Národní výbor


    Činnost Městského národního výboru v Kyjově se odráží v životě každého občana města. Je samozřejmé, že mimo všeobecně prospěšného, má některý zásah Městského národního výboru také negativní dopad na přání a tužby některých našich občanů. Proto je také působení MěNV akceptováno ve většině případů kladně, ale nedá se nic dělat, při nesplněných (někdy neoprávněných přáních a požadavcích) také záporně. Avšak i tehdy, kdy si to občané neuvědomují, je život ve městě podmíněn činností a řízením orgánu lidové moci, MěNV.

Členové rady MěNV

    První zasedání rady MěNV je v tomto roce svoláno na den 13. ledna. Do konce roku zasedá rada MěNV ještě dvaadvacetkrát, tedy pravidelně čtrnáctidenně. Rada MěNV je patnáctičlenná. Z toho tři členové, volení poslanci, jsou uvolnění funkcionáři pro práci v lidosprávě a to soudruzi Radoslav Navrátil, předseda, Vítězslav Ingr, místopředseda a Jan Štangler, tajemník Městského národního výboru.
    Dalšími členy rady jsou soudruzi Václav Zlámal, Leciánová Marie, Drahomíra Vašíčková, Růžena Čumbová, Jan Svoboda, Svatava Malíková, Rostislav Skřivánek, Ludvík Šigut, Josef Rajsigl, František Veselský, Jiří Rajsigl a ing. Miroslav Hlaváč.

Odbory MěNV

    Vedoucími odborů MěNV jsou soudruzi:

odbor pro finanční a vnitřní věci – Miroslav Daněček
odbor finanční a pro plánování – Jaroslav Ronek
odbor výstavby – František Dobeš

    Odbor pro organizaci a vnitřní věci zahrnuje oddělení sociálního zabezpečení, odbor kultury a školství, oddělení matriky veřejného pořádku.
    Odbor pro plánování a finanční zahrnuje oddělení účtárny, výstavby z hlediska plánování, bytové hospodářství a cestovní ruch.
    Odbor výstavby organizaci stavby akce “Z” část investiční a neinvestiční, komunální výstavbu, lesní a vodní hospodářství.

Správní aparát MěNV

    Ve správním aparátě Městského národního výboru je zaměstnáno 23 pracovníků, z toho 14 žen a 9 mužů. Všichni zaměstnanci jsou organizování v Revolučním odborovém hnutí. Předsedou závodního výboru ROH je soudruh Vojtěch Lebeda. Pracovní doba v úřadě je v pondělí, středu a pátek od 6.45 hodin do 15.00 hodin. Úterý a čtvrtek jsou stanoveny pracovní hodiny od 8.00 do 12.00 a odpoledne od 12.30 do 17.30. V tyto dny, zvané úřední, mohou občané vyřizovat svoje záležitosti na úřadě MěNV.
    Plénum MěNV čítá celkem 61 poslanců. Z tohoto počtu je 15 poslanců členy rady MěNV. Předseda MěNV, s. Radoslav Navrátil, svolává plénum MěNV jako obvykle čtyřikrát během tohoto roku. Plenární zasedání má v průměru šest bodů programu k projednání. Účast poslanců na zasedáních pléna činí v průměru 74 %. Vzhledem k tomu, že soudruzi poslanci jsou vesměs několikanásobně funkčně zatíženi, je to procento uspokojivé. Zasedání plén MěNV jsou veřejná a účast občanů na těchto schůzích cekem je 51. Poslanci MěNV se účastní diskuse na čtyřech schůzích celkem v deseti případech.

Komise MěNV

    Při MěNV je ustaveno volbami 13 komisí jako pomocných orgánů lidosprávy, jako její nezbytná součást. Jde o komise:

1. Finanční
2. Místního a bytového hospodářství
3. Obchod a cestovní ruch
4. Lesního a vodního hospodářství
5. Ochrany veřejného pořádku
6. Mládež a tělovýchovu
7. Komunální výstavbu
8. Plánovací
9. Školskou a kulturní
10. Sociální a zdravotní
11. Zemědělskou
12. Dopravní
13. Pro výstavbu

    Dále Výbor lidové kontroly a Sbor pro občanské záležitosti.

Občanské výbory

    Dalším článkem organizace MěNV jsou volené občanské výbory. Tyto mají svoji odpovědnost a pravomoc, kterou uplatňují v přesně vymezené části obvodu města. Občanských výborů je patnáct a jsou vedeny podle územního zařazení pod čísly 1-15. Předsedy občanských výborů jsou:

1. Novák Bohumil
2. Polášek Štěpán
3. Kattermeyer Josef
4. Krátký Jiří
5. Ing. Šimeček Ivo
6. prof. Zkoumal
7. Cvek Alois
8. Bena František
9. Moric František
10. Ing. Kupka
11. Adler Karel
12. Pažourek Alois
13. Kučera Ladislav
14. Jung František
15. MUDr. Strýček Rudolf

    Jednání občanských výborů jsou zaměřena na plnění úkolů daných volebním programem MěNV, dále vlastním programem. Mezi občanskými výbory je organizována soutěž. Na základě přesného soutěžního řádu vyhodnotil MěNV jako prvý ze soutěžících občanský výbor, jehož předsedou je s. ing. Ivo Šimeček, tedy občanský výbor č. 5. Občanský výbor č. 8 s předsedou Františkem Benou postupuje do soutěže v rámci okresu. Občanské výbory se zaslouží velkou měrou o zvládání letošních úkolů. Vcelku se aktivita občanských výborů zvyšuje dík mimořádným akcím v tomto roce, zvlášť ve spojitosti s volbami. Nově zvolený MěNV bude moci na tuto aktivní činnost občanských výborů úspěšně navázat.


pokračuj