Závěrečné slovo kronikáře


    Skončil rok, plný práce a budování. Můžeme všichni považovat za své osobní štěstí, že jsme jej prožili v klidu a míru, i když v některých částech naší planety zahřměla občas děla a mezinárodní situace nebyla vždy klidná. Náš kontinent, rozdělený sice na dva tábory, zachoval klid ve všech situacích a rozvaha představitelů všech států přispěla k tomu, že byly zažehnány včas všechny krizové situace. Porozumění mezi národy, a hlavně mezi jejich mladými příslušníky, napomohly i letní olympijské hry v Moskvě, které se staly přehlídkou mládí celého světa. Toto nenarušil ani bojkot některých států, které poslušny diktátu vedoucích činitelů USA svou účast z politických důvodů na poslední chvíli odvolaly a znemožnily svým sportovcům zasáhnout do ušlechtilých bojů a mnohdy i dosáhnout životního úspěchu ve svém sportu. Navázání sportovních styků přešlo v mnoha případech k osobnímu přátelství a tak se tyto hry vryly do historie jako nezapomenutelné jak po stránce organizační, tak i sportovní a lidské. Celostátní, okresní, okrskové a místní spartakiády, uskutečněné v tomto roce, byly nejen velkou událostí sportovní, ale i politickou, neboť zvýraznily, že taková akce se dá uskutečnit jen ve státě socialistickém, který má zájem na plném vyžití se svých občanů a tuto také všemožně ze svých prostředků podporuje. Proto také okrsková spartakiáda, uskutečněná právě v našem městě, měla dokonalý úspěch a velký sportovní i společenský ohlas.
    Důležitou událost jsme zažili hned prvního dne v tomto roce, když do obvodu našeho města byla přiřazena obec Bohuslavice. Přivítali jsme naše nové spoluobčany s přáním, abychom všichni společně s novým úsilím budovali a zkrášlovali naše společné město.
    Během celého roku bylo v Kyjově živo. Pokračovalo budování města, pořád se něco obnovuje a mění k lepšímu. Údržba i budování zatím mnoho k pořádku a kráse nepřispívají, ovšem i tento přechodný stav je nutný k tomu, aby po skončení prací bylo město lepší i krásnější. I když ulice a chodníky nejsou někdy v pořádku a probíhá na nich úprava, musíme chápat, že je to nutné, a že to doba vyžaduje. Rostou nám nové domy, v posledních letech to byla docela celá sídliště a v plánu příštích let se rýsuje velká výstavba části Kyjov – střed, která pomůže vyřešit řadu bytových problémů i vylepšení obchodní sítě, která začíná dnešnímu Kyjovu již nedostačovat.
    Začínáme se zabývat i problémy životního prostředí a schůze rady městského národního výboru dne 5. prosince 1980 se plně věnovala právě tomuto, dnes už celosvětovému problému. Bylo jednáno nejen o ochraně čistoty ovzduší, ale i o nutnosti vysazování stromů, keřů a ostatní zeleně, úpravě chodníků, cest apod. Škoda jen, že ze strany občanů se čistotě města věnuje tak málo pozornosti, a že každý může zatím beztrestně a bez povšimnutí kterýchkoliv orgánů odhazovat papír či nedopalky cigaret a jiné předměty, jimž by bylo daleko lépe v popelnici a nezohyzďovaly naše ulice. A nelze opomenout ani stav naší jediné říčky Kyjovky a nevidět v ní snad právě ten největší nedostatek našeho prostředí.
    Rok 1980 skončil. Naši pracující v průmyslu i zemědělství své úkoly se ctí splnili většinou na výtečnou a vytvořili si dobré předpoklady pro sedmou pětiletku. Také náš národní výbor své úkoly splnil, jak si předsevzal a do nového roku si vytyčil úkoly nové, těžší a nesnadnější těch předchozích. Úkoly jsou tedy smělejší a jejich obtížnost se bude postupně ještě zvyšovat, protože plány předpokládají rozsáhlejší úpravu i výstavbu města tak, aby bylo důstojným reprezentantem svého okolí.
    Funkční období členů městského národního výboru v roce 1981 skončí a ve volbách budou zvoleni noví členové. Většina z nich sice bude pokračovat ve své funkci dále, nastoupí však i poslanci noví, hlavně z řad těch mladších. Těm, kteří odejdou, patří dík za jejich práci, těm novým pak přání, aby pracovali dobře a se zápalem.
    Vstupujeme tedy do nového údobí v naději, že konečný výsledek let minulých je předpokladem pro ještě lepší práci i výsledek v letech dalších a že snaha, aby Kyjov postupně rostl i krásněl, je skutečně v rukou všech našich občanů.


pokračuj