Zahrádkáři

    Místní organizace Českého ovocnářského a zahrádkářského svazu je nejmladší společenskou organizací v Kyjově. V roce 1972 slavila své 10. výročí založení. Ve svých začátcích v roce 1962 měla necelých 300 členů, avšak její řady rok od roku rychle narůstaly. Po deseti letech již má 940 registrovaných členů. Srovnáme-li toto číslo s počtem domácností v našem městě (kterých je 2.882), pak můžeme říci, že Kyjov je městem zahrádkářů, neboť ku každému organizovanému zahrádkáři je třeba připočíst i příslušníky zahrádkářovi rodiny.
    Členskou základnu Místní organizace ČOZS tvoří jednak majitelé půdy o malé výměře (jedná se o majitele vinohradů a ovocných sadů), jednak jsou to členové, kterým byla půda přidělena v zahrádkářských koloniích. Největší zahrádkářské kolonie jsou v prostoru Polámaných, jiná kolonie je pak podél silnice do Kostelce a další v trati Kameníky na Boršovsku.
    Je třeba poznamenat, že půda, která dík pochopení vedoucích funkcionářů MěstNV a JZD byla dána k dispozici zahrádkářům, byla půdou, která naprosto nevyhovovala nynějšímu způsobu velkoplošného obhospodařování moderní mechanizací.
    O tom, že je tato půda zahrádkáři dobře obhospodařována nelze pochybovat. Můžeme se o tom přesvědčit, když nahlédneme do oplocených zahrádek, ve kterých už je i postavena chatička s místností vybavenou příslušným nábytkem na posezení a položení a oddělenou nářaďovnou. Pohled do těchto zahrádek nás usvědčí, že zahrádkáři těm čtyřem, či pěti stovkám čtverečních metrů půdy věnují nemalou péči.
    Zeptejme se kteréhokoliv zahrádkáře, kterého zastihneme v jeho malém království, co ho přimělo k tomu, že se pustil do zahrádkaření. Nepochybně dostaneme odpověď, že především je to pobyt na čerstvém vzduchu, v přírodě, kde se odpoutává od starostí, že má radost z práce na zahrádce a působí mu potěšení, když ovocný stromek, který sám zasadil se ujme, rozkvete a nasadí ovoce. Je to velmi pestrá paleta zážitků, které zahrádkář prožívá, ať se věnuje pěstování ovocného stromoví, či zeleniny, či květin, nebo vinné révy. A od zahrádkáře se také dovíme, že byť by mu při práci na zahrádce narostly na rukách mozoly od rýče, motyky, či jiného nářadí, že se přesto po práci vrací domů osvěžen a v dobré náladě.
    Všimněme si materiálního efektu z činnosti zahrádkářů. Kromě výpěstků ze zahrádek, ať už se týkají ovoce či zeleniny, které zahrádkáři zkonzumují ve vlastních domácnostech, dodávají tito pěstitelé přebytky pro veřejné zásobování. Tak například za rok 1970 a 1971, podle výkazu v podniku Zelenina, bylo kyjovskými zahrádkáři dodáno více než 130 q ovoce a zeleniny.
    Radostný výsledek zaznamenávají ti zahrádkáři, kteří si na přidělené půdě založili vinohrádek. Vždyť hrozen z révy, kterou vinohradník sám zasadí, sám vypěstuje, takový hrozen chutná jako žádný jiný hrozen na světě. A na prvních hroznech z minivinohrádku znamenitě pochutnávají si i členové rodiny zahrádkáře. Ale kromě toho i řada zahrádkářů ze zahrádkářských kolonií, kteří se dali na vinohradničení, vyrobili si i nějaké to vědýrko vína z vlastních hroznů. Mají jistě dobrý zážitek z toho, že vínko jim chutná a působí jim radost, když víno vlastní značky mohou nabídnout i svým přátelům a známým.
    Velké pozornosti a oblibě těší se výstavy vín pořádané Místní organizací Českého ovocnářského a zahrádkářského svazu Kyjov. Jsou pořádány buď v sále Sokolovny nebo na Záložně. Před vlastní výstavou je prováděna degustace, při které jsou dodané vzorky vín hodnoceny podle bodovací metody. Přitom je posuzována vůně, barva, čirost, chuť jak bílých, tak červených vín. Vína vyrobená z hroznů, které uzrály na kyjovských vinohradech, jsou dobré kvality, vždyť úspěšně obstála na výstavách jak oblastních, okresních, krajských i celostátních, ze kterých si kyjovští vinohradníci odnesli nejeden zlatý diplom.
    Nemenší oblibě se těší výstavy ovoce, zeleniny, květin a vinných hroznů. Na těchto výstavách návštěvníci se musí obdivovat unikátním výpěstkům našich zahrádkářů, ať už se jedná o exempláře všech druhů zeleniny, ovoce a hroznů stolních odrůd. Zvláštní pozornosti se těší exposice překrásných růží, jejichž vůně naplňuje ovzduší celé výstavy.
    Výstavy vín, ovoce a zeleniny mají kladný ohlas na další práci pěstitelů, jsou motivem k tomu, aby se snažili dosáhnout těch nejlepších výsledků. Tento motiv sleduje i výbor místní organizace, proto pořádá zájezdy svých členů a příslušníků jejich rodin na výstavy vína, ovoce, zeleniny a květin, ať už se jedná o výstavy tohoto druhu pořádané v našem státě, jako například známou výstavu květin Flora Olomouc, ale také i v zahraničí. V roce 1967 uspořádali naši zahrádkáři zájezd na světovou výstavu květin v Erfurtu v Německé demokratické republice.
    Ve výchovné činnosti pořádá místní organizace každoročně několik odborných přednášek s filmem a na zahrádkářských osadách praktické školení – pod vedením pozvaných odborníků – řez stromů a ochranu před škůdci porostů.
    Při místní organizaci ČOZS byla zřízena i Okresní rozdělovna, která zahrádkářům celého okresu Hodonín zajišťuje a rozprodává potřebná umělá hnojiva, jimiž obohacují půdu o živiny a dosahují tak zdárné výsledky. Kromě hnojiv je to široký sortiment materiálu, potřeb a zahrádkářských zařízení, která rozdělovna zahrádkářům nabízí.
    A co říci na závěr? Snad jen to, že činnost našich zahrádkářů můžeme označit za prospěšnou a že jejich heslo “Pro radost, krásu a užitek” je správně chápáno a realizováno.

 

pokračuj