Školství

 

 

    S výjimkou mateřské školy I. na Jungmanově ulici, kde byla v průběhu roku prováděna generální oprava budovy, v důsledku čehož byla škola vyřazena z provozu, v kyjovském školství nebylo oproti roku 1972 podstatných změn. Nicméně přehled o stavu kyjovských škol a některé údaje o nich uvádím v přehledné tabulce:

Mateřské školy

Název školy

Ředitel

Počet učitelů

Počet tříd

Počet žáků

Mateřská škola I.

Dobešová Emilie

Škola nebyla v provozu

.

Mateřská škola II.

Kouřilová Marie

3

3

42

Mateřská škola III.

Michalčíková Marie

2

1

30

Mateřská škola IV.

Frýbortová Františka

3

2

52

Mateřská škola V.

Cichrová Dana

6

3

87

Mateřská škola při nemocnici

Kudrová Ludmila

3

3

36

Celkem

.

17

12

247


Základní devítileté školy

Název školy

Ředitel

Počet učitelů

Počet tříd

Počet žáků

ZDŠ Komenského ulice

Jakubíček Florián

38

30

888

ZDŠ třída Pionýrů

Ovčáčíková Zdena

34

26

767

ZDŠ čtvrť Boršov

Petříková Marcela

2

2

40

ZDŠ pro nedoslýchavé

Radiměř Zdeněk

8

6

50

ZDŠ při nemocnici

Kudrová Ludmila

3

3

54

ZDŠ - Zvláštní škola

Luklová Aloisie

7

6

78

Celkem

.

92

73

1877


Střední školy

Název školy

Ředitel

Počet učitelů

Počet tříd

Počet žáků

Gymnasium

Kuba Mirko

22

12

375

Střední zdravotnická

Popelka Květoslav

19

8

227

Střední zemědělská technická

ing. Vorel Osvald

39

19

370

Celkem

.

80

39

972


Odborné učiliště

Název školy

Ředitel

Počet učitelů

Počet tříd

Počet žáků

Odb. učiliště Sklárny Moravia

Dufek František

3

2

220

 

    Rekapitulace: Na kyjovských školách bylo v roce 1973 (ku konci školního roku) 192 učitelů, 3.316 žáků, 126 tříd. Béřeme-li v úvahu počet obyvatelů našeho města (10.526), pak žactvo kyjovských škol tvoří více než-li jednu čtvrtinu.

Základní devítiletá škola při nemocnici

    Pozornost v kyjovském školství si zaslouží mateřská škola při nemocnici a Základní devítiletá škola při nemocnici. Tyto školy svým provozem se podstatně liší od provozu normálních škol – žáci těchto škol jsou totiž pacienti nemocnice. Podle diagnózy lékařů je prováděna výchova a vyučování malých pacientů mateřské školy. Učitelky školy již v 7 hodin ráno navštíví pacienty, rozdají jim hračky, zaměstnávají děti výklady, různými hrami, učí je říkankám, básničkám a písním. Je-li vhodné počasí, mohou malí svěřenci na sluníčko do parkového areálu nemocnice, kde je pro ně zřízeno hřiště vybavené zařízením pro hry v přírodě a dětským tělocvičným a sportovním nářadím. Pro toto zaměstnání mají děti zvláštní sportovní úbor.
    Škola je vybavena různými školními hrami, hračkami, skládačkami a jinými pomůckami, které umožňují dětem zaměstnání, když učitelka je na jiném oddělení. V čele kolektivu učitelek je ředitelka Ludmila Kudrová, jejímiž spolupracovnicemi byly učitelky Dufková, Lejsková, Karasová, Hrabcová a Němá. Tento kolektiv je současně učitelským sborem Základní devítileté školy při kyjovské nemocnici.
    Naše nemocnice, jako největší v okrese Hodonín, má denní průměr 90-100 dětských pacientů, z nichž značné procento je zde hospitalizováno i několik týdnů. Dlouhodobým pacientům, kterých sice není mnoho, vystavuje škola i vysvědčení. Hlavními předměty na Základní devítileté škole při nemocnici jsou čeština, ruština a matematika.
    Velmi náročné pracoviště na Základní devítileté škole je oddělení, kde se léčí vady mluvidel – logopedie (koktání, špatná výslovnost určitých hlásek, pomalá řeč aj.). Na foniatrickém oddělení jsou zřízeny 2 třídy Základní devítileté školy. V dětském oddělení je pak 1 třída Základní devítileté školy a 1 třída mateřské školy.
    Správa nemocnice a Městský národní výbor vychází velmi vstříc požadavkům školy, zejména po stránce technického vybavení. Škola je vybavena televizory, diaprojektorem, hudební skříní a magnetofony. Nutno konstatovat, že pacienti této školy nejen, že nezanedbávají učení, ale škola má i kladný vliv na průběh léčení svých svěřenců.

Základní devítiletá škola pro nedoslýchavé

    Velmi náročná, ale také velmi záslužná je práce učitelů na Základní devítileté škole pro nedoslýchavé (s vadou sluchu) ve čtvrti Boršov. V roce 1973 bylo do této školy zařazeno celkem 50 žáků v šesti třídách. Průměrný počet žáků v jedné třídě byl 8 žáků.      Práce školy s osmičlenným učitelským sborem je velmi kladně hodnocena nadřízenými zdravotnickými a školskými institucemi. Škola takto umožňuje svým svěřencům jejich pozdější zařazení a uplatnění v mnoha pracovních oborech.

Základní devítileté školy

    V prospěchu žáků na obou kyjovských Základních devítiletých školách, jakož i v osnovách a systému výuky nebylo v roce 1973 podstatných rozdílů oproti předcházejícím rokům. Na obou školách učitelé připravovali s žactvem kulturní programy k významným výročím, tj. k 50. výročí vzniku SSSR a 55. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. S těmito kulturními programy vystupovali pak na školních slavnostních shromážděních nebo je vysílali ve školním rozhlase. Účinkovali rovněž v kyjovských závodech a v Domově důchodců.
    Žactvo bylo zapojeno do soutěže “Co víš o SSSR” v okresním i krajském kole. Kroužky ruského jazyka uspořádaly výstavku suvenýrů a dárků, jakož i dopisů od sovětských dětí. Tato výstavka byla i ve výkladních skříních obchodů ve městě.
    Žactvo provedlo sběr odpadových surovin, jehož výtěžek byl věnován ve prospěch dětí Vietnamu. Ve prospěch výstavby vesničky SOS žactvo prodalo několik stovek výherních losů. Dobrých výsledků docílilo žactvo těchto škol ve sběru léčivých rostlin a lesních plodů. Při příležitosti Dětského filmového festivalu pořádaného v kině Panorama zapojili se žáci do výtvarné soutěže. Výstavka těchto prací těšila se nemalé pozornosti návštěvníků.
    Ze strany vedení škol byla věnována pozornost mladým učitelům. Mladí učitelé měli určeného staršího, zkušeného učitele jako svého patrona, ku kterému chodili na hospitace. Činnost mladých učitelů byla pak projednávána a hodnocena v předmětových komisích. Řada učitelů obohacovala svoje znalosti postgraduálním studiem, studiem dálkovým a večerní školou “Vědecký ateismus”.

Gymnasium

    Prázdniny v roce 1973 mohli žáci kyjovského gymnasia prožívat spokojeně. To proto, že uplynulý školní rok byl bez propadlých. S vysvědčením “s vyznamenáním” mohlo se pochlubit z celkového počtu 375 žáků 86 vyznamenaných. S prospěchem “velmi dobrým” bylo 130 žáků, ostatních 159 žáků prospělo.
    Maturitní zkoušky absolvovalo 98 žáků bez případu, že by některý neobstál. Z uvedeného počtu bylo na vysoké školy přijato 57 maturantů, do nástavbových kurzů bylo přijato 13 absolventů, jako učitelé Základních devítiletých škol nastoupilo 10 maturantů a do různých zaměstnání odešlo 13 maturantů.
    Skupina Socialistického svazu mládeže kyjovského gymnasia měla 302 členů, z toho bylo 190 funkcionářů, ponejvíce jako vedoucích pionýrských oddílů. “Agitka” skupiny Svazu socialistické mládeže svým kulturním programem měla 11 vystoupení na veřejnosti a zúčastnila se soutěží k 50. výročí SSSR a 55. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. V okresním kole této soutěže obsadila I. místo a postoupila do Krajského kola.
    Smíšený pěvecký soubor (47 členů) kyjovského gymnasia v okresním kole soutěže obsadil I. místo a postoupil tak do krajského kola.
    V roce 1973 kyjovské gymnasium zúčastnilo se “Středoškolské olympiády” v těchto disciplinách: matematická olympiáda (zúčastnilo se jí 11 žáků, z nich 9 postoupilo do krajského kola), chemická olympiáda (zúčastnilo se 12 žáků, z nich 3 postoupili do krajského kola, fyzikální olympiáda (zúčastnilo se 7 soutěžících, do krajského kola postoupili 4), biologická olympiáda (zúčastnilo se 24 žáků, 2 postoupili do krajského kola), ruská olympiáda (zúčastnilo se 10 žáků, kteří v okresním kole obsadili II. místo).
    Soutěž ve znalosti němčiny “Fest der deutsche Sprache” zúčastnilo se 14 žáků, kteří v krajské soutěži obsadili I. místo a v celonárodní soutěži II. místo. Kyjovské gymnasium organizovalo zájezd do Německé demokratické republiky, kterého, kromě učitelů, zúčastnilo se 40 žáků. Na tomto týdenním zájezdu navštívili města Berlín, Drážďany, Lipsko, Výmar a Buchenwald (někdejší koncentrační tábor).
    Vzájemné dopisování se studenty v SSSR udržovalo 76 žáků.

Střední zdravotnická škola

    V době od 15. do 18. května 1973 proběhly na této škole maturitní zkoušky. Maturovalo celkem 46 žákyň s tímto výsledkem: S vyznamenáním 7, velmi dobře 21 a 18 prospělo. Po složení maturitní zkoušky nastoupilo do Okresního ústavu národního zdraví Hodonín většina absolventek, do Brna nastoupilo pak 9 absolventek. Jedna maturantka byla přijata na lékařskou fakultu v Olomouci a jedna byla přijata na lékařskou fakultu v Bratislavě.
    Výuka všeobecně vzdělávacích předmětů byla zajištěna 7 interními členy profesorského sboru s vysokoškolskou aprobací. Výchova odborných předmětů byla zajištěna 9 interními silami a 18 lékaři externisty. Na studium do I. ročníku (1972/73) přihlásilo se 90 uchazeček, z nich do I. ročníku bylo přijato 32 žákyň a 28 žákyň dálkového studia. Stav žactva ve školním roce 1972/73 byl 227 žákyň ve čtyřech ročnících. Prospěch byl: 23 s vyznamenáním, 125 velmi dobře, 78 prospělo.
    Při škole je Domov mládeže, kde je ubytováno 90 žákyň. Žákyně zde svůj volný čas využívají buď individuelně nebo v zájmových kroužcích. V rámci ideově politické výchovy byla uspořádána řada akcí, z nichž uvádím: Besedu se s. Vláčilem, vedoucím tajemníkem Okresního výboru Komunistické strany Československa na téma “Kuba včera a dnes”, besedu s účastnicí “Vlaku družby” s učitelkou Boženou Daněčkovou, besedu “O Krymu” s vedoucí vychovatelkou s. Zlámalovou a besedu “O plnění volebního programu” s tajemníkem MěstNV s. Štanglerem.
    Velmi aktivní činnost vyvíjí skupina Socialistického svazu mládeže, kde je věnována pozornost zejména ideově výchovné práci, především na politické vzdělání. Škola má rovněž svoji základní organizaci Svazu československo-sovětského přátelství a organizaci Českého Červeného kříže. Kyjovská Střední zdravotnická škola patří mezi významné instituce v našem státě. Vychovává dobré zdravotnické kádry.

Zemědělské školství

    V roce 1973 v Kyjově byly tři školy, a to: Střední zemědělská technická škola, Zemědělské odborné učiliště dvouleté, obor zemědělec-mechanizátor a Zemědělské odborné učiliště tříleté, obor chovatel hospodářských zvířat.
    Na Střední zemědělské technické škole ve školním roce 1972/73 byl počet žáků 99, z toho 61 dívek, 38 chlapců. Maturovalo 23 žáků z toho 17 dívek, 6 chlapců.
    Na Zemědělském odborném učilišti dvouletém, obor zemědělec-mechanizátor, byl počet žáků ve školním roce 1972/73 celkem 53, z toho 51 chlapců a 2 dívky. Učňovské zkoušky složilo 28 chlapců.
    Na Zemědělském odborném učilišti tříletém, obor chovatel hospodářských zvířat, ve školním roce 1972/73 byl stav žáků 84, z toho 77 dívek a 7 chlapců. Učňovské zkoušky složilo 15 dívek.


pokračuj