Dožínky


    Ještě nestačily odeznít dojmy z oslav osmsetpadesátin města Kyjova a už je tu další den, 15. srpna, s neméně slavnou událostí, okresními dožínkami. Znovu jsou to tří dechovky, které burcují obyvatele celého Kyjova k oslavě dobrých výsledků lidské práce.
    Už od osmé hodiny ráno se shromažďují občané města a jejich osobní přátelé a hosté na náměstí Klementa Gottwalda. Avšak čelná místa před a po obou stranách tribuny, vprostřed náměstí před lékárnou, se řadí ti anonymní hosté, kteří jsou těmi z nejmilejších, kterým dnes patří celé toto náměstí, se vší slávou a poctami, které by se sem vešly.
    Řadí se tu pracovníci zemědělských závodů z celého okresu. Jsou tu u nás, ale doma, zástupci Jednotných zemědělských družstev, Státních statků a podniků potravinářského průmyslu z celého okresu. Hlavní referát na dožínkové slavnosti přednesl soudruh (jméno nedopsáno) ke všem účastníkům této slavnosti. Nejpozornějšími posluchači jsou však ti, kteří přišli demonstrovat radost nad dosaženými výsledky. Radost z vítězství nad nepřízní povětrnostních podmínek. Přišli ve slováckých krojích, poznamenaných drobnými odlišnostmi, které však nechť na prvý pohled stejné, nepřipouští pochybnost o tom, za kterou obec či město tu delegáti jsou.

Trasa průvodu

    Tak se začíná řadit průvod, prochází náměstím, Třídou Rudé armády, Nerudovou, kolem benzinového čerpadla a palackého opět na náměstí. Než se ti poslední stačí dát na pochod, už se čelo průvodu objevuje na druhém konci náměstí. V průvodě jsou slovácké kroje. Ale jsou zde také kombinézy kombajnérů. Už se stále více k srpu hodí a váže dělnické kladivo. Před léty tradičně v průvodě nesený kroj, k němu srp a kosa už by dnes neodpovídalo dnešní zemědělské symbolice. Proto patří ke krojům ty kombinézy. A není ta doba tak vzdálená, kdy se k nim v dožínkovém průvodu přidruží bílé pláště výzkumníků.
    Naše socialistická zemědělská velkovýroba spěje mílovými kroky k této skutečnosti. A že ty letošní dožínky oslavují všichni, rolníci s dělníky, učitelé, úředníci, muži, ženy – my všichni, odpovídá skutečnému stavu v naší společnosti.

Smysl dožínek

    Pracujeme podle textu písně, “že ten dělá to, ten zas ono a všichni uděláme dohromady moc” – ba možno říci všechno. Proto jeden bez druhého nemůžeme pracovat ani žít. Nebudeme nikdo sám. Jak při oslavách, tak a to především, v každodenním všedním životě.


pokračuj