Městský národní výbor

 

    Výsledky listopadových voleb v roce 1971 měly za důsledek mnoho změn v aparátu Městského národního výboru, v odborech, ve složení rady, v komisích, v občanských výborech. Pro upřesnění představy o organizaci Městského národního výboru v Kyjově v roce 1972 nám poslouží schematické tabulky:

Vedoucí funkcionáři

Předseda – Radoslav Navrátil
Místopředseda – Vítězslav Ingr
Tajemník – Jan Štangler

Odbory

Odbor organizační a vnitřních věcí – Miroslav Daněček
Úsek Matrika – Marie Talašová
Úsek Ohlašovna a školství, kultura – Ludmila Pavelková
Úsek Podatelna – Jitka Sobotková
Úsek Sociálně zdravotní – Milada Čejglová

Odbor finanční a plánovací – Jaroslav Ronek
Úsek Daně – Marie Čejková
Úsek Mzdy, likvidace faktur – Jarmila Jelínková
Úsek Finanční účtárna – Květoslava Juračková, Anna Jurutková

Odbor výstavby – ing. Jan Vodka
Úsek Výstavba – František Dobeš
Úsek Zemědělství – Zdena Rybková

Odbor komunálního hospodářství, obchodu a služeb – Karel Pazdera
Úsek Bytový – Jarmila Gavendová
Úsek Obchod a služby – Libuše Juračková
Úsek Doprava a zvelebení města – Vojtěch Lebeda
Úsek Sady, veřejná zeleň, zahradnictví – Blažej Filípek
Úsek Hřbitovy – Jindřich Výmola
Úsek Správa hřbitova – Vladimír Třicátný

Rada Městského národního výboru (15 členů)

Navrátil Radoslav
Ingr Vítězslav
Štangler Jan
Čumbová Růžena
Leciánová Marie
Malíková Svatava
Vašíčková Drahomíra
Svoboda Jan
Šigut Ludvík
Rajsigl Jiří
Rajsigl Josef
Veselský František
ing. Hlaváč Miroslav
Zlámal Václav
Skřivánek Rostislav

Komise – předsedové

Komise obchodu a služeb – Klügl Antonín
Komise dopravy – Krištof Štěpán
Komise školská a kulturní – ing. Rajda Vladimír
Komise bytová – Kulíšek Karel
Komise zemědělská – Dvořan Miroslav
Komise sociálně zdravotní – MUDr. Lejska Vladislav
Komise ochrany a veřejného pořádku – Matějka Vladimír
Komise plánovací – Major Vlastimil
Komise výstavby – Zlámal Milan
Komise finanční – Paulíček Čestmír
Výbor lidové kontroly – Vlach Zdeněk
Sbor pro občanské záležitosti – Čumbová Růžena

Zařízení MěstNV

Domovní správa – Jaroslav Macek
Komunální služby – Antonín Klügel
Městská kina – Ludvík Pokorný

Občanské výbory

č. 1 Bohuslav Novák
č. 2 Štěpán Polášek
č. 3 Josef Gattermayer
č. 4 Jiří Krátký
č. 5 bude dodatečně zvolen
č. 6 František Skoumal
č. 7 Alois Cvek
č. 8 František Bena
č. 9 František Moric
č. 10 ing. Dušan Kupka
č. 11 Karel Adler
č. 12 Alois Pažourek
č. 13 Ladislav Kučera
č. 14 František Jung
č. 15 MUDr. Rudolf Strýček

 

    V doplňovacích volbách 10.11. za zemřelého poslance Zdeňka Jahodu byl zvolen s. Šťastný. Lze říci, že listopadové volby 1971 byly ve znamení “zmlazovacího procesu”. Věkový průměr šedesáti poslanců se podstatně snížil, je necelých 40 let (ku dni voleb činil 39,22 roků).
    Nejmladší poslankyní byla zvolena 22letá Svatava Adlerová, nejmladší poslanec Miroslav Zemánek. Nejstarší poslankyní, při jejím zvolení bylo 52 roků, je to Františka Benová, nejstarším poslancem je 55letý Antonín Klügel. Poslankyní bylo zvoleno 17, jejich věkový průměr je 42,47 roků, poslanců zvoleno 43, jejich věkový průměr je 38,9 roků.
    Převážná většina poslanců jsou “nováčci”, kteří neměli předcházející zkušenosti v lidosprávě. Proto MěstNV v roce 1972 zajistil pro všechny poslance dvoudenní školení v letovisku na Radějově. Na tomto školení byli poslanci seznámeni s postavením národních výborů v socialistické společnosti a státě, s činností a rozsahem práce pléna, rady, odborů a komisí národního výboru. V průběhu školení se rovněž uskutečnilo setkání funkcionářů a pracovníků Okresního národního výboru Hodonín s poslanci. V průběhu roku 1972 Okresní národní výbor v Hodoníně prováděl rovněž školení všech komisí našeho národního výboru.
    I když lze konstatovat u nově zvolených poslanců zájem o práci, nelze vyjádřit plné uspokojení o aktivní diskusi jak v plénu, tak v radě, tak i komisích, a to zejména při řešení složitějších a náročnějších úkolů. V měsíci prosinci 1972 byly realizovány individuelní pohovory s poslanci o jejich práci a problémech.
    Úspěšné plnění úkolů vytýčených volebním programem Národní fronty je značně odvislý na informovanosti občanů. Informovanost občanů je tedy významnou součástí politicko organizátorské činnosti Městského národního výboru.
    Lze konstatovat, že v průběhu roku 1972 se zájem občanů o veškeré dění v našem městě a o práci MěstNV zvýšil, což dokazuje účast občanů na veřejných schůzích konaných v listopadu. Uvedu jen příklad ze společné schůze občanských výborů č. 8 a č. 9, konané v hostinci Nový svět. Schůze, které jsem se rovněž zúčastnil, byla navštívena mnoha občany, sál i přilehlé místnosti hostince byly doslova přeplněny. Schůze měla velmi dobrý průběh, byla dobře připravena, účastníci velmi pozorně a se zájmem sledovali referáty poslankyně ONV s. Anežky Dvořanové, obšírný a zajímavý měl referát poslanec MěstNV s. František Veselský, zajímavé byly rovněž referáty předsedů občanských výborů s. Františka Beny a Františka Morice.
    Jiným dobrým důkazem, že naši občané mají zájem na tom, co se v našem městě děje a že k našemu městu mají kladný vztah, byly v roce 1972 “národní směny” dne 25. března a 21. října, kdy se občané aktivně podíleli na pracích na zvelebování našeho města.
    Městský národní výbor přikládá velký význam a důležitost činnosti občanských výborů. V měsíci dubnu a květnu 1972 byly v našem městě konány volby občanských výborů, do kterých bylo zvoleno celkem 222 občanů. Bylo zvoleno více než 60 % nových, převážně mladých lidí do stáří 42 let.
    Pro funkcionáře občanských výborů – předsedy, místopředsedy a tajemníky – zajistil MěstNV dvoudenní školení v letovisku Radějov. Kromě toho předsedové zúčastnili se okresní konference občanských výborů v Hodoníně. Školení i konference přispěly ke zkvalitnění práce občanských výborů, které v roce 1972 byly dotovány pro svoji činnost i finančně.
    Potěšitelné je konstatování, že vzájemné vztahy funkcionářů občanských výborů s pracovníky MěstNV se vyvinuli velmi příznivě a jsou ve znamení dobré spolupráce, zejména na úseku zvelebování města. Rovněž však kladnou spolupráci vyvíjejí občanské výbory se Sborem pro občanské záležitosti. Občanské výbory se v uplynulém roce dobře osvědčily jako cenný zdroj informací o potřebách občanů, o veřejném pořádku, obchodu, službách a – jak již bylo dříve řečeno – jsou aktivními organizátory při zajišťování svépomocných akcí.
    Volební program Národní fronty na úseku politicko organizátorské práce vytyčuje aparátu MěstNV úkoly na zvýšení náročnosti práce a odbornou výchovu pracovníků, při čemž klade důraz na odpovědnost, pravdivost, vysokou morálku a iniciativu. Za tím účelem byly v průběhu roku konány pohovory se všemi pracovníky aparátu za spoluúčasti stranické organizace KSČ a závodního výboru ROH.
    Pracovníkům aparátu byla umožněna účast na odborných školeních pořádaných Okresním národním výborem Hodonín. V rámci “Roku stranické výchovy” pracovníci aparátu navštěvovali v uplynulém roce politické školení. Na úseku civilní obrany konala se v měsíci dubnu přednáška a v průběhu roku dvě praktická zaměstnání.
    Realizování volebního programu Národní fronty stalo se těžištěm práce národního výboru za součinnosti a spolupráce s orgány a složkami Národní fronty. Lze říci, že právě poctivé úsilí národního výboru o důsledné zabezpečování realizace volebních programů hned od začátku volebního období nemálo přispělo k posilování důvěry občanů ke straně KSČ a k socialistické výstavbě našeho státu. Hodnotíme-li společnou práci za rok 1972, můžeme konstatovat, že realizace vytýčených úkolů na úseku zvelebení města, zlepšování životního prostředí, zkvalitňování a rozšiřování služeb placených obyvatelstvem a plnění hospodářských úkolů organizací byla úspěšná. Proto je nutno poděkovat všem, kteří se aktivně podílejí na zdárném plnění vytýčených úkolů a projevují ve všech směrech svůj kladný vztah k městu, ve kterém žijí, k našemu Kyjovu.


pokračuj