Sbor pro občanské záležitosti


    Co by už dnes nebylo možné postrádat v našem životě, je činnost Svazu pro občanské záležitosti. Sbor pro občanské záležitosti je velkým pomocníkem MěNV. Prostřednictvím žen, členek sboru, za předsednictví soudružky Marie Jandové, poslankyně MěNV a členky rady, dostává se MěNV k lidem ve všech jejich závažných a důležitých okamžicích života.

Vítání do života

    Už krátce po narození jsou batolata slavnostně vítána do života i jako malí občané Kyjova. Je už samozřejmou věcí SOZ, že těch 233 narozených dětí v Kyjově je uvítáno na městské radnici. Z počtu 233 narozených kyjovských občánků stačí SOZ přivítat 210 dětí, zbytek bude mít vítací slavnost až v roce 1978.
    Vítání dětí do života jsou mimo rodičů, blízkých příbuzných a přátel a členek SOZ přítomni vždy někteří představitelé veřejného života v Kyjově. Členky SOZ pamatují také mimo jiné na dárky, kulturní program a celkovou slavnostní atmosféru tak významné události, jakou slavnost vítání bezesporu je.

Vstup do školy

    Stejně důležitým okamžikem v životě dítěte je první vstup do školy. Důležitým krokem je zahájení vyučování dítěte i pro samé rodiče. Aby děti i rodiče lépe překonali některé mylné domněnky, organizuje SOZ před zahájením školního roku přednášku jak pro rodiče, tak pro děti předškolního věku.

Občanské průkazy

    Letos se koná v rámci oslavy předávání občanských průkazů patnáctiletým překrásná beseda. I při této příležitosti má SOZ patronát, vlastně sám tuto slavnost organizuje. 22. června přijímá 58 mladých, patnáctiletých své první občanské průkazy na třídě Pionýrů a na ZDŠ ve škole Komenského 65. Na zvláštní škole v Husově ulici jsou to dva patnáctiletí. Slavnostní akt je SOZ ve spolupráci se školami zorganizován v důstojném prostředí Domu kultury. Této slavnosti je přítomno mimo rodičů řada oficiálních osobností veřejného života a další hosté, zhruba přes 250 osob.

Dopisy nováčkům

    Také letos jménem MěNV i jménem všech členek SOZ jsou posílány dopisy kyjovským chlapcům, kteří slouží jako nováčci v armádě. Jistě milá vzpomínka z rodného města od stejně milých lidí z Kyjova.

Sňatky

    Na radnici je za přímé účasti SOZ uzavřeno 159 civilních sňatků kyjovských občanů na městské radnici. Z tohoto počtu je jen 21 sňatků, které jsou po civilním obřadě opakovány ještě způsobem církevního sňatku. Z tohoto počtu sňatků, sledovaných 87 je uzavřeno takto: 32 sňatků uzavřeli dvojice z Kyjova. Ve 40 případech přivádí kyjovské děvuchy své manžele odjinud a jen v 15 případech si šohaji jdou pro nevěsty přes pole. Kyjovská děvčata jsou zkrátka nejpřitažlivější ve věku vdavek.

Rozvody

    V tomto roce je ukončeno rozvodem 26 manželství. Jsou počítána ta manželství, která byla uzavřena na půdě městské radnice.

Stoletá

    Dne 11. února organizuje SOZ slavnost na počest dožitých stých narozenin paní Marie Churé, bytem v Tyršově ulici.

Zlaté svatby

    Několik dnů na to, 26. února, se dostalo soudružkám ve Sboru pro občanské záležitosti a představitelům MěNV, některých složek Národní fronty znovu příležitosti oslavit hned tři výročí padesátiletých manželství. První padesátiletí trvání sňatku slaví 26.2. manželé Kristýna a František Novotných. 3. prosince Karolína a František Hýskovi a 17. prosince manželé Ludvík a Justýna Křenovi. Stejně tak jako u oslavy stoleté babičky Churé byla organizována slavnost s kulturním programem a s pohoštěním pro gratulanty a hosty.

Pětasedmdesátiletí

    Podobný program je zajištěn na besedě se 75letými občany. Účastníci slavnosti, hlavně oslavenci, projevují velkou spokojenost a spokojenost nad projevenou přízní.

Osamělí občané

    Krátce po té organizuje SOZ předvánoční besedu s osamělými občany. Oběma besedám je přítomno 113 občanů. Ti, kteří se nemohou dostavit z různých důvodů jsou navštíveni osobně soudružkami, členkami Sboru pro občanské záležitosti. I zde se soudružky setkávají s příznivým ohlasem a vděčností.
    Ani na občany, kteří nás již opustili, není zapomenuto. Sbor pro občanské záležitosti ve spolupráci s výborem Společnosti přátel žehu organizují pietní vzpomínkovou slavnost, uskutečněnou dne 11. listopadu.

Pohřby

    Sboru pro občanské záležitosti se ve stále větší míře daří prolomit vžité způsoby a zvyky při posledních obřadech, týkajících se člověka – pohřbech. V tomto roce umírá v Kyjově 102 občanů. Z těchto 102 pohřbů je 83 pohřbů provedeno žehem. To je jistě pokrok, na němž se podílí členky SOZ. Hlavním výsledkem a úspěchem přesvědčovacího úsilí členek SOZ je ten, že při 19 zbývajících pohřbech tradičním způsobem, pohřbení do země, je při deseti případech výkon občanského obřadu. Jen devět pohřbů do země je s církevními obřady.
    Je jisté, že úspěchy Sboru pro občanské záležitosti budou i nadále narůstat. Bude tomu tak především na úseku pohřbívání. Nedostatkem pro Sbor pro občanské záležitosti je, že i pokrokové způsoby pohřbívání žehem, prováděné v brně, mají namnoze církevní obřady. Lze však předpokládat, že jakmile bude dokončena výstavba obřadní síně zde v Kyjově, docílí členky Sboru pro občanské záležitosti v tomto směru podstatný obrat.
    Že je toto očekávání obratu k lepšímu opodstatněné, je zřejmé ze zkušeností, které má SOZ z organizování civilních sňatků. U sňatků se našemu Sboru pro občanské záležitosti podařilo učinit z civilních oddavků určitou módnost. Je to módnost pokroková, kterou vítá Městský národní výbor a co hlavního, vítají ji a podřizují se jí občané Kyjova.


pokračuj