýrské sítě, zásobování vodou

    Nedostatek pitné vody, který se projevoval v předchozích letech, byl v roce 1971 částečně vyřešen vybudováním čerpací stanice vody ze zrušeného uhelného dolu František. Objekt s touto čerpací stanicí byl vybudován před stávající stanicí do vodojemu Doly. Dále vybudováním výtlačného řádu v důlní chodbě od napojení ve větrné jámě včetně stupačky v jámě Alexander a výtlačného řádu od jámy Alexander po vodojem Doly. Celková hodnota stavby je 1.075.000 Kčs. Jímaná voda však ukázala vzestup v obsahu železa a celkové tvrdosti, což způsobuje nežádoucí zabarvení vody.
    Celková kapacita výroby pitné vody pro skupinu Kyjov činila v roce 1971 cca 2.364.000 m3, což představuje průtok 75 l/sec. Na skupinu Kyjov je napojeno celkem 18 obcí (asi s 26.000 obyvateli). Dle bilance potřeb a zdrojů jeví se pro skupinu Kyjov nedostatek kapacity zdrojů ve výši 30-50 l/sec.

Kanalizace

    Kanalizační síť města, která je ve správě Okresní správy vodovodů a kanalizace již plně nevyhovuje stávajícím a výhledovým potřebám města. Již několik let je plánována rekonstrukce kanalizační sítě (2 etapy), rovněž i výstavba městské kanalizační čistírny. V roce 1971 byla kanalizační síť rozšířena o 1.240 m (rodinné domky Koliba II a rodinné domky Brandlova).

Plynofikace

    V roce 1971 byla rozšířena plynovodní středotlaká síť v délce 680 m – plynovod v palackého ulici pro 3x12 bytových jednotek na ulici Tyršově. Rovněž byla zahájena středotlaká a nízkotlaká síť k rodinným domkům Koliba. Na základě dobrých poznatků a zkušeností v používání plynu v domácnostech (výhoda plynových spotřebičů) je o zavádění plynu zájem.

Elektrifikace

    Jihomoravské energetické závody mají v našem městě Obvodní služebnu Kyjov, jejíž vedoucím je s. Jaroslav Bělohoubek. Služebna má celkem 10 zaměstnanců, kteří kromě běžné údržby elektrické sítě obsluhují rozvodnu poblíž silnice na Vlkoš. Rozvodna je napojena na rozvodny Hodonín, Uherské hradiště a Gottwaldov – Mladová. (Výkon transformátoru je 2x25 MVA.) Naše město je napojeno na rozvodnu a zásobováno ze sítě pro zásobování obyvatel, výkon transformátoru je 2.500 KVA. Veřejné osvětlení v našem městě je ukončeno na 95 % a je ovládáno (pro výbojkové osvětlení) fotobuňkami.
    Pro zlepšení zásobování elektrickou energií centra města bylo v roce 1971 započato s výstavbou zděné trafostanice u mlékárny Lacrum.


pokračuj