Zemědělská škola


    Školství je pro kroniku a pro kronikáře v určité míře těžko zvladatelným úskalím. Je to proto, že zápis čerpá ze dvou školních roků, z druhého pololetí a pak z prvého pololetí následujícího školního roku. Nejinak je tomu u tohoto druhu zemědělského školství ve městě.
    Ředitelem Zemědělské školy je ing. Osvald Vorel. Škola je rozdělena na obory: 1. Střední zemědělská technická škola, 2. Zemědělské odborné učiliště se zaměřením “mechanizátor”, 3. Zemědělské odborné učiliště zaměřené na obor “chovatel”.
    Na Zemědělské škole nedošlo během roku k mimořádným změnám. Pokud jsou změny v pedagogickém sboru, jsou uvedeny ve školní kronice. Mimo teoretické a praktické výuky, která je samozřejmou, stojí za zmínku mimoškolská výchova žáků, která se vedení školy prostřednictvím pedagogického sboru daří uplatňovat. Už samotné zahájení školního roku 1974/75 bylo spojeno s oslavou 30. výročí Slovenského národního povstání. V průběhu roku dosáhli žáci dobrých výsledků v řadě soutěží.

Mimoškolská výchova

    V celostátní soutěži zemědělských škol v Českém Těšíně v oboru recitace uměleckého textu se umístily žákyně Pokorná a Chovancová na 4. místě. Zásluhu na úspěchu žákyň má profesorka Urubková. O rok později vedla žákyně s. profesorka Válková. Žákyně získaly třetí místo.
    V soutěži nazvané “V zemi, kde zítra znamená včera” se v rámci škol města Kyjova Střední zemědělská škola umístila na druhém místě za studenty Gymnasia a před družstvem z nemocnice. Pak následuje ještě celá řada soutěží, jejichž výsledky jsou zaznamenány ve školní kronice.

Odměny

    Za mimořádnou péči o žáky a studenty se dostalo profesorskému sboru uznání. Členové tohoto pedagogického sboru soudruzi ing. Osvald Vorel a ing. Ondroušek obdrželi pamětní medaile Ústředního výboru Komunistické strany Československa u příležitosti 30. výročí osvobození naší vlasti. Medaile byly předány při oslavách Dne učitelů 21.3. roku 1975 v Domě kultury v Kyjově.


pokračuj